Odstraszanie komarów metodami domowymi czy półprofesjonalnymi niekiedy przynosi zadziwiająco dobre efekty. Sukces zależy jednak od Twojej determinacji. Dowiedz się więcej o tym, jak samemu odstraszać komary w domu i ogrodzie?

W tym artykule:

Walka z komarami może być czasochłonna, ponieważ owady te w sprzyjających warunkach namnażają się bardzo szybko. Apogeum problemów z nimi przypada na najcieplejsze miesiące w roku, podczas których miło byłoby posiedzieć wieczorem na dworze czy zostawić na noc otwarte okno w sypialni. Niestety, komary potrafią skutecznie nam to uniemożliwić. Odkryj domowe sposoby walki z nimi i przekonaj się, jaka metoda będzie najlepsza dla Ciebie?

Jak zwalczać komary w domu?

Walka z komarami w domu może przyjąć jedną z trzech form:

– odstraszanie,

– uniemożliwienie dostania się im do wewnątrz pomieszczeń,

– zwalczanie komarów.

Możesz wyposażyć otwory okienne i drzwiowe w moskitiery, które skutecznie zabezpieczają także przed innymi owadami. Natomiast do odstraszania stosować można zarówno preparaty chemiczne, jak i substancje naturalne (np. olejki eteryczne). Niektóre ze środków aplikuje się w postaci aerozolu.

Teoretycznie zdecydowanie dłużej mogą działać elektryczne urządzenia do odstraszania komarów. Znajdziemy wśród nich ultradźwiękowe odstraszacze (niektóre modele wyposażono w zasilanie bateryjne) oraz wtykane bezpośrednio do kontaktu specjalne odstraszacze, w których uzupełnia się płyn na komary lub wymienia dedykowane płytki odstraszające.

Skuteczność elektrycznych odstraszaczy jest mocno wątpliwa. Klienci często skarżą się nam, że modele ultradźwiękowe praktycznie w ogóle nie działają. Poza tym wszystkie te urządzenia zupełnie nie sprawdzają się na zewnątrz pomieszczeń.

Czy rośliny odstraszają komary?

Do odstraszania komarów można wykorzystać niektóre gatunki roślin. Część z nich sadzi się w donicach, co pozwala zabezpieczyć okna, balkony, a nawet tarasy. Najczęściej spotykane są wszelkiego rodzaju aromatyczne zioła uprawiane w doniczkach, zwłaszcza bazylia oraz rozmaryn. Dodatkową korzyścią tej metody jest możliwość wykorzystania świeżych ziół w kuchni.

Rośliny wykorzystać można także do odstraszania komarów w ogrodzie. W tym celu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku (najlepiej pod samymi oknami) lub dookoła miejsc przeznaczonych na wieczorny wypoczynek, posadzić można:

  • komarzycę,
  • lawendę,
  • kocimiętkę,
  • koper włoski,
  • geranium.

Z innych roślin sporządza się także preparaty na komary. Na przykład z cebuli zrobić można maść lub krem na komary, a czosnek na komary jest sprawdzonym od lat, naturalnym sposobem na odstraszanie tych miniaturowych krwiopijców. Doskonale sprawdza się także eukaliptus, którego zapachu owady nie tolerują i właśnie dlatego olejek eukaliptusowy jest składnikiem wielu preparatów na komary, nie tylko zresztą domowych.

Chemiczne środki na komary – jakie?

Chemiczne preparaty do odkomarzania trzeba zaaplikować na ubranie lub skórę. Jednak zanim to zrobisz, przeczytaj uważnie zalecenia producenta. Niektórych środków nie mogą używać kobiety w ciąży oraz dzieci.

Chemiczne środki na komary, nazywane profesjonalnie repelentami, mają różnorodny skład. Najczęściej substancją aktywną jest:

– olejek eteryczny lub ich kombinacja. Preparaty tego rodzaju wykazują najsłabsze działanie, ale za to są najmniej drażniące. Paradoksalnie, wszystkie olejki eteryczne to jedne z najsilniejszych alergenów, dlatego stosuj je ostrożnie, jeżeli masz skłonność do uczuleń.

– ikarydyna, która jest bezzapachowa. Opracowano ją w latach 80. ubiegłego stulecia. Współcześnie jest składnikiem repelentów przeznaczonych do stosowania na ubrania i skórę, ale również do zabezpieczania wnętrz pomieszczeń. Ikarydyna w stężeniu 10% skutecznie chroni przed komarami przez 8 godzin od aplikacji środka. Przy stężeniu 20% okres ochrony wydłuża się od 8 do 14 godzin.

– IR3535 odstrasza komary, kleszcze, mrówki, muchy domowe, meszki, pszczoły, osy i szerszenie, wszy i pchły, a nawet karaluchy. Ale jest mniej skuteczny, niż ikarydyna. Poza kontaktowym podrażnieniem oczu, IR3535 jest jednak wyjątkowo bezpieczny i zupełnie nietoksyczny. Aby skutecznie odstraszać komary, kleszcze i inne owady, stosuj preparaty zawierające od 10% do 30% IR3535. Pamiętaj, że ta substancja uszkadza niektóre tworzywa sztuczne.

– DEET posiada charakterystyczny zapach, z którym kojarzy się spray na komary. Jego działanie polega na upośledzeniu działania receptorów owadów, dzięki czemu po aplikacji środka komary i kleszcze przestają się Tobą interesować. Ale DEET jest toksyczny i z tego powodu nie można stosować preparatów, które go zawierają, do ochrony dzieci (do drugiego roku życia) oraz kobiet w ciąży. DEET może podrażniać także osoby dorosłe, rozpuszcza niektóre tworzywa sztuczne. W stężeniu poniżej 10% działa do 2 godzin od aplikacji. Zawartość 20% – 30% DEET w preparacie to gwarancja długotrwałej i skutecznej ochrony przed komarami, a także przed kleszczami.