Profesjonalne zwalczanie insektów może być tak skuteczne, że szkodniki znikną już po pierwszym zabiegu. Ale zawsze lepiej przygotować mieszkanie do dezynsekcji. Przeczytaj, dlaczego warto to robić i jakie czynności wykonać , aby zauważalnie zwiększyć skuteczność zabiegów?

W tym artykule:

Dezynsekcja to tępienie insektów. Część z nich przenosi groźne choroby, inne są pasożytami. Wszystkie zaś budzą wstręt i skojarzenia z brudem. Dowiedz się, co zrobić, aby pozbyć się insektów z mieszkania tak szybko, jak to możliwe?

Po co przygotowywać mieszkanie do dezynsekcji?

W specjalistycznym zwalczaniu insektów nie używamy środków odstraszających, ani pułapek (chociaż te ostatnie stosujemy do monitorowania obecności owadów). Profesjonalne metody dezynsekcji korzystają natomiast ze substancji chemicznych, które likwidują owady. Substancje te mają działanie kontaktowo-żołądkowe, a więc szkodnik musi mieć styczność z preparatem. Dlatego środki owadobójcze powinny być aplikowane w miejsca, które odwiedzają insekty podczas żerowania, lub nawet bezpośrednio do ich gniazd.

Głównym celem przygotowania mieszkania do dezynsekcji jest ułatwienie technikom z firmy DDD dostępu do zakamarków, w których mogą ukrywać się insekty. Chodzi także o zabezpieczenie wyposażenia przed uszkodzeniem i skażeniem preparatem. W większości przypadków przygotowanie mieszkania do dezynsekcji skraca czas wykonania zabiegu. Dzięki aplikacji środka w miejsca, które na co dzień są trudno dostępne, owady można zlikwidować szybciej i wydajniej. Ale pamiętaj, że czynności, jakie należy wykonać przed zabiegiem, zależą od metody dezynsekcji, która zostanie zastosowana.

Jakimi sposobami bezpiecznie zwalcza się insekty?

Specjalistyczne firmy z branży DDD stosują trzy podstawowe metody dezynsekcji, które mogą być ze sobą łączone, w celu zwiększenia ogólnej skuteczności:

– żelowanie,

– opryskiwanie,

– zamgławianie ULV.

Pierwsza z nich może być wykonana w obecności osób postronnych, a podczas dwóch kolejnych w pomieszczeniu powinien przebywać wyłącznie technik w odzieży ochronnej. Podkreślamy jednak, że ta przymusowa “ewakuacja” nie trwa zwykle dłużej, niż dwie godziny. Jeżeli firma DDD sugeruje Ci wyprowadzkę na dobę lub dwie, najprawdopodobniej zamierza przeprowadzić w Twoim mieszkaniu fumigację (gazowanie). Polega ona na aplikacji wysoce toksycznych preparatów i dlatego metody tej nie wolno stosować w pomieszczeniach, z których na co dzień korzystają ludzie. Niestety, regularnie docierają do nas skargi na “fachowców”, którzy wykonują fumigację w Warszawie. Zwykle kończy się to podrażnieniami, alergiami, a nawet zatruciami u klientów, którzy zdecydowali się na tego rodzaju zabieg. W przeciwieństwie do gazowania, prawidłowo wykonane żelowanie, opryskiwanie czy zamgławianie ULV są zupełnie bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Przygotowanie mieszkania do zamgławiania ULV i opryskiwania

Zabiegi opryskiwania i zamgławiania ULV wykazują szczególną skuteczność podczas zwalczania pluskiew oraz karaczanów, czyli karaluchów i prusaków. W tych metodach dezynsekcji aplikuje się specjalistyczny środek owadobójczy w postaci bardzo małych kropel, które osiadają na wyposażeniu i ścianach pomieszczenia. Po wyschnięciu na tych powierzchniach tworzą się mikrokapsułki ze substancją aktywną. Owady giną w wyniku kontaktu z mikrokapsułkami. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć dowolne pomieszczenie nawet na kilka tygodni.

Aby prawidłowo przygotować mieszkanie do zamgławiania ULV lub opryskiwania:

– dokładnie odkurz i usuń wszelki możliwy brud z podłogi, zwłaszcza w okolicach listew przyściennych. Jeśli to możliwie, umyj podłogę odpowiednio wcześniej przed zabiegiem, aby zdążyła wyschnąć,

– wynieś małe urządzenia elektroniczne, a te większe owiń folią i taśmą oraz koniecznie odłącz z sieci elektrycznej, żeby krople preparatu nie spowodowały zwarć,

– folią zabezpiecz także akwaria i klatki dla zwierząt, jeżeli nie możesz usunąć ich z pomieszczenia,

– schowaj do worków foliowych żywność, przybory toaletowe i miski dla czworonogów. Dzięki temu wykluczysz ryzyko przypadkowego spożycia preparatu przez któregokolwiek z domowników,

– w przypadku odpluskwiania do foliowych worków spakuj również kołdry, pościel, koce oraz ubrania z szafek znajdujących się przy łóżku. Na czas zabiegu wynieś je do łazienki lub na balkon- po wszystkim wypierz według instrukcji poniżej,

– jeżeli to możliwe, odsuń meble od ścian na odległość ok. 30 cm,

– firany i zasłony w oknach zsuń na środek karnisza, a jeśli to nie możliwe – zdejmij je,

– postaraj się ułatwić dostęp do wszelkich zakamarków: usuń cokoły mebli, maskownice, opróżnij te meble, w których mogą kryć się owady (pluskwy – szafki w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka, karaluchy i prusaki – szafki pod zlewem),

– zwiń dywan, ściągnij materac z łóżka, ale pozostaw to wszystko w dezynsekowanym pomieszczeniu,

– ściągnij obrazy i dekoracje ścienne oraz odwróć je stroną przyścienną do góry, aby technik mógł nanieść preparat również na te powierzchnie,

– schowaj drobne przedmioty, które mogłyby zostać zdmuchnięte przez zamgławiacz ULV.

Przygotowanie mieszkania do żelowania

Przygotowanie mieszkania do żelowania jest zdecydowanie mniej czasochłonne, ponieważ nie musisz robić praktycznie nic, poza dokładnym posprzątaniem podłogi, zawiasów szafek i przestrzeni pod nimi oraz listew i cokołów przypodłogowych. Wskazane jest umycie tych miejsc i pozostawienie ich do wyschnięcia. Dzięki temu łatwiej będzie rozłożyć punkty żelowe, a preparat będzie działał dłużej. Poza tym sprzątając, usuwasz potencjalne źródła pożywienia karaczanów, więc chętniej spróbują owadobójczego żelu.

Dodatkowe przygotowania do dezynsekcji

Czynności, które trzeba wykonać przed dezynsekcją, zależą jednak nie tylko od wybranej metody zwalczania insektów, lecz także od gatunku szkodników. Prusaki, karaluchy, mrówki (i wiele innych) można skutecznie zwalczać wszystkimi trzema sposobami. Ale pluskwy żywią się wyłącznie krwią i dlatego do ich usuwania nie można stosować żelowania, ponieważ po prostu nie spożyją preparatu w postaci przynęty pokarmowej.

Dodatkowo przed odpluskwianiem należy wykonać także inne czynności, niż tylko te, które przygotowują mieszkanie do zamgławiania ULV czy opryskiwania. Zwalczanie pluskiew wymaga potraktowania ubrań i innych przedmiotów (np. zasłon, kołder, poduszek, pluszaków) temperaturą co najmniej 45℃ (minimum godzinne pranie lub wygrzewanie np. w suszarce czy latem na balkonie w czarnych workach na śmieci). Warto również maksymalnie zdemontować konstrukcję łóżka i wyciągnąć szuflady z szafek w jego sąsiedztwie. Wszystkie te zabiegi sprawią, że technik będzie mógł zaaplikować środek owadobójczy bezpośrednio do miejsc, w których najczęściej ukrywają się insekty.