Komary dosłownie potrafią spędzić sen z powiek, gdy w upalną letnią noc bezskutecznie starasz się zasnąć, słysząc wciąż za uchem irytujące bzyczenie. Pół biedy, gdyby chodziło o pojedyncze osobniki. Gorzej, jeśli każde wyjście z domu kończy się zderzeniem z chmarą nachalnych krwiopijców, a pragnienie spędzenia miłego czasu przy grillu czy na grządce, kończy się dziesiątkami przykrych pogryzień. Komary są jednymi z najbardziej znienawidzonych owadów latających, a jednocześnie ich występowanie jest powszechne. Na ratunek przychodzi profesjonalne odkomarzanie. Jak wygląda tego typu pozbywanie się intruzów? Sprawdźmy.

Odkomarzanie – kiedy trzeba działać?

Po pierwsze należy obalić mit, jakoby sroga zima miała być antidotum na obecność komarów latem. Jaja tych owadów są odporne na niskie temperatury i z powodzeniem mogą przetrwać nawet mróz.  Niech aura za oknem nie uśpi zatem Twojej czujności. Akcję odkomarzania zaplanuj już na wiosnę, gdy pierwsze komary z powodzeniem odradzają się na podmokłym gruncie, zaroślach i rowach melioracyjnych. Należy pamiętać, że każda stojąca woda to dla nich najwspanialszy inkubator. Nie zapominaj także o tym, że na skuteczność zabiegu odkomarzania spory wpływ ma pogoda, a zwłaszcza deszcz, który osłabia działanie preparatów biobójczych. Ustalając termin odkomarzania sprawdź wpierw prognozy i wybierz taki termin, w którym nie znajdą się opady przez możliwie długi czas.

Na czym polega odkomarzanie

Jeśli chcesz swobodnie korzystać wiosną i latem ze swojego ogrodu, zamiast nieustannie oganiać się od uporczywych owadów i rozdrapywać swędzące bąble na całym ciele, zdecyduj się zawczasu na profesjonalne odkomarzanie. Jak działa ono na uporczywe owady? Wszystko zależy od użytej metody, ale przede wszystkim zabija dorosłe osobniki lub utrudnia cykl rozwojowy owadów. Komary zamieszkują najczęściej zarośla oraz inne zacienione miejsca i właśnie w takich miejscach strategicznych rozprowadza się odpowiednie preparaty. Jeśli aura sprzyja odkomarzaniu i nie występują większe opady, wówczas skutki przeprowadzonego zabiegu utrzymają się nawet do 4-8 tygodni.

Na oczka wodne i inne rodzaje stojącej wody, której nie chcesz lub nie możesz się pozbyć znajdą się także skuteczne sposoby. Można do niej dodać larwicydy lub środki, które zmniejszają napięcie powierzchniowe tafli wody, tworząc na jej powierzchni delikatną warstwę, która skutecznie utrudnia wylęg komarów. Uniemożliwia to wyjście z wody nowych osobników, a z drugiej strony zniechęca samice do składania jaj w tym miejscu. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak profesjonalne odkomarzanie. Czym prędzej zaplanuj odpowiednie działania.

Jak wygląda odkomarzanie

Oczywiście możesz próbować naturalnych metod, jak choćby uprawa roślin odstraszających owady zapachem, ale jeśli w Twoim ogrodzie widać okazałe chmary komarów, które nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować przy domu, wówczas nabawisz się tylko nowych pogryzień. W takiej sytuacji jedynym sposobem na normalne lato w ogrodzie jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która wykona odkomarzanie. Jakwygląda taki zabieg? Do wyboru masz odkomarzanie metodą zamgławiania ULV, zamgławiania termicznego lub opryskiwania. Wszystkie z wymienionych metod, polegają na rozpyleniu odpowiednio dobranej substancji biobójczej w miejscach bytowania niechcianych owadów.

Zamgławianie ULV, czyli tzw. zimna mgła to niezwykle skuteczna, a zarazem bezpieczna metoda dla dzieci, alergików czy zwierząt domowych. Polega na rozprowadzeniu odpowiedniej substancji biobójczej w formie drobnej mgły wielkości zaledwie 10-50 mikronów, która przez pewien czas unosi się w powietrzu, docierając w najmniejsze zakamarki zarośli, w których odpoczywają komary. W ciągu kilku godzin pozbywamy się osobników będących pod wpływem preparatu. Zamgławianie ULV dedykowane jest dla mniejszych powierzchni, takich jak właśnie domowe ogrody. Nie należy go mylić z opryskiwaniem, którego krople są znacznie większe (około 200 mikronów) i nie docierają tak dokładnie do wszystkich zakamarków, jak te z zimnej mgły. Opryski wymagają także rozprowadzenia większej ilości substancji biobójczej na odkomarzanym terenie.

Druga metoda, czyli zamgławianie termiczne, jest także bardzo skuteczna. Gorące kropelki mgły zmieniają swoją wielkość podczas stygnięcia (5-30 mikronów) i unoszą się przez dłuższy czas w powietrzu dopadając nawet niechciane komary w locie. Odpowiednio przeprowadzone w ten sposób odkomarzanie jest także absolutnie bezpieczne dla najmłodszych, jednak zamgławianie termiczne stosowane jest raczej na dużych obszarach parkowych lub większych ogrodach powyżej 1000 m2.

Czy odkomarzanie jest szkodliwe

Tak, jak zostało to opisane wcześniej: nie. Odkomarzanie jest bezpieczne zarówno metodą ULV, jak i termiczną. Warunkiem jest jednak zarówno wybór preparatów, sprzętu, jak również prawidłowo przeprowadzony zabieg. Właśnie dlatego lepiej nie odkomarzać ogrodu na własną rękę, jeśli nie posiadasz na ten temat odpowiedniej wiedzy. Bezwzględnie należy stosować się także do zaleceń firmy Dezpro zajmującej się odkomarzaniem i korzystać z ogrodu dopiero po wskazanym czasie.

Odkomarzanie a pszczoły

Wiele osób zadaje sobie słuszne pytanie czy odkomarzanie jest bezpieczne dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Tu znów należy wrócić do niezbędnego doświadczenia. Odkomarzania nigdy nie wolno wykonywać w okresach ochronnych, jak okres prewencji pszczół. Nie rozpylimy także preparatów biobójczych w ogrodzie w czasie aktywności pszczół w ciągu dnia. Odkomarzanie należy przeprowadzić wcześnie rano lub późnym popołudniem, a nawet wieczorem – wówczas także pszczoły będą bezpieczne.

Komary zmorą także miast: odkomarzanie Warszawa

Jeśli sądzisz, że komary są zmorą tylko terenów wiejskich i położnych nad jeziorami, to jesteś w błędzie. Nawet tak duże aglomeracje jak Warszawa – odkomarzanie mogą wpisać na swoją listę wiosenno-letnich działań. Jeśli bowiem masz ogród przy domu albo ogródek działkowy, również i Ciebie może dopaść bzycząco-swędzący problem. Warto także zachęcić sąsiadów do wspólnego odkomarzania, dzięki czemu uzyskasz zdecydowanie lepsze efekty oraz nawet 30% rabatu od Dezpro.