Opryskiwanie jest popularną metodą aplikacji preparatów w zabiegach dezynfekcji, dezynsekcji oraz dezodoryzacji. Oprysk posiada wiele zalet, które sprawiają, że w pewnych sytuacjach jego zastosowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Dowiedz się więcej o opryskiwaniu w branży DDD.

Kiedy stosować metodę oprysku?

Jeśli preparat ma formę cieczy, opryskiwanie można zastosować zawsze, praktycznie bez względu na rodzaj wykonywanego zabiegu. Różny będzie jednak sposób przeprowadzenia oprysku oraz oczywiście  zastosowany preparat.

W praktyce opryskiwanie stosuje się najczęściej do aplikacji preparatów na powierzchniach, również pionowych. Oprysk umożliwia podanie cieczy roboczej także w trudno dostępne miejsca: np. za meble czy grzejniki. Dzięki zastosowaniu opryskiwaczy ciśnieniowych można dosłownie wtłoczyć preparat także w szczeliny i zakamarki np. przypodłogowych listew lub podłogi.

Co zwalcza oprysk?

W zależności od zastosowanego preparatu, opryskiwanie może zwalczać:

  • insekty:
    • pluskwy,
    • karaluchy,
    • prusaki,
    • mrówki,
    • mole,
    • komary,
    • muchy,
    • pchły,
    • wszy,
    • szubaki,
    • rybiki,
  • mikroorganizmy:
    • bakterie,
    • wirusy,
    • pleśnie i inne grzyby.
  • nieprzyjemne zapachy:
    • dymu papierosowego, gastronomiczne,
    • odzwierzęce (sierści, odchodów),
    • rozpadu gnilnego (pośmiertny rozkład ciała),
    • spalenizny oraz dymu (po pożarze),
    • potu, wymiocin, ekskrementów,
    • pleśni, stęchlizny,
    • nowego wyposażenia (w tym zapach chińskich produktów i urządzeń),
    • kwasu masłowego oraz odstraszaczy na zwierzęta (hukinol),
    • substancji chemicznych, farb, materiałów budowlanych.

Opryskiwanie stosuje się również w walce ze szkodnikami, które atakują drewno. W ten sposób zabezpiecza się np. elementy drewniane czy więźby dachowe. Warto jednak pamiętać, że wybór i aplikacja odpowiedniego preparatu do oprysku, to zadanie dla przeszkolonego specjalisty. Profesjonalne preparaty używane w tego rodzaju zabiegach nie mają nic wspólnego ze środkami ogólnodostępnymi.

Opryskiwanie – zalety

Dzięki zastosowaniu specjalnych środków chemicznych w połączeniu z wygodną aplikacją, opryskiwanie ma wiele zalet. Do najważniejszych niewątpliwie należą krótki czas wykonywania zabiegu oraz możliwość użytkowania pomieszczenia praktycznie zaraz po jego przewietrzeniu.

W zależności od specyfiki wykonywanego zabiegu, naniesiona przez opryskiwanie substancja czynna pozostaje aktywna nawet przez kilka tygodni. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza np. przed powrotem karaczanów. Warto wiedzieć, że oprysk daje błyskawiczny efekt w postaci na przykład natychmiastowej neutralizacji przykrego zapachu.

Punktowe naniesienie preparatu umożliwia wykorzystanie opryskiwania do wspomagania innych metod w ekstremalnych sytuacjach. Przykładem może być połączenie oprysku z żelowaniem podczas zwalczania dużych kolonii karaczanów: punkty żelowe rozkładamy na ścieżkach insektów i w pozostałych, dostępnych miejscach, natomiast oprysk stosujemy pomocniczo pod szafkami, za wyposażeniem oraz w inne zakamarki, w których mogą ukrywać się insekty. W ten sposób zwiększamy skuteczność zabiegu i przyspieszamy likwidację szkodników.

Opryskiwanie w zabiegach DDD

Skuteczność oprysku zależy od dwóch podstawowych czynników: wykorzystania profesjonalnych środków oraz ich właściwej aplikacji. Dlatego właśnie tak ważny jest wybór naszej  firmy, która przeprowadzi oprysk efektywnie, ale bezpiecznie.

W praktyce okazuje się, że tylko przeszkolony personel potrafi skutecznie zabezpieczyć pomieszczenie za pomocą oprysku. Z drugiej strony duże znaczenie ma także wykorzystywany sprzęt. Dotarcie do niektórych zakamarków jest bowiem możliwe wyłącznie za pomocą profesjonalnych opryskiwaczy wysokociśnieniowych.

Jak przebiega opryskiwanie?

Przed wykonaniem zabiegu opryskiwania musisz zabezpieczyć żywność przed kontaktem z cieczą roboczą. Możesz owinąć ją folią, ale najlepiej po prostu usunąć jedzenie z pomieszczenia. Podobnie sytuacja wygląda z przyborami toaletowymi, jeśli opryskiwanie ma być zastosowane w łazience.

Technik rozpocznie pracę od wykonania oględzin pomieszczenia. Następnie poda wybrane środki w miejsca newralgiczne (np. zakamarki czy szczeliny), dzięki czemu wzrośnie skuteczność całego zabiegu. W kolejnym kroku w zależności od rodzaju zabiegu, specjalista może zabezpieczyć preparatem ściany lub sufit, albo wyłącznie wyposażenie pomieszczenia.

Czy opryskiwanie jest bezpieczne?

Jeżeli opryskiwanie zlecisz profesjonalnej firmie, tego rodzaju zabieg będzie zupełnie bezpieczny dla Ciebie oraz Twoich najbliższych, domowych zwierząt i wyposażenia. W zależność o rodzaju zwalczanego problemu, po skończonym zabiegu wystarczy tylko przewietrzyć pomieszczenie oraz umyć powierzchnie mające kontakt z żywnością.

Nasz technik za każdym razem poinformuje Cię o tym, co robić zaraz po opryskiwaniu. Możesz również porozmawiać o tym z nami jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Wystarczy że zadzwonisz na naszą infolinię. Konsultant poda Ci także cenę opryskiwania.

Odpluskwianie metodą opryskiwania

Opryskiwanie często jest stosowane w zabiegach odpluskwiania. Chociaż największą skuteczność w zwalczaniu pluskiew zauważa się w wyniku zamgławiania ULV, są sytuacje, w których opryskiwanie jest po prostu niezastąpione.

Przede wszystkim chodzi o możliwość punktowego podania preparatu, dzięki czemu można zaaplikować go np. od dołu na konstrukcję łóżka. Zdarza się również, że w odpluskwianym mieszkaniu przebywa osoba niepełnosprawna lub obłożnie chora, która nie może wyjść na czas zamgławiania ULV. Opryskiwanie nie rozprowadza cieczy roboczej w powietrzu, dlatego wystarczy zamknąć drzwi do pomieszczenia, w którym przeprowadzany jest zabieg, aby uniknąć podrażnień preparatem do zwalczania pluskiew.

Opryskiwanie Warszawa

Wszystkie usługi dezodoryzacji, dezynfekcji i dezynsekcji za pomocą opryskiwania wykonujemy na terenie Warszawy i okolic. Ze względu na fakt, że opryskiwacze nie potrzebują zewnętrznych źródeł zasilania, oprysk możemy wykonać również tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej (np. piwnice, hale, poddasza itp.). Aby zamówić usługę lub zapytać o szczegóły, skontaktuj się telefonicznie z naszym konsultantem.

Oprysk – najczęściej zadawane pytania

1. Czy oprysk może być stosowany każdym pomieszczeniu?

Tak, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci 220V. Warunkiem jest dokładne zabezpieczenie folią żywności i przyborów toaletowych, a najlepiej usunięcie ich z pomieszczenia, w którym ma zostać przeprowadzone opryskiwanie.

2. Czy po opryskiwaniu muszę umyć całe wyposażenie?

Czynności, które powinno się wykonać po przeprowadzeniu opryskiwania, zależą od rodzaju użytego preparatu. Szczegółowych instrukcji zawsze udziela nasz technik.

3. Jak długo trwa opryskiwanie?

Czas przeprowadzania opryskiwania zależy od wielkości pomieszczeń oraz ich liczby. Orientacyjnie należy przyjąć, że jest to ok. 30 min w przypadku mieszkania jednopokojowego (kawalerka).

4. Czy oprysk może zniszczyć meble?

Nie. Poza nieznacznym i chwilowym zamoczeniem preparaty stosowane w oprysku są zupełnie bezpieczne dla tkanin i materiałów wykończeniowych.

5. Czy opryskiwanie zwalcza gryzonie?

Zwalczanie gryzoni to deratyzacja.