Pluskwy w mieszkaniu – jak rozpoznać ich obecność?

Pluskwy w mieszkaniu to problem, z którym zmaga się coraz więcej mieszkańców największych aglomeracji. Już pojedyncza zapłodniona samica może dać początek kolonii, która przez długi czas rozwija się bardzo dyskretnie. Dlatego dowiedz się, jak rozpoznać obecność pluskiew w mieszkaniu, aby wytępić je zanim zaczną się rozmnażać.

Spis treści:

  • Jak wygląda pluskwa? Jakie zagrożenia stwarzają pluskwy?
  • Po czym poznać, że w domu są pluskwy? Nie każdy wie, że…
  • Gdzie szukać pluskiew i śladów ich obecności? W tych miejscach.
  • Co zrobić, gdy w mieszkaniu są pluskwy? Tylko to skutkuje.

Jeszcze do niedawna pluskwy kojarzone były z brudnymi pomieszczeniami i brakiem higieny osobistej. Ale dziś ten pasożyty znajdowane są nawet w miejskich autobusach, dalekobieżnych pociągach czy szpitalach. Dlatego właśnie pluskwy w mieszkaniu pojawiają się coraz częściej. Sprawdź, jakie ślady zostawiają te szkodniki i poznaj jedyny naprawdę skuteczny sposób na pluskwy.

Jak wygląda pluskwa? Jakie zagrożenia stwarzają pluskwy?

Pluskwy dorastają do 7 mm długości. Posiadają owalne, spłaszczone ciała o barwie ciemnobrązowej. Nie mają skrzydeł. Odżywiają się wyłącznie krwią ssaków, przy czym często żywicielami są ludzie. Pasożyty żerują bardzo rzadko, zawsze w nocy, dlatego łatwo przegapić obecność pojedynczych pluskiew w mieszkaniu. Z rozwojem kolonii insektów przybywa i problem staje się coraz bardziej poważny. 

Pluskwy nie są jadowite i nie przenoszą chorób zakaźnych. W przypadku niektórych ludzi ich ukąszenia niemalże nie pozostawiają śladów, dlatego można się spotkać z błędnym wnioskiem, że pasożyty nie gryzą wszystkich. U osób uczulonych mogą wystąpić reakcje alergiczne w miejscach ukąszeń. Ale nawet bez skłonności do alergii miejsce ugryzienia zwykle swędzi i piecze przez kilka dni. 

Po czym poznać, że w domu są pluskwy? Nie każdy wie, że…

Do dokładnego poszukiwania pluskiew w mieszkaniu najczęściej skłaniają naszych klientów niepokojące ślady po ugryzieniach. Pojawiają się one w nocy i mają postać 2 – 4 zaczerwienionych punkcików, ułożonych w linii prostej albo w kształcie, przypominającym trójkąt. Dopóki populacja insektów jest niewielka, ślady po ugryzieniach pluskiew pojawiają się bardzo rzadko (nawet raz na 12 dni). Z czasem jednak żeruje coraz więcej pasożytów, więc ugryzień szybko przybywa. 

Warto jednak wiedzieć, że ślady po ugryzieniach pluskiew to nie jedyne oznaki ich obecności. Zamiast czekać na ich pojawienie się, można samemu rozpocząć poszukiwania insektów. Najłatwiej natrafić na charakterystyczne odchody tych insektów. Mają one postać brązowych lub czarnych punkcików, które bardzo łatwo się rozmazują. Kiedy pluskiew w mieszkaniu jest więcej, pojawiają się także wylinki, które pasożyty zrzucają w kolejnych fazach rozwoju. A w pomieszczeniach opanowanych przez naprawdę duże kolonie pluskiew wyczuwalny jest wydzielany przez nie zapach sfermentowanych malin. 

Gdzie szukać pluskiew i śladów ich obecności? W tych miejscach.

Jeśli zastanawiasz się, po czym poznać obecność pluskiew w domu, powinieneś wiedzieć także, gdzie szukać śladów ich występowania. Insekty te zamieszkują miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie żywiciela. A ponieważ żerują pod osłoną nocy, to zwykle ukrywają się w konstrukcji łóżek, tapczanów, kanap oraz innego rodzaju mebli, na których regularnie sypiają ludzie. 

Dlatego śladów obecności pluskiew oraz samych insektów należy szukać przede wszystkim na wewnętrznym stelażu mebli wypoczynkowych. W praktyce oznacza to konieczność usunięcia materaca z łóżka i uważnego oglądnięcia stelaża szczególnie w okolicach połączeń poszczególnych elementów. Pluskwy uwielbiają ukrywać się w występujących tam ciasnych szczelinach. 

Nieco trudniej wyglądają poszukiwania pluskiew w tapczanach i wypoczynkach. Samych pluskiew, a także śladów ich odchodów i wylinek, szukać należy jednak pod poduszkami, w zagłębieniach oparcia. Doskonałym pomysłem jest odwrócenie tapczana czy sofy do góry nogami, dzięki czemu zwykle uzyskuje się dostęp do wewnętrznej konstrukcji mebla. 

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie same poszukiwania przeprowadzić w wynajętym pokoju hotelowym. Dzięki temu nie tylko z minimalizujesz ryzyko ugryzienia, ale także unikniesz przyniesienia pluskiew do domu w podręcznym bagażu. 

Co zrobić, gdy w mieszkaniu są pluskwy? Tylko to skutkuje.

Jeżeli odkryjesz ślady obecności pluskiew w mieszkaniu lub zauważysz same insekty, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Istnieją skuteczne metody, dzięki którym szybko pozbędziesz się tych pasożytów. Ale w tym wypadku nie pomogą żadne cudowne sposoby z internetu, ani środki owadobójcze ze sklepów. Zwalczanie pluskiew amatorskimi metodami praktycznie zawsze okazuje się nieskuteczne, a podejmujący je klienci tracą czas i pieniądze. Ostatecznie wszyscy i tak wybierają profesjonalne odpluskwianie

Tylko zastosowanie skutecznych inteksycydów pozwala usunąć pluskwy szybko i skutecznie. Zabieg najczęściej wykonuje się za pomocą zamgławiania ULV, rzadziej opryskiwania. Do odpluskwiania należy odpowiednio przygotować pomieszczenia, o czym piszemy w artykułach na naszym serwisie. Ale najważniejszą kwestią jest to, że profesjonalne odpluskwianie konieczne trzeba powtórzyć w terminie między 14 a 21 dniem. Ponieważ tylko w ten sposób można zniszczyć insekty, które podczas pierwszego zabiegu znajdowały się  w jajach lub postaci larwalnej.