Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże niebezpieczeństwo stwarza jedna osa, a co dopiero cały rój owadów. Nie brakuje więc niebezpiecznych pomysłów na samodzielną likwidację ich gniazd. Sprawdź, jak fatalne może mieć to konsekwencje i poznaj bezpieczne oraz skuteczne metody zwalczania os.

Spis treści:

  • Osy: kiedy i dlaczego są najbardziej niebezpieczne?
  • Najgorsze sposoby zwalczania os. Fatalne błędy i ich skutki. 
  • Jak odstraszyć osy? Czy te sposoby działają?
  • Profesjonalne metody walki z osami 
  • Jak zwalczyć osy w ziemi? Szybko, bezpiecznie, skutecznie.

Zwalczanie os można wykonać bezpiecznie i jednocześnie skutecznie, ale potrzeba do tego wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych środków. Tymczasem większość amatorskich sposób jest nie tylko nieskuteczna, ale również groźna dla zwalczającego oraz postronnych osób. Dowiedz się, które sposoby na osy są najgorsze i jakie mogą być skutki ich zastosowania.

Osy: kiedy i dlaczego są najbardziej niebezpieczne?

Osy dają się nam we znaki głównie w drugiej połowie lata, ponieważ wzrasta liczebność ich kolonii. Dodatkowo w sierpniu z jaj złożonych przez królową w gnieździe zaczynają wylęgać się larwy, dla których najpożywniejszą substancją jest cukier. Dlatego dorosłe (lecz bezpłodne) robotnice za wszelką cenę starają się zdobyć i dostarczyć do gniazda tę substancję, co objawia się wyjątkowym natręctwem i dużą agresywnością os pod koniec wakacji. Najmniej owadów spotkamy rankiem, ponieważ główna pora aktywności robotnic przypada na popołudnie, zwłaszcza te słoneczne i ciepłe. 

Uczulenie na jad osy nie jest powszechne. Szacuje się, że w Polsce reakcja alergiczna po ukąszeniu w ogóle jakiegokolwiek owada występuje u od 5 do 10% populacji. Do śmierci uczulonej osoby teoretycznie wystarczy ukąszenie pojedynczego owada. Ale prawda jest taka, że jedna osa może zabić także człowieka nie uczulonego na jej jad. Wystarczy że do ukąszenia dojdzie w okolicach gardła lub szyi, aby miejscowa opuchlizna zablokowała drogi oddechowe, w wyniku czego ukąszony może po prostu się udusić. 

Co więcej, ukąszenie gromadne, czyli spowodowane większej ilości owadów, których w gnieździe mieszka przecież tysiące, mogą wywołać nawetu u nieuczulonych osób poważne objawy toksyczne. Zaliczamy do nich:

  • uszkodzenie nerek, 
  • uszkodzenie wątroby, 
  • rozpad mięśni prążkowanych (odpowiedzialnych za ruchy ciała), 
  • rozpad krwinek czerwonych (tzw. hemoliza), 
  • obrzęk mózgu. 

Właśnie dlatego nawet zdrowa osoba, którą użądliło kilka os, powinna poddać się obserwacji szpitalnej. Hospitalizacja jest obowiązkowa, jeżeli ukąszeń było kilkanaście czy kilkadziesiąt, o co naprawdę nie trudno podczas nieumiejętnej likwidacji gniazd os.

Najgorsze sposoby zwalczania os. Fatalne błędy i ich skutki. 

Nie brakuje kreatywnych sposobów na samodzielne zwalczanie os oraz ich gniazd. Niestety większość z nich jest nie tylko nieskuteczna, ale przede wszystkim niebezpieczna. Przekonaj się, dlaczego.

Zniszczenie gniazda

Mechaniczne uszkodzenie gniazda os nie spowoduje, że owady uciekną, lecz tylko je rozjuszy. Wtedy może Ciebie oraz osoby postronne zaatakować rój złożony nawet z 60 000 owadów (aż tyle komórek może znajdować się w gnieździe os dachowych). 

Przeniesienie gniazda np. do worka

Wciąż nie brakuje śmiałków, którzy twierdzą, że gniazdo os wystarczy zapakować do worka, a ów worek spalić w ognisku lub wyrzucić z dala od ludzkich siedzib. Tylko że atak owadów następuje zwykle już podczas zbliżania się do gniazda. Poza tym oderwanie bani od podłoża zawsze kończy się jej uszkodzeniem i błyskawiczną agresją owadów.

Spalenie gniazda 

Gniazdo os zbudowane jest z materiału, który przypomina szary papier, dlatego niektórzy próbują je podpalić. Inni, bardziej kreatywni, radzą najpierw gniazdo oblać np. benzyną, aby osiągnąć lepszy efekt. Nie trzeba chyba dodawać, że w ten sposób wyjątkowo łatwo wywołać pożar, szczególnie wtedy, gdy gniazdo jest przytwierdzone do więźby dachowej. 

Aplikacja środka owadobójczego w sprayu

Wszelkiego rodzaju gaśnice na osy są skuteczną bronią przeciwko pojedynczym insektom. Lecz nawet gdyby jakimś sposobem udało się je zaaplikować bezpośrednio do wnętrza gniazda, większość owadów przeżyje i zaatakuje. A prawie na pewno zrobią to jeszcze przed podaniem preparatu, gdy tylko dojdzie do perforacji gniazda. 

Oblanie gniazda wodą

Zmoczone owady nie potrafią latać, ale gniazdo ma strukturę wielowarstwową. Dlatego polewając je wodą nie spowodujesz niczego innego, poza rozdrażnieniem owadów znajdujących się wewnątrz. Natomiast strącenie gniazda strumieniem o dużym ciśnieniu da efekt podobny do pierwszej metody w tym zestawieniu.

Jak odstraszyć osy? Czy te sposoby działają?

W sklepach dostępnych jest wiele środków odstraszających osy, czyli tzw. repelentów. Mają one różny skład chemiczny, czasy działania oraz oczywiście skuteczność. Preparaty w sprayu aplikuje się na ubranie lub bezpośrednio na skórę, co może skutkować podrażnieniem u osób wrażliwych na składniki preparatów. Należy unikać stosowania tych środków w okolicach oczu i wdychania ich. Niektóre z nich nie mogą być wykorzystywane do ochrony dzieci oraz kobiet w ciąży. 

Odstraszająco na osy mają działać również naturalne repelenty, do których należą: 

  • olejek goździkowy na osy stosowany w rozcieńczeniu wodą,
  • podgrzany ocet, który jednak działa drażniąco również na większość ludzi. 

W praktyce odstraszanie os daje zawsze mniej skuteczny efekt, niż ich likwidacja. Pamiętajmy również o tym, że repelentami w sprayu w najlepszym razie zabezpieczymy wybrane powierzchnie ubrań, ciała czy wyposażenia, więc osy być może na tych miejscach nie wylądują. Ale na pewno nie wyniosą się z naszej okolicy. 

Profesjonalne metody walki z osami 

Profesjonalne zwalczanie os i likwidacja ich gniazd polega na aplikacji środka owadobójczego o działaniu kontaktowo-żołądkowym, który neutralizuje wszystkie owady zanim zdążą opuścić swój dom. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, aplikację należy przeprowadzić z odpowiedniej odległości. 

Kluczowy dla skuteczności zabiegu jest właściwy dobór specjalistycznego preparatu. W wyjątkowych sytuacjach można najpierw wykonać zamgławianie ULV wewnątrz pomieszczeń, które wyeliminuje osy znajdujące się poza gniazdem.  

Jak zwalczyć osy w ziemi? Szybko, bezpiecznie, skutecznie.

W ziemi gniazda budują przede wszystkim osa pospolita (Vespula vulgaris), wykorzystując do tego naturalne lub sztucznie wykonane otwory (np. nory gryzoni). Często już samo zbliżenie się do wylotu otworu powoduje atak rozjuszonych owadów. 

Dlatego zasypywanie, zalewanie, podpalanie gniazda os w ziemi lub bezpośrednia aplikacja środka owadobójczego na niewiele się zdają. Ponieważ większość owadów zdąży opuścić gniazdo  i zaatakować. W praktyce likwidację gniazda os w ziemi najbezpieczniej jest pozostawić specjalistom od dezynsekcji, którzy wykonają zabieg szybko i skutecznie, a co najważniejsze: bezpiecznie.