Ozon jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Skutecznością wielokrotnie przewyższa większość popularnych preparatów odkażających. Co ważniejsze, ozonowanie pomieszczeń pozwala się pozbyć z nich także nieprzyjemnych zapachów.
Co to jest dezynfekcja ozonem?
Ozonowanie polega na rozpyleniu tritlenu. Tworzą go tylko trzy atomy tlenu, co w naturze nie jest często spotykaną konfiguracją, ponieważ wiązania atomowe w takich cząsteczkach są bardzo nietrwałe. To właśnie sprawia, że ten trzeci, nadmiarowy atom tlenu bardzo łatwo odłącza się i reaguje z innymi cząsteczkami. Ozon rozpada się, ale przy okazji rozpadają się również cząsteczki innych substancji, których bardzo często chcemy się pozbyć.
Dzięki temu ozonem szybko usuwa się:
– wirusy,
– bakterie,
– pleśnie,
– grzyby,
– alergeny.
Ale nie tylko. Ozonowanie mieszkania to bezpieczna i skuteczna metoda na pozbycie się z niego także wyjątkowo nieprzyjemnych zapachów.
Zalety ozonowania
Do wytworzenia tritlenu służą specjalne generatory ozonu. Aby osiągnąć wysoką skuteczność, urządzenia te muszą być profesjonalne i dysponować odpowiednio dużą wydajnością. Tylko wtedy można skorzystać ze wszystkich zalet, które gwarantuje ozonowanie pomieszczeń:
– wykorzystanie naturalnej substancji,
– brak pozostałości po preparacie (ozon rozkłada się na tlen i łatwe do wywietrzenia pozostałości),
– wysoka skuteczność już przy niewielkich stężeniach,
– bezpieczeństwo zastosowania, ponieważ tritlen jest bardzo nietrwały,
– dobre właściwości penetracyjne ozonu, dzięki którym wnika on nie tylko w zakamarki i szczeliny, ale również tynki i ściany,
– stosunkowo niska cena ozonowania pomieszczeń.
W praktyce ozonowaniu najczęściej poddaje się wnętrza, w tym także pojazdów oraz wodę. Ozonowanie samochodujest jedną z najskuteczniejszych metod odświeżania układów klimatyzacji. Tritlen jest ok. 50 razy skuteczniejszy niż chlor i działa zdecydowanie szybciej, dlatego ozonowanie wody wyparło już jej chlorowanie w basenach i na kąpieliskach.
Ozonowanie pomieszczeń – Warszawa, Bemowo, Białołęka
Ozonowanie mieszkania to usługa, która coraz częściej wykonywana jest nie tylko w celach dezynfekujących. Owszem, tritlen skutecznie oczyszcza powietrze z wirusów, dzięki czemu wykorzystuje się go nawet do walki z koronawirusem. Zabija również bakterie i inne drobnoustroje.
Klienci wybierają dezynfekcję ozonem także po to, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Ozon jest na tyle skuteczny, że usuwa nawet odór spalenizny, papierosowego dymu czy kwasu masłowego. Dlatego właśnie ozonowanie pomieszczeń po pożarze, zalaniu lub powodzi cieszy się taką popularnością. Czyszczenie ozonem wykonuje się również w pomieszczeniach po osobach starszych lub zmarłych, dzięki czemu można pozbyć się wyjątkowo nieprzyjemnych zapachów.
Co trzeba wiedzieć o ozonowaniu?
Ozon jest substancją naturalną, która bardzo szybko samoistnie się rozpada. Dzięki temu nie trzeba martwić się o woń chemikaliów w oczyszczonym ozonem pomieszczeniu czy aucie. Skuteczność tej metody dezynfekcji wielokrotnie przewyższa inne sposoby, w tym wykorzystanie filtrów HEPA czy promieniowania ultrafioletowego (UV).
Pamiętaj jednak, że skuteczność tego zabiegu w dużej mierze zależy od klasy ozonatora. Urządzenie do ozonowania musi posiadać odpowiednią wydajność, aby stężenie tritlenu szybko osiągnęło optymalną wartość. Dlatego właśnie wykonanie usługi ozonowania pomieszczeń najlepiej zlecić profesjonalnej firmie dezynfekującej. Jej pracownicy zadbają również o bezpieczeństwo naszych rodzin oraz czworonożnych pupili w trakcie oraz bezpośrednio po oczyszczaniu ozonem.
Ozonowanie biur – Warszawa, Mokotów, Wola
Dezynfekcja ozonem nie pozostawia śladów i może być wykonana stosunkowo szybko. Co więcej, poza zwyczajnym posprzątaniem pomieszczenia, nie musimy w żaden inny sposób przygotowywać się do wykonania usługi. To właśnie dlatego ozonowanie biur w Warszawie jest tak popularne. Pozwala usunąć nie tylko alergeny i bakterie, ale przede wszystkim wirusy, w tym również cząsteczki koronawirusa i grypy.
Warto również wiedzieć, że po dezynfekcji biur za pomocą tritlenku pracownicy mogą wrócić do nich bardzo szybko. Dodatkowo nie narażamy ich na kontakt z pozostałościami preparatów odkażających, które mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów, a nawet uczuleń alergicznych.
Jak przygotować się do ozonowania?
Dezynfekcja ozonem polega na uruchomieniu w pomieszczeniu urządzenia, które generuje tritlen. Parametry procesu takie, jak czas trwania i wydajność generatora ozonu, zawsze dobierane są do kubatury wnętrza oraz stopnia jego zanieczyszczenia. Można jednak przyjąć, że zabieg trwa od jednej do dwóch godzin. W tym czasie w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie.
Po zakończeniu ozonowania należy pozbyć się pozostałości po zabiegu. W praktyce wystarczy po prostu dobrze wywietrzyć mieszkanie i można już bezpiecznie użytkować wnętrze. W przeciwieństwie do dezynfekcji środkami chemicznymi, po ozonowaniu pomieszczenia w powietrzu będzie unosić się świeży zapach, podobny do tego, który czuć na zewnątrz zaraz po wiosennej burzy.