Żelowanie, czyli metoda żelowa

Żelowanie to jedna z najbardziej skutecznych metod zwalczania insektów. Jest przy tym bardzo dyskretna i zapewnia długotrwałą ochronę przed owadami. Odkryj szczegóły żelowej metody dezynsekcji. Dowiedz się, dlaczego jest tak skuteczna i co to jest efekt kaskadowy? Przeczytaj, jakie insekty można zwalczać za pomocą żelu i ile kosztuje żelowanie?

Jakie insekty zwalcza metoda żelowa?

Profesjonalne żele biobójcze dobieramy do rodzaju owadów, które mają zostać usunięte. Żelowanie skutecznie zwalcza:

– karaczany prusaki (Blatella germanica),

– karaczany wschodnie (Blatta orientalis),

– przybyszkę amerykańską (Periplaneta americana),

– karaczany brązowo-paskowane (Supella longipalpa),

– hurtnicę pospolitą (Lasius niger),

– podziemnicę zwyczajną (Lasius flavus),

– mrówki faraona (Monomorium pharaonis),

oraz inne gatunki mrówek, np. mrówka anatolijska (Lasius neglectus), koczowniczka czarna (Tapinoma erraticum), murawka darniowiec (Tetramorium caespitum).

Zalety metody żelowej

Pamiętaj o tym, że preparaty w formie żelu, które możesz kupić w sklepach przemysłowych czy w Internecie, bardzo różnią się od profesjonalnych żeli owadobójczych, stosowanych przez DEZPRO. Podstawową różnicą jest niskie stężenie substancji biobójczej oraz jej rodzaj. Dlatego właśnie stosowanie tego rodzaju środków jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. Ponieważ w przypadku zastosowania preparatu o niskim stężeniu substancji czynnej owady nie giną, lecz uodparniają na użyty insektycyd.

Metoda żelowa wykonana przez profesjonalną firmę przy użyciu specjalistycznych żeli posiada wiele zalet. Do najważniejszych należą:

– możliwość przeprowadzenia zabiegu w obecności ludzi,

– brak konieczności wietrzenia pomieszczenia czy mycia wyposażenia po zabiegu,

– dyskrecja,

– bardzo długi czas ochrony przed insektami,

– niska cena żelowania,

– wysoka skuteczność, potęgowana efektem kaskadowym.

Metoda żelowa bez tajemnic

Dezynsekcja za pomocą żelu polega na podłożeniu niewielkich porcji tej substancji w odpowiednich miejscach pomieszczenia. Większość z nich jest praktycznie niewidoczna (np. miejsca za sprzętem agd, pod listwami, półkami, za muszlą klozetową). Ale nawet ten żel, który pozostał nieosłonięty, jest bardzo trudny do zauważenia. Pojedyncza aplikacja pozostawia bowiem porcję o średnicy ok. 3 milimetrów, a środek bardzo często jest transparentny.

Zabieg żelowania można wykonać w obecności ludzi. W zależność od wielkości pomieszczenia może on trwać zaledwie 25 minut. Preparat jest niewyczuwalny, dlatego ta metoda dezynsekcji jest bardzo dyskretna.

Warto jednak wiedzieć, że kluczem do wysokiej skuteczności metody żelowej, jest doświadczenie technika. Chodzi bowiem o to, aby licznie rozmieścić punkty żelowe w danym pomieszczeniu. Dlatego rozkłada się je w niewielkich odstępach, aby insekty miały z nimi kontakt podczas żerowania. We wnętrzach szafek i sprzętów agd punkty żelowe znajdują się co kilkadziesiąt centymetrów. Żel zawiera substancje odżywcze, wzbogacone o atraktanty zapachowo smakowe, które wabią owady. Oczywiście ich działanie jest bardzo ograniczone (do ok. 10 – 20 cm), dzięki czemu nie ma obawy, że przyciągnie insekty np. od sąsiada.

Efekt kaskadowy metody żelowej

Profesjonalne żele owadobójcze zawierają substancję, która działa z opóźnieniem (do 2 – 4 godzin). W tym czasie insekt zdąży powrócić do swojej kryjówki, zwykle zasiedlonej przez inne osobniki, i dopiero tam umrze. Owady wszystkożerne takie, jak karaluchy, nie stronią również od aktów kanibalizmu. Dzięki temu substancja biobójcza z ciała martwego karaczana trafia do organizmów innych owadów nawet wtedy, gdy rzadko opuszczają one kryjówki (np. samice karaczanów). To właśnie efekt kaskadowy, który zauważalnie podnosi skuteczność metody żelowej w zwalczaniu karaczanów.

Czy metoda żelowa jest bezpieczna?

Atestowane żele biobójcze są tak bezpieczne, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka nawet po przypadkowej konsumpcji. Dzieje się tak, ponieważ stężenie substancji czynnej jest zbyt niskie, by mogło negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie człowieka oraz zwierząt domowych. Nie wydzielają szkodliwych oparów. Dlatego właśnie metoda żelowa polecana jest także osobom przewlekle chorym, alergikom czy kobietom w ciąży.

Z tych samych powodów żelowanie jest prawdopodobnie najczęściej wybieraną metodą dezynsekcji w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy szpitalach. Żel pozostaje zupełnie obojętny dla czworonożnych mieszkańców nawet niewielkich rozmiarów (np. myszoskoczki czy hodowlane szczury).

Zwalczanie prusaków metodą żelową

Ze względu na wysoką skuteczność, żelowanie bardzo często stosujemy podczas walki ze wszystkimi gatunkami karaczanów. Dedykowane do tego celu żele wzbogacone są o substancje wabiące oraz smakowe, dzięki czemu insekty chętnie je konsumują. Zauważalnie podnosi to skuteczność tej metody.

Dodatkową zaletą jest bardzo długi czas działania rozłożonych porcji żelu. Nawet jeśli pojedyncze owady pojawią się ponownie (np. przejdą od sąsiada), trafią na środek biobójczy, który zlikwiduje je, zanim zdążą się rozmnożyć w Twoim mieszkaniu czy firmie.

Usuwanie karaluchów w Warszawie

Skuteczne żelowanie na karaluchy i inne insekty przeprowadzamy w Warszawie oraz okolicach. Wystarczy że zadzwonisz do nas i opiszesz swój problem. Nasz technik pojawi się u Ciebie w wyznaczonym terminie. Szybko i dyskretnie rozłoży żel w odpowiednich miejscach, dzięki czemu pozbędziesz się insektów w miejscu pracy, mieszkaniu czy domu.

Cena metody żelowej

Cena metody żelowej zaczyna się od 200 zł. W tym podstawowym wariancie zabezpieczamy żelem kuchnię, łazienkę i przedpokój. W cenie 250 zł aplikujemy owadobójczy żel w całym mieszkaniu (maksymalnie dwupokojowym).

Natomiast cena żelowania w obiektach usługowych zaczyna się od 250 zł i zależy od ich metrażu. Aby dezynsekcja żelowa była skuteczna, należy użyć odpowiedni preparat i rozmieścić prawidłowo jego porcje. Więcej szczegółów uzyskasz już podczas rozmowy telefonicznej z naszym konsultantem.

Metoda żelowa – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy metoda żelowa może być stosowana każdym pomieszczeniu?

Tak. Jeżeli zależy Ci na długotrwałej ochronie przed insektami, możemy wykonać żelowanie nawet tak dużych pomieszczeń, jak hale magazynowe, produkcyjne itp.

  1. Czy po żelowaniu muszę umyć całe pomieszczenie?

Absolutnie nie. Ważne, abyś pozostawiła żel możliwe jak najdłużej. Punkty żelowe staramy się rozkładać w miejscach niewidocznych oraz w takich, w których sprzątanie i zmywanie wykonywane jest rzadziej. Przy sprzątaniu warto mieć na uwadze omijanie żelu.

  1. Jak szybko znikną insekty?

Środek biobójczy zaczyna działać w ciągu kilku godzin. Czas likwidacji wszystkich owadów uzależniony jest od ich liczby oraz dostępności naturalnego pożywienia. Im go mniej, tym częściej insekty wybiorą żel, co przyspieszy całkowitą neutralizację.

  1. Czy udzielacie gwarancji na skuteczność żelowania?

Po przeprowadzeniu żelowania DEZPO udziela półrocznej gwarancji. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od wykonania zabiegu metodą żelową owady powrócą, ponowimy zabieg zupełnie bezpłatnie. Co ważne, nie robimy kłopotów podczas rozpatrywania reklamacji. Dla nas najważniejsza jest Twoja satysfakcja.

  1. Czy metoda żelowa usuwa pluskwy?

Nie. Środek biobójczy w preparatach żelowych musi zostać przez owady skonsumowany. Pluskwy żywią się wyłącznie krwią, więc nie zjedzą żelu. Do odpluskwiania polecamy zamgławianie ULV.