Mieszkania naszych klientów atakują dwa rodzaje moli, które posiadają odmienne preferencje żywieniowe. Należy to oczywiście uwzględnić w trakcie przygotowań do zwalczania tych insektów. 

Na początku warto sobie uświadomić, że w trakcie zabiegu zwalczania moli szczególną uwagę poświęcamy naniesieniu preparatu na ściany oraz wyposażenie pomieszczeń. A to dlatego, że dorosłe mole spożywcze i odzieżowe to owady latające, które przemieszczają się i lądują na powierzchniach mebli, na ścianach i sufitach. 

Zwalczanie moli spożywczych a odzieżowych

Rodzaj moli, które sprawiają Ci problem, decyduje o tym, gdzie wykonamy zabieg. W przypadku moli spożywczych centrum naszych działań będzie kuchnia i ewentualnie spiżarka. Ponieważ dorosłe owady tego rodzaju składają jaja w pobliżu artykułów spożywczych albo bezpośrednio na nich. Ale zabieg trzeba przeprowadzić także w tych, pomieszczeniach, w których zauważono dorosłe osobniki oraz pomieszczeniach sąsiednich.

Natomiast w przypadku wystąpienia moli odzieżowych skupimy się na pomieszczeniach z szafami, półkami oraz innymi meblami, w których przechowujesz ubrania oraz rzeczy wykonane z tkanin. Zabieg wykonamy też w pomieszczeniach sąsiednich i wszystkich innych, w których zauważono żywe, dorosłe osobniki. Oczywiście nie musisz wiedzieć, z jakim rodzajem moli masz do czynienia. Wystarczy, że po prostu zlecisz nam wykonanie dezynsekcji, a przed rozpoczęciem zabiegu nasz pracownik zidentyfikuje gatunek szkodnika. Możesz także wcześniej przesłać do nas zdjęcia insektów w celu określenia, za jakimi insektami masz do czynienia. 

Jak się przygotować do zwalczania moli?

Przygotowania do zamgławiania ULV oraz oprysku w celu zwalczania moli nie są skomplikowane. Pewne czynności są wspólne dla obu gatunków, czyli moli odzieżowych oraz spożywczych, a niektóre specyficzne. Jeżeli zachodzi taka konieczność, oznaczamy w tekście jakiego gatunku dotyczy konkretna czynność.

1. Podstawową czynnością jest zabezpieczenie sprzętu elektronicznego, czyli telewizorów i komputerów, za pomocą folii, unieruchomionej taśmą przed podmuchem zamgławiacza ULV. Możesz też okryć te urządzenia kocem lub prześcieradłem albo wynieść z pomieszczenia. 

2. W przypadku moli spożywczych kluczowe dla skuteczności zabiegu jest opróżnienie kuchennych szafek oraz umycie ich wnętrz wodą z detergentem. Zwłaszcza wtedy, gdy larw jest dużo, gruntowne porządki wyeliminują sporą ich część. Reszta zostanie zneutralizowana w wyniku kontaktu z inteksycydem, który zaaplikujemy także do wnętrza szafek. 

3. Przedmioty z kuchennych szafek, a zwłaszcza żywność, trzeba zapakować do worków i wynieść je na balkon albo poukładać w wannie lub brodziku. Wszystkie akcesoria kuchenne, które pozostawimy na czas zabiegu, należy umyć przed pierwszym użyciem. Natomiast większość akcesoriów toaletowych trzeba będzie wyrzucić. 

4. Jeżeli to możliwe, postaraj się odsunąć meble od ścian na odległość co najmniej 30 cm.

5. Zdemontuj cokoły i listwy pod meblami. 

6. Zasłony i firanki zsuń na środek okien lub ściągnij je.

7. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju włóż do szaf.

8. Przed zwalczaniem moli odzieżowych: opróżnij komory na pościel w łóżkach i innych meblach wypoczynkowych, półki oraz szuflady na odzież i szafy. Wszystkie rzeczy włóż do worków na śmieci i szczelnie je zawiąż. Dotyczy to szczególnie tych szafek, z których korzystasz sporadycznie. Jeśli nie możesz na czas zabiegu usunąć całej ich zawartości, wyciągnij chociaż tyle ubrań, aby między pozostałymi powstały puste przestrzenie. Technik zamgławi je lub spryska środkiem owadobójczym, a Ty będziesz musiała je wyprać przed pierwszym użyciem.  

9. Ubrania, poszewki, koce, prześcieradła i odzież, uprzednio spakowaną do worków, wypierz po zabiegu w temperaturze co najmniej 45℃ przez jedną godzinę. To usunie mole we wszystkich stadiach rozwoju. Identycznie należy postąpić z legowiskami dla zwierząt. 

10. Akcesoria dla czworonożnych domowników (w tym zabawki, legowiska i karmę) odłóż do szafek lub schowaj do worków np. na śmieci.

11. Mole spożywcze: pozostaw w pomieszczeniach rozwinięte dywany. Mole odzieżowe: zwiń dywany i umyj podłogi.

12. Zdejmij ze ścian i ułóż na meblach zdjęcia, obrazy oraz inne ozdoby. 

13. Zabezpiecz, a najlepiej po prostu schowaj, wszystkie drobne lub lekkie przedmioty, które mogłyby zostać zdmuchnięte przez pracujący zamgławiacz. 

14. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu. Możesz również spakować je do grubych worków foliowych np. na śmieci.

Ważne:

w przypadku obecności moli spożywczych bardzo istotne jest to, aby dokładnie przejrzeć wszystkie artykuły spożywcze w poszukiwaniu larw. Mogą się one dostać nawet do fabrycznie zapakowanych produktów, przegryzając folię. Na dodatek larwy są małe i łatwo je przeoczyć. Dlatego produkty spożywcze najlepiej wysypywać małymi partiami na talerz i przeglądać porcja po porcji. Jeżeli znajdziesz larwy, powinieneś wyrzucić całą skażoną zawartość opakowania. 

Natomiast bez względu na zwalczany gatunek moli pamiętaj również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy. Mole odzieżowe: Przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli,, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania. W tym czasie również nie planuj i nie wykonuj remontów.