Pchły rozmnażają się intensywnie, dlatego ich zwalczanie powinno zostać wykonane tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej użyć profesjonalnych metod o odpowiednio wysokiej skuteczności. Sprawdź, jak się przygotować do tępienia pcheł?

Przygotowania mieszkania do zwalczania pcheł

Zwalczanie pcheł wykonujemy zwykle za pomocą zamgławiania, a rzadziej przez opryskiwanie. Przed zabiegiem nie należy zwijać dywanów. W ten sposób one również zostaną poddane dezynsekcji. Pamiętaj także o dokładnym odkurzeniu pomieszczeń i o tym, by od razu usunąć z mieszkania worek z odkurzacza. Trzeba także umyć podłogi. Standardowo pchły zwalczamy w pokojach oraz w przedpokoju. Zdarza się również, że zamgławianie ULV lub opryskiwanie na pchły przeprowadzamy w kuchni i łazience. 

Przygotowania mieszkania do zwalczania pcheł polegają na:

  1. Zabezpieczeniu urządzeń na prąd kocami albo prześcieradłami, ewentualnie folią, którą trzeba zamocować (np. za pomocą taśmy), aby nie zdmuchnął jej zamgławiacz ULV. Można też na czas zabiegu wynieść te sprzęty do innych pomieszczeń.  
  2. Zdemontuj z łóżek, kanap i wersalek “boczki”, oparcia, zagłówki i inne, demontowalne elementy. Materace postaw pionowo i oprzyj o ściany.
  3. Odsunięciu w miarę możliwości mebli od ścian. Wystarczy na około 30 cm, by technik mógł rozprowadzić intekscyd również w tamtych przestrzeniach. 
  4. Schowaniu artykułów spożywczych oraz akcesoriów kuchennych i toaletowych. Można je też zabezpieczyć pakując do worków foliowych. 
  5. Zsuń zasłony i firanki na środek okien albo ściągnij, jeśli to niemożliwe.
  6. Opróżnij komory na pościel w łóżkach i innych meblach wypoczynkowych. Poszewki, koce, prześcieradła trzeba będzie wyprać w możliwie najwyższej temperaturze (co najmniej 45℃ przez jedną godzinę). Kołdrę i poduszki wystarczy porządnie wytrzepać. Na czas zabiegu wszystkie te rzeczy spakuj w worki foliowe (np. na śmieci) i szczelnie je zawiąż.  
  7. Na czas zabiegu pozostaw na wierzchu legowiska i akcesoria dla zwierząt, a po zakończeniu pracy technika wypierz je przed pierwszym użyciem.
  8. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju też włóż do szaf. 
  9. Odłożeniu w bezpieczne miejsce wszystkich drobnych i lekkich przedmiotów, które mogłyby zostać po prostu zdmuchnięte podmuchem z pracującego zamgławiacza ULV.
  10. Obrazy i fotografie ułóż na meblach przyścienną stroną do góry, aby technik naniósł inteksycyd również na te powierzchnie. Nie układaj ich na podłodze, ponieważ utrudnia to poruszanie się po pomieszczeniu.
  11. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu. Możesz również spakować je do grubych worków np. na śmieci.

Ważne:

dla skuteczności tępienia pcheł olbrzymie znaczenie ma odpchlenie zwierząt domowych. Jeżeli tego zaniechasz, insekty powrócą do mieszkania w ciągu kilku dni. Pamiętaj również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy. 

Przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, a zwłaszcza łóżek, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania.