Profesjonalne zwalczanie gryzków umożliwia szybkie usunięcie problemu ich obecności. Pamiętaj jednak o tym, że odpowiednie przygotowania znacznie zwiększają skuteczność zabiegu. Dlatego dowiedz się, co zrobić przed zwalczaniem gryzków?

Zwalczanie gryzków – przygotowania w mieszkaniu

Podstawową metodą dezynsekcji w przypadku zwalczania gryzków jest zamgławianie ULV. Przygotowania do tego zabiegu wyglądają praktycznie tak samo, jak czynności, które trzeba wykonać przed opryskiwaniem. Jedyną różnicą jest to, że przed opryskiem nie trzeba chować lub zabezpieczać przedmiotów, które mogłyby zostać zdmuchnięte. Sprawdź szczegóły:

  1. Artykuły spożywcze, przybory kuchenne oraz toaletowe należy schować. Natomiast urządzenia elektryczne (komputery, dekodery, radia, telewizory itp) okryj kocami lub prześcieradłami. Możesz także użyć folii, ale pamiętaj o jej zabezpieczeniu taśmą przed podmuchami zamgławiacza.
  2. Meble, w przypadku których jest to możliwe, odsuń od ścian na ok. 30 cm. 
  3. Posprzątaj dokładnie wszystkie podłogi, przetrzyj listwy przypodłogowe i cokoły. 
  4. Zsuń zasłony i firanki na środek okien, a jeśli to niemożliwe – ściągnij je. 
  5. Schowaj (np. do szafy, skrzyni łóżka lub do foliowych worków) poszewki, koce i prześcieradła. W przeciwnym wypadku trzeba je będzie wyprać przed pierwszym użyciem. Identycznie sytuacja wygląda z legowiskami dla zwierząt.
  6. Usuń z pomieszczeń albo zabezpiecz przed podmuchem zamgławiacza wszystkie drobne i lekkie przedmioty (przy opryskiwaniu ten punkt można pominąć).
  7. Obrazy i fotografie ułóż na meblach przyścienną stroną do góry, aby technik naniósł inteksycyd również na te powierzchnie. Nie układaj ich na podłodze, ponieważ utrudnia to poruszanie się po pomieszczeniu.
  8. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju włóż do szaf.
  9. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu. Możesz również spakować je do grubych worków foliowych np. na śmieci.

Podczas zwalczania gryzków zwracamy szczególną uwagę na listwy przypodłogowe i ściany. Nie ma za to konieczności prania schowanej odzieży oraz pościeli itp. Zabieg przeprowadzamy zwykle w pokojach, ale czasami również w kuchni. Aby sprawdzić czy w tym pomieszczeniu też trzeba wykonać zamgławianie, poszukaj gryzków w artykułach spożywczych i kuchennych szafkach. Pamiętaj również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy. 

Ważne:

przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, a zwłaszcza łóżek, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania.