Rybiki cukrowe można wytępić szybko i co ważniejsze skutecznie. Jednak taki efekt zapewnią tylko profesjonalne metody dezynsekcji. Sprawdź, jak przygotować do nich mieszkanie?

Zwalczanie rybików – jak się przygotować? 

Do skutecznego zwalczania rybików cukrowych stosujemy jedną z trzech popularnych metod, czyli zamgławianie ULV, opryskiwanie i żelowanie. Wyboru dokonuje nasz technik, na podstawie odpowiedzi na pytania, które zada już podczas umawiania wizyty. Przed żelowaniem praktycznie nie trzeba szczególnie się przygotowywać. Natomiast zamgławianie ULV oraz opryskiwanie wymagają bardzo podobnych czynności (przy oprysku nie trzeba się martwić ryzykiem zdmuchnięcia drobnych przedmiotów). 

Przygotowania mieszkania do zamgławiania ULV na rybiki polegają na:

 1. Wyniesieniu z pomieszczeń albo schowaniu do szafek lub worków foliowych artykułów spożywczych oraz przyborów kuchennych i toaletowych. Urządzenia elektryczne tj. telewizor, komputer, ekspres do kawy można okryć kocami, prześcieradłami albo folią, ale wtedy pamiętaj o oklejeniu folii taśmą. W ten sposób zabezpieczysz ją przed podmuchami zamgławiacza. 
 2. Odsunięciu mebli oraz łóżek od ścian na odległość ok. 30 cm – oczywiście jeżeli jest to możliwe. Zapewnij dostęp technikowi do wnętrza szafki ze zlewem oraz do przestrzeni pod meblami kuchennymi. 
 3. Podwiązaniu lub ściągnięciu zasłon lub firan, które sięgają do podłogi.
 4. Schowaniu na czas zabiegu albo wypraniu przed pierwszym użyciem poszw, koców, prześcieradeł.
 5. Wyniesieniu lub wypraniu przed użyciem także legowisk zwierząt.. Trzeba schować również wszystkie miski, zabawki i inne akcesoria pupili. 
 6. Zwiń dywan, ale nie wynoś go z pomieszczenia. 
 7. Umyciu podłogi.
 8. Włożeniu do szaf odzieży wierzchniej i obuwia z przedpokoju.
 9. Zabezpieczeniu, a na najlepiej schowaniu wszystkich małych przedmiotów, które mogłyby zostać zdmuchnięte przez pracujący zamgławiacz.
 10. Wyniesieniu z mieszkania na czas zabiegu zabawek dla dzieci. Możesz również spakować je do grubych worków np. na śmieci.
 11. Schowaniu do szafek rzeczy osobistych, w tym także kosmetyków.

Ważne:

dla ogólnej skuteczności zwalczania rybików cukrowych ogromne znacznie ma bardzo dokładne odkurzenie oraz umycie podłóg w pomieszczeniach jeszcze przed zabiegiem. Natomiast po zamgławianiu ULV i opryskiwaniu najlepiej byłoby wstrzymać się ze sprzątaniem podłóg tak długo, jak to możliwe. Albo przynajmniej nie zmywać ich w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, aby nie usunąć intekscydu. 

Pamiętaj również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy. 

Przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania. Przez ok. 3 tygodnie od wykonania zabiegu nie remontuj pomieszczeń.