Profesjonalną dezynfekcję lub dezynsekcję można przeprowadzić przy użyciu tzw. gorącej mgły. Zamgławianie termiczne posiada wiele zalet, dzięki czemu tak szybko staje się popularne. Dowiedz się więcej o tej metodzie usuwania mikroorganizmów oraz insektów.
Zamgławianie termiczne – co to jest?
Zamgławianie termicznie jest tak naprawdę jedną z metod rozpylenia środka biobójczego. Działa on kontaktowo, co oznacza, że niszczy drobnoustroje lub zabija insekty w wyniku bezpośredniego kontaktu. Dlatego musi zostać dostarczony często w miejsca trudnodostępne (szpary, szczeliny, zakamarki) albo przeciwnie: szybko i wydajnie rozpylony na dużej powierzchni czy otwartym terenie (np. podczas zabiegów odkomarzania).
W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia. Sercem zamgławiacza termicznego jest spalinowy silnik pulsacyjny. Umożliwia on podgrzanie do temperatury ok. 70 – 80℃ mieszaniny wody oraz preparatu biobójczego, w wyniku czego powstają duże ilości gęstej mgły. Jest ona wyrzucana z wysoką wydajnością przez dyszę urządzenia, dzięki czemu w krótkim czasie można pokryć nawet duże i otwarte tereny takie, jak ogrody czy parki. Mgła stygnie, a środek biobójczy tworzy drobne krople, które potrafią nawet unosić się w powietrzu, dzięki czemu niszczą owady latające. Przylegają także do liści roślin i wnikają w zakamarki pomieszczeń. To właśnie dlatego zamgławianie termiczne jest tak skuteczne w zabiegach dezynfekcji i dezynsekcji.
Kiedy wybrać zamgławianie termiczne?
Zamgławianie termiczne idealnie nadaje się do:
– odkażania pomieszczeń hodowlanych,
– dezynfekcji obiektów produkcyjnych,
– odkomarzania,
– zwalczania os, szerszeni, meszek,
– aplikowania środków ochrony roślin w sadach i parkach,
– skutecznej walki z insektami również w domach, na strychach czy piwnicach.
Warto jednak pamiętać, że na skuteczność zamgławiania termicznego decydujący wpływ ma przede wszystkim doświadczenie pracowników firmy, która je przeprowadza. Sukces zależy bowiem nie tylko od sprzętu, lecz także doboru właściwego preparatu biobójczego, jego odpowiedniego stężenia, wielkości kropli, a także sposobu aplikacji gorącej mgły.
Zamgławianie termiczne – zalety
Prawidłowo przeprowadzone zamgławianie termiczne zwykle nie musi być powtarzane. Metoda ta posiada jeszcze inne zalety:
– gorąca mgła jest tylko nieznacznie cięższa od powietrza, więc długo się w nim utrzymuje. Kiedy w końcu opada, skutecznie penetruje wszelkie zakamarki, szczeliny, studzienki kanalizacyjne czy rewizyjne,
– duża wydajność profesjonalnych zamgławiaczy termicznych pozwala w krótkim czasie zaaplikować środek biobójczy nawet w pomieszczeniach o dużych kubaturach czy na otwartych terenach,
– w przeciwieństwie do oprysków, zamgławianie termiczne nie pozostawia żadnych widocznych śladów w postaci plam czy zacieków,
– dzięki doskonałym właściwościom penetracyjnym gorącej mgły, nie trzeba demontować np. podwieszanych sufitów, kasetonów czy boazerii, aby zabieg był skuteczny,
– prawidłowo wykonane zamgławianie termiczne jest zupełnie bezpieczne dla ludzi, a nawet dzieci i alergików.
Co trzeba wiedzieć o zamgławianiu termicznym?
Zamgławianie termiczne to jedna z najszybszych metod dystrybucji środków biobójczych. Oznacza to, że w krótkim czasie można pokryć preparatem o skutecznym stężeniu nawet duże obszary. W praktyce długość całego procesu zależy od wielkości obiektu, klasy wyposażenia oraz umiejętności jego operatora.
Podczas procesu zamgławiania termicznego w zasięgu mgły nie mogą znajdować się ludzie ani zwierzęta, ponieważ preparat działa drażniąco na drogi oddechowe. Na tereny otwarte można wchodzić dopiero wtedy, kiedy mgła całkowicie opadanie. Zamgławione pomieszczenia zamyka się na okres co najmniej jednej godziny, w trakcie której środek biobójczy penetruje zakamarki. Następnie otwiera się okna i drzwi lub włącza wentylację na kolejną godzinę lub dłużej. Do pomieszczenia można wchodzić dopiero po zaniku charakterystycznej woni preparatu.
Jak przygotować się do zamgławiania termicznego?
W przypadku zamgławiania termicznego pomieszczeń warto je najpierw posprzątać, a w szczególności:
– usunąć kurz i pył,
– wytrzeć do sucha rozlane ciecze,
– zebrać luźne zanieczyszczenia (np. łuszczące się powłoki lakiernicze),
– zabezpieczyć folią, a najlepiej wynieść z pomieszczenia produkty spożywcze.
Zamgławianie termiczne obiektów otwartych (ogrodów, sadów, parków) powinno zostać przeprowadzone przy bezwietrznej i suchej pogodzie. Duże znaczenie ma również brak opadów w ciągu kilku godzin po przeprowadzeniu zamgławiania. Bezwzględnie należy przestrzegać okresów ochronnych takich, jak okres prewencji pszczół.