Profesjonalne zwalczanie szubaków zapewnia skuteczność o wiele większą, niż domowe sposoby na te insekty. Ale do zabiegu, który wykonamy, należy się odpowiednio przygotować. Sprawdź, co trzeba zrobić przed zwalczaniem szubaków?

Szubaki to owady, które w dorosłej postaci nie wyrządzają szkód. Składają natomiast jaja, z których wylęgają się żarłoczne larwy. I to właśnie one są źródłem problemów. Zamgławianie ULV jest najskuteczniejszą metodą zwalczania szubaków zarówno w postaci imago, jak i larwalnej. 

Jak się przygotować do zamgławiania na szubaki?

Przygotowania do zamgławiania na szubaki nie są zbyt skomplikowane. Oto, co należy zrobić przed zabiegiem: 

 1. Gruntownie odkurz mieszkanie i dokładnie umyj podłogi oraz listwy przypodłogowe.
 2. Przykryj elektryczne urządzenia kocami lub prześcieradłami albo folią. W tym ostatnim przypadku folię trzeba przykleić, aby nie zdmuchnął jej pracujący zamgławiacz.
 3. Zdemontuj z łóżek, kanap i wersalek “boczki”, oparcia, zagłówki i inne, demontowalne elementy. Materace oraz stelaże łóżek postaw pionowo i oprzyj o ściany.
 4. Meble, które możesz przemieścić, odsuń od ścian na ok. 30 centymetrów.
 5. Usuń z otwartej przestrzeni żywność, przybory toaletowe i kuchenne albo schowaj je do foliowych worków.
 6. Jeżeli larwy lub dorosłe owady pojawiają się także w kuchni, należy opróżnić wszystkie szafki i zabieg wykonać również wewnątrz mebli.
 7. Zsuń zasłony i firanki na środek okien. Jeżeli to niemożliwe, ściągnij je i wypierz.
 8. Opróżnij komory na pościel w łóżkach i innych meblach wypoczynkowych. Na czas zabiegu wszystkie rzeczy stamtąd spakuj w worki foliowe (np. na śmieci) i szczelnie je zawiąż.  
 9. Legowiska i akcesoria dla zwierząt schowaj np. do worków.
 10. Opróżnij szafy i szafki, w których przechowujesz odzież z włókien naturalnych i/lub skóry. Odzież materiałową wypierz zgodnie z zaleceniami producenta na metkach, a odzież skórzaną i inne przedmioty schowaj na czas zabiegu do worków. Po wykonaniu zabiegu odwieś ubrania do mebli, których wnętrza zabezpieczone są intekstycydem. Zneutralizuje on larwy, które mogły jeszcze znajdować się w ubraniach. 
 11. Zabezpiecz, a najlepiej schowaj, wszystkie niewielkie przedmioty, które mógłby zdmuchnąć zamgławiacz.
 12. Obrazy i fotografie ułóż na meblach przyścienną stroną do góry, aby technik naniósł inteksycyd również na te powierzchnie. Nie układaj ich na podłodze, ponieważ utrudnia to poruszanie się po pomieszczeniu.
 13. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu. Możesz również spakować je do grubych worków np. na śmieci.
 14. Worki, do których odłożyłeś przedmioty, wynieś na balkon albo poukładaj w wannie lub brodziku.
 15. Opróżnij meble kuchenne, a przy okazji dokładnie skontroluj żywność pod kątem obecności larw.
 16. Zapewnij technikowi dostęp do przestrzeni pod i za meblami kuchennymi. 

O czym pamiętać, przed zabiegiem?

Odzież z włókien naturalnych należy zdezynsekować lub wyprać zgodnie z zaleceniami producenta na metce. Pamiętaj, że larwy szubaków mogą również zainteresować się Twoim dywanem. Jeśli do tego dojdzie, będziemy musieli poddać go dezynsekcji, dlatego nie zwijaj dywanu podczas przygotowań do zwalczania szubaków. Nie zapomnij również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy wodne. 

Ważne:

przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli,  i łóżek, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania.