Profesjonalne zwalczanie karaluchów i prusaków wykonać możemy aż trzema różnymi metodami. Najlepszego wyboru dokonuje nasz technik. Sprawdź, jak się przygotować do zwalczania prusaków i karaluchów najskuteczniejszymi metodami?

Przygotowania do żelowania na karaluchy i prusaki

Żelowanie na karaluchy i prusaki jest metodą, która wymaga najmniej przygotowań pomieszczeń do zabiegu. Polega na rozmieszczeniu miniaturowych punktów żelowych w okolicach tras, które insekty pokonują w trakcie żerowania. Warto zadbać o to, by porcje żelu jak najmocniej przywarły do powierzchni, co zapewni aktywną ochronę jeszcze przez kilka miesięcy po wykonaniu zabiegu. W tym celu wystarczy oczyścić zawiasy szafek oraz przetrzeć listwy i cokoły przypodłogowe. 

Zamgławianie ULV na prusaki i karaluchy – przygotowania

Zamgławianie ULV na prusaki i karaluchy wymaga przygotowań, które zwiększą skuteczność zabiegu i przyspieszą pracę technika. W tym celu:

  1. Sprzęt RTV oraz komputerowy i inne elektryczne urządzenia przykryj dowolnym materiałem np. koc lub prześcieradło albo folią. Folię umocuj taśmą, aby nie porwał jej podmuch z zamgławiacza.
  2. Na czas zabiegu do worków na śmieci włóż także legowiska zwierząt, miski, zabawkie oraz wszystkie inne akcesoria pupili.
  3. W miarę możliwości w pokojach i w przedpokoju meble od ścian odsuń na 30 centymetrów.
  4. Dokładnie odkurz i umyj podłogi.
  5. Zasłony i firanki zsuń na środek okien albo ściągnij.
  6. Dywan pozostaw w pomieszczeniu, ale zwinięty.
  7. W przedpokoju odłóż do szafy odzież i obuwie, a w pokojach schowaj wszystkie drobne przedmioty, które mógłby przemieścić podmuch zamgławiacza. 
  8. Zdjęcia i obrazy ułóż “pleckami do góry” na meblach.
  9. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju też włóż do szaf.
  10. Jeśli w szafach również pojawiają się insekty, to ich zawartość należy zapakować do worków foliowych lub pamiętać, żeby wyprać przed pierwszym użyciem.
  11. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu. Możesz również spakować je do grubych worków foliowych np. na śmieci.
  12. Rzeczy osobiste, w tym także kosmetyki, należy schować do szafek.
  13. Do foliowych worków lub szafek schować trzeba również posłania z łóżek.

Pamiętaj, że podczas zwalczania omawianych insektów zabieg wykonamy przede wszystkim w kuchni i łazience, więc te pomieszczenia również należy przygotować. W tym celu:

Ważne:

przed zamgławianiem ULV na karaluchy i prusaki nie musisz rozbierać łóżek, ani wyciągać materacy. 

Jak się przygotować do opryskiwania na karaluchy lub prusaki?

Opryskiwanie na karaluchy i prusaki pozwala zaaplikować środek owadobójczy również do wyjątkowo trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo można za jego pomocą skutecznie zabezpieczyć także chłonne powierzchnie i materiały, które często spotykamy w starszym budownictwie. Tą metodę dezynsekcji stosujemy do zwalczania naprawdę dużych koloni insektów. 

Przygotowania do opryskiwania na karaluchy i prusaki wyglądają praktycznie tak samo, jak do zamgławiania ULV. Podstawową różnicą jest jednak to, że w trakcie zabiegu nie występują podmuchy powietrza, generowane przez zamgławiacz. Z tego powodu nie trzeba unieruchamiać folii okrywającej przedmioty, ani zabezpieczać bibelotów i innych drobnych przedmiotów. 

Zapamiętaj:

przed wykonaniem zamgławiania ULV lub opryskiwania akwaria, terraria i wszelkie inne zbiorniki, w których występują żywe organizmy, należy szczelnie owinąć folią i okleić taśmą. 

Przez trzy tygodnie po zabiegu nie zmywaj podłóg w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania. W tym okresie nie remontuj pomieszczeń.