Ozonowanie pomieszczeń wykonane przez profesjonalistów nie wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców. Wystarczy jednak niewielki nawet błąd, aby narazić lokatorów na niebezpieczeństwo. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, dlaczego ozonowanie pomieszczeń warto zlecić wyłącznie specjalistycznej firmie DDD.
Ozonowanie mieszkania — na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Ozonowanie pomieszczeń polega na uzyskaniu w nich wysokiego stężenia tritlenu oraz utrzymaniu go przez odpowiedni czas. W tym celu stosuje się urządzenia, nazywane generatorami ozonu. Tylko profesjonalne modele pracują z wydajnością, umożliwiającą osiągnięcie spodziewanych efektów.
Ozonowanie pomieszczeń wykonuje się przede wszystkim z dwóch powodów: w celu dezynfekcji oraz pozbycia się uporczywych zapachów. Cząsteczki ozonu odpowiadają za utlenianie, czyli likwidację, zarówno zarazków, bakterii i alergenów, jak i zarodników pleśni oraz cząsteczek aromatycznych. Dotyczy to zarówno powietrza w pomieszczeniach, jak i powierzchni jego wyposażenia.
Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?
Wpływ tritlenu na żywy organizm jest bardzo dobrze przebadany, dlatego toksyczne działanie tego gazu nie jest żadną tajemnicą. Wszystko zależy jednak od stężenia tej substancji w powietrzu. Pamiętajmy, że ozon występuje także naturalnie (np. po burzy), ale właśnie w tak niskich stężeniach, że pozostają one praktycznie obojętne na nasze zdrowie.
Jednak skuteczność zabiegu ozonowania zależy w dużej mierze od uzyskania odpowiednio wysokiego stężenia tego gazu, które dla człowieka jest już niebezpieczne. To dlatego w ozonowanym mieszkaniu może przebywać wyłącznie technik z firmy DDD, ubrany w odzież ochronną i maskę przeciwgazową. Ze względów bezpieczeństwa odpowiednie czynności należy jednak wykonać także po zakończeniu zabiegu.
Jak ozon wpływa na ludzkie zdrowie?
Ozon dostaje się do naszego organizmu z powietrzem, którym oddychamy. Jego wpływ na nasze zdrowie uzależniony jest od stężenia tego gazu. Przy ok. 40 μg/m3 rozpoznajemy obecność tego gazu węchem (tzw. zapach ozonu, który często czujemy właśnie po letniej burzy z piorunami). Stężenie ozonu sięgające 100 μg/m3 objawia się bólami głowy, a już przy 120 μg/m3 pojawiają się kaszel oraz pieczenie oczu. Astmatycy czują nasilającą się duszność, a osoby zupełnie zdrowie zauważają zmniejszenie ogólnej wydolności organizmu.
Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym ozonem w stężeniu 200 μg/m3 skutkuje: podrażnieniem oczu i zaburzeniami czynności płuc (dotyczy 5% populacji i co drugiej osoby wrażliwej na działanie tego gazu). Przy 240 μg/m3 nasilają się ataki astmy. W 300 μg/m3 osoby podatne na działanie tego gazu doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu, a przy 400 μg/m3 nieodwracalne zmiany występują także w organizmach całkiem zdrowych ludzi.
Kiedy ozonowanie stwarza ryzyko?
Ozonowanie staje się niebezpieczne, jeśli nie znamy stężenia tego gazu w powietrzu. Dlatego po zabiegu kluczowe jest nie tylko przewietrzenie pomieszczeń, ale również upewnienie się, że było ono odpowiednio efektywne i stężenie tritlenu spadło do bezpiecznego poziomu.
W tym celu profesjonaliści wykorzystują specjalistyczne mierniki stężenia ozonu. Pomieszczenia, w których przeprowadzany był zabieg, wietrzone są aż do osiągnięcia bezpiecznego dla ludzi i zwierząt stężenia tego gazu. Dokładna kontrola ilości tritlenu w powietrzu jest jedynym sposobem ochrony zdrowia mieszkańców, dlatego obowiązkowo należy ją wykonać po ozonowaniu pomieszczeń.
Ozonowanie pomieszczeń — FAQ
Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące ozonowania pomieszczeń i bezpieczeństwa tego typu zbiegów. Skontaktuj się z nami, jeśli nie rozwieją one Twoich wątpliwości.
Czy można spać w pokoju po ozonowaniu?
Tak, ponieważ przed oddaniem pomieszczenia do użytku, nasz technik każdorazowo upewnia się za pomocą detektora, że stężenie ozonu w powietrzu jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Ile czasu trzeba ozonować pokój?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rozmiarów pokoju oraz efektu, który chcemy uzyskać. Przyjmuje się, że skuteczność tritlenu uzyskuje się przy stężeniu 1 g na 10 m3, dlatego orientacyjnie można stwierdzić, że ozonowanie jednego pomieszczenia powinno trwać od ok. 30 do nawet 120 minut.
Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?
Za ozonowanie mieszkania do 45 m2 zapłacisz u nas 350 zł, przy metrażu 60 m2 zabieg kosztuje 450 zł. Zadzwoń do nas, aby przekonać się, ile dokładnie będzie kosztowało ozonowanie Twojego mieszkania.
Czy ozonowanie pomieszczeń ma sens?
Skuteczność dezynfekcji i likwidacji zapachów ozonem została potwierdzona w niezależnych badaniach. Powstały opracowania, w których znajdziemy dokładne stężenia tej substancji, służące do neutralizacji określonych zagrożeń. Jeśli chcesz odświeżyć swoje wnętrza, pozbywają się zarazków, a przy okazji także brzydkich zapachów, profesjonalne ozonowanie jest dla Ciebie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.