Obecność większości gatunków stwarza poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia ludzi, zwłaszcza małych dzieci. Poznaj zagrożenia wynikające z braku dezynsekcji: co może się stać, jeśli zlekceważymy insekty w naszym otoczeniu?
Insekty żyją z ludźmi od setek tysięcy lat. Prawdopodobnie przez cały ten okres, a już na pewno od kilkuset lat, szkodniki są aktywnie tępione. Pomimo tego, wciąż zagnieżdżają się w naszych wnętrzach. Lekceważenie ich obecności ściąga na nas ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Poznaj fakty na ten temat.
Dlaczego ignorowanie insektów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych?
Zdecydowana większość insektów wiedzie skryty tryb życia. W dzień zwykle chowają się w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach, które opuszczają dopiero nocą. Niektóre, jak np. pluskwy, mogą żerować bardzo rzadko, zaledwie raz na kilkanaście dni. Właśnie dlatego tak trudno zauważyć pierwsze osobniki. One tymczasem w ukryciu cały czas się rozmnażają.
Szkodniki odkrywamy więc najczęściej wtedy, gdy nasze wnętrza opanowała już niemała kolonia. Dlatego należy działać skutecznie i szybko. Niestety, istnieją osoby, które ignorują obecność insektów, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Trudno zrozumieć tę opieszałość w dezynsekcji. Przecież z każdym dniem zwiększa się populacja szkodników, a wraz z nią rośnie ryzyko kontaktu ze stworzeniami, które są wektorami wielu chorób zakaźnych, mogą wywołać reakcje alergiczne lub pogryźć albo użądlić człowieka.
Poza tym insekty same przecież nie znikną. Skoro zadomowiły się w Twoich wnętrzach, to znaczy, że znalazły w nich wszystko to, czego potrzebują do życia. Po co więc miałyby rezygnować z tak luksusowych warunków? Będą nadal rozmnażać się w tempie wykładniczym, a musisz wiedzieć, że wytępienie dużej kolonii zawsze jest bardziej czasochłonne i droższe, niż dezynsekcja wykonana na początku inwazji.
Insekty jako przyczyna rozwoju chorób i jakie zagrożenia stwarzają dla naszego zdrowia choroby przenoszone przez insekty
Najczęściej spotykane w naszych domach insekty to istne rezerwuary groźnych dla człowieka chorób. Na przykład karaluchy i prusaki przenoszą:
– wirusy grypy,
– rotawirusy,
– gruźlicę,
– cholerę,
– trąd.
Ponadto znaleziono na nich pasożyty, bakterie (w tym salmonellę) i zarodniki pleśni, a w odchodach tych szkodników występują liczne alergeny.
Na ciele jednej muchy odkryto 6 mln drobnoustrojów, a w jelitach tego owada – aż 30 mln patogenów. Muchy przenoszą takie choroby, jak: dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, cholera, gruźlica, polio, salmonelloza, wąglik. Dodatkowo mogą wywołać muszycę, na którą najczęściej zapadają osłabione zwierzęta.
Okazuje się, że nawet pospolite mrówki stwarzają zagrożenie epidemiologiczne. W poszukiwaniu pokarmu eksplorują bowiem duże obszary, a niektóre gatunki żywią się także gnijącym mięsem. W efekcie wiele mrówek na swoich odnóżach przenosi groźne bakterie np.:
- pałeczkę ropy błękitnej,
- bakterie gronkowca,
- bakterie Klebsiella.
Obecność insektów to także ryzyko użądlenia (osy, szerszenie), które nawet u osoby nieuczulonej na jad może doprowadzić do zgonu w wyniku obrzęku górnych dróg oddechowych. Dochodzi do niego po użądleniu w okolicach szyi lub wewnątrz jamy ustnej. Zdarzają się także reakcje alergiczne na jad osy czy szerszenia, a nawet ślinę komarów, meszek i pluskiew czy wydzielinę biedronek azjatyckich.
Jak szkodliwe mogą być insekty w naszych domach i jak można je skutecznie zwalczać
Oprócz niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia i życia, o którym piszemy w poprzednim akapicie, insekty w naszych domach powodują także liczne szkody. Chodzi przede wszystkim o zniszczenia:
- artykułów spożywczych (mole spożywcze, karaluchy, muchy),
- ubrań, na których żerują np. mole odzieżowe,
- powierzchni ścian (rybiki cukrowe i gryzki, które nie pogardzą także obiciami mebli),
- konstrukcji ścian (np. mrówki i osy, które w ścianach budują gniazda).
Ze wszystkich tych powodów zdecydowana większość osób stara się wytępić insekty. W tym celu najczęściej sięgamy po domowe sposoby i porady z internetu. Niestety w większości przypadków takie działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, narażając nas na utratę pieniędzy i stratę czasu. Skuteczne wytępienie większości gatunków insektów wymaga bowiem użycia specjalistycznych metod dezynsekcji. Wykorzystuje się w nich profesjonalne środki owadobójcze oraz wiedzę i doświadczenie technika, który przeprowadza zabieg.
Insekty profesjonalnie zwalcza się zwykle przy użyciu jednej z następujących metod:
- zamgławiania ULV, podczas którego rozprowadza się w pomieszczeniu ciecz roboczą ze środkiem owadobójczym w postaci miniaturowych kropelek. Osiadają one na powierzchniach ścian i wyposażenia, a następnie wysychają, tworząc mikrokapsułki z inteksycydem. Owady zostają zneutralizowane w wyniku kontaktu z zawartością mikrokapsułek, do którego dochodzi podczas żerowania szkodników,
- opryskiwanie – działa na podobnej zasadzie, ale pozwala uzyskać nieco większe krople, co ułatwia zabezpieczanie powierzchni chłonnych. Oprysk dociera również głębiej do zakamarków i szczelin,
- zamgławianie termiczne – stosowane w pomieszczeniach o dużych kubaturach oraz na terenach otwartych (np. podczas odkomarzania czy zwalczania biedronek azjatyckich). W tej metodzie również tworzy się krople z cieczy roboczej, do której dodatkowo można dodać adiuwanty, czyli substancje poprawiające przyczepność kropli do powierzchni. Dzięki temu skuteczniej opierają się one warunkom atmosferycznym, więc chronią teren zabiegu przez dłuższy czas,
- żelowanie, skuteczne w przypadku niektórych szkodników (prusaków, karaluchów i mrówek). Metoda ta polega na rozmieszczeniu na wyposażeniu pomieszczenia miniaturowych porcji żelu ze środkiem owadobójczym. Insekty żerują na nim, co prowadzi do ich neutralizacji. Metoda ta jest szybka, skuteczna i najbardziej bezpieczna, ze wszystkich profesjonalnych metod dezynsekcji.
Jak niezwłoczne podjęcie działań dezynsekcyjnych może zapobiec poważnym skutkom zdrowotnym?
Wszystkich zagrożeń, wynikających z obecności insektów, możesz pozbyć się szybko i skutecznie, podejmując działania dezynsekcyjne. Tym określeniem najczęściej nazywa się profesjonalne zwalczanie insektów, którego celem zawsze jest likwidacja szkodników. Między innymi właśnie to odróżnia profesjonalną dezynsekcję od domowych, amatorskich czy internetowych sposobów, które bardzo często mają jedynie odstraszać szkodniki.
Tymczasem do skutecznego pozbycia się większości gatunków insektów wystarcz już jeden zabieg, przeprowadzony przez naszego technika. Efekty jego działań zauważalne są w ciągu kilku godzin od zakończenia prac, gdy insekty zaczynają żerować. Co więcej, zastosowanie metod wykorzystujących mikrokapsułki czy żelowania zapewnia długotrwały efekt dezynsekcyjny, który może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. W tym czasie wszystkie szkodniki zostają wytępione, a Twoje wnętrza są skutecznie chronione przed nowymi osobnikami.
Pamiętaj, że dezynsekcję zawsze należy wykonać niezwłocznie po odkryciu obecności szkodników. Zwlekanie z zabiegiem tylko pogorszy sytuacje, narażając Ciebie i Twoich bliskich na problemy zdrowotne. Jeżeli jedynie podejrzewasz, że w Twoim domu lub mieszkaniu zalęgły się insekty, skontaktuj się z nami. Nasz technik wykona dokładną inspekcję pomieszczeń, aby rozwiać podejrzenia lub zaproponować Ci profesjonalną dezynsekcję, która szybko i skutecznie rozwiąże Twoje problemy z insektami.