Dezynsekcja to zwalczanie owadów najczęściej takich, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Wiele z nich mieszka w naszym sąsiedztwie, chociaż nie zawsze odkrywamy je od razu. Poznaj najważniejsze informacje o insektach i ich zwalczaniu.
W tym artykule:
- Skąd insekty w domu?
- Jak rozpoznać obecność owadów w domu?
- Jak pozbyć się insektów?
- Profesjonalne sposoby dezynsekcji
- Jakie szkodniki zwalcza dezynsekcja?
- Zwalczanie prusaków
- Zwalczanie karaluchów
- Odpluskwianie
- Odkomarzanie
- Zwalczanie innych insektów
- Jakie choroby przenoszą szkodniki?
- Jakie szkody mogą wyrządzić owady?
- Dezynsekcja Warszawa – cena, komu zlecić?
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na naszej planecie. Wiesz pewnie, że w tropikach są wyjątkowo niebezpieczne. Okazuje się jednak, że nawet nasze “rodzime” gatunki insektów wyrządzają szkody, przenoszą choroby, a nawet… gryzą ludzi i wysysają z nich krew. Ich liczebność wcale nie maleje, o czym świadczy popularność zabiegów dezynsekcji, które wykonujemy w Warszawie i okolicach. Szkodniki bez większych problemów dostają się do mieszkań i domów. Odkryj, w jaki sposób to robią i jak można z nimi walczyć?
Skąd insekty w domu?
Na początku warto obalić mit, który jest jeszcze całkiem powszechny, czyli teorię, że insekty w domu biorą się z brudu. To absolutna nieprawda. Owszem, niedokładne sprzątanie, czy wręcz pozostawianie resztek jedzenia w pomieszczeniach, ułatwia żerowanie np. karaluchom. Ale już pluskwy żywią się wyłącznie krwią ssaków, więc przetrwają nawet w sterylnych warunkach, jeżeli tylko od czasu do czasu pojawi się w nich żywiciel.
Zapamiętaj, że każdy rodzaj insektów do Twojego domu może dostać się wyłącznie z zewnątrz. W większości przypadków owady przychodzą sobie po prostu od… sąsiada. Jeżeli w jego mieszkaniu żeruje już spora kolonia, pojedyncze osobniki przedostają się kanałami wentylacyjnymi, przez szpary między drzwiami, a nawet po elewacji budynku. Możesz również przynieść insekty (najczęściej pluskwy) we własnym bagażu np. z hotelu czy szpitala. Coraz częściej pluskwy znajdujemy w środkach transportu publicznego, czyli w pociągach i autobusach. Podczas podróży niepostrzeżenie wchodzą do bagażu w poszukiwaniu schronienia, a następnie nocą wychodzą z ukrycia już w Twoim mieszkaniu.
Jak rozpoznać obecność owadów w domu?
Zdecydowana większość insektów wiedzie skryty tryb życia. Przez większość czasu kryją się w trudno dostępnych zakamarkach, często tak małych, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia (np. pluskwa może wejść w szczelinę o grubości zaledwie kilku milimetrów). Dlatego najczęściej nasi Klienci zauważają problem dopiero wtedy, gdy spotkają żerującego owada. A takie spotkanie oznacza zwykle, że populacja insektów w mieszkaniu jest już całkiem spora.
Możesz jednak poszukać śladów obecności owadów Twoim mieszkaniu. Przygotuj mocną latarkę (najwygodniejsza będzie czołówka) i ostre narzędzie, którym będziesz mógł spenetrować ciasne szczeliny. Śladów pluskiew szukaj w konstrukcji łóżka:
– pod materacem,
– od spodu na stelażu, zwłaszcza w rogach,
– w okolicach wezgłowia.
Zwracaj uwagę na odchody, które przypominają odchody muchy (małe, czarne kropki) i na wylinki, przypominające małe owady. Możesz też wydłubać żywe osobniki ze szczelin w konstrukcji łóżka. Poszukiwania obecności tych insektów można rozpocząć, gdy zaobserwujesz charakterystyczne ślady po ugryzieniu pluskwy (2 – 4 małe kropki ułożone w linii prostej na wewnętrznej stronie kończyn lub w pachwinach). Ale zdarza się, że ślady te zaczynają być zauważalne dopiero po 24, a nawet 48 godzinach od ugryzienia. Dlatego lepiej nie czekać i poszukiwania pluskiew rozpocząć po północy, czyli mniej więcej wtedy, gdy wyruszają one na żer.
W przeciwieństwie do krwiopijczych pluskiew, karaluchy i prusaki są wszystkożerne. Do życia potrzebują także wody, dlatego często kryją się w okolicach odpływów, w łazienkach za sedesem i pod umywalką. Zwracaj uwagę na martwe osobniki, odchody w postaci ziarenek zmielonej kawy oraz na kapsuły z jajami. Dobrym pomysłem jest także ustawienie pod zlewozmywakiem pułapki klejowej, do której mogą przykleić się żerujące insekty. Dzięki temu łatwiej zidentyfikujesz gatunek, który z Tobą mieszka.
Jak pozbyć się insektów?
Kiedy już znajdziesz ślady obecności owadów w domu, masz dwa wyjścia: podjąć samodzielną walkę z nimi lub zwrócić się o pomoc do specjalisty. Z doświadczenia wiemy, że prędzej czy później i tak skorzystasz z tej drugiej opcji, ale poniżej omawiamy najpopularniejsze domowe sposoby walki ze szkodnikami:
– środki na pluskwy i karaluchy z ogólnodostępnej sprzedaży – niektóre z nich okazują się nawet skuteczne. Ale nawet te preparaty zawierają substancje biobójcze w niewielkich stężeniach, co stwarza ryzyko, że owady udopronią się na ich działanie. Takie zmutowane insekty trudniej będzie później wytępić nawet przy użyciu profesjonalnych środków.
– naturalne odstraszacze, jak kocimiętka, ocet na karaluchy, ziele angielskie – ich zastosowanie na pewno nie spowoduje, że insekty wyniosą się z Twojego mieszkania.
– wymrażanie na balkonie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ większość insektów chowa się w kryjówkach, a nie w ubraniach czy drobnych sprzętach. Nawet wyniesienie na balkon łóżka niewiele pomoże na pluskwy, które w ciasnych szczelinach spokojnie przetrwają mroźną noc.
– myjka parowa – to jeden z niewielu skutecznych domowych sposobów na insekty. Giną w podwyższonej temperaturze, a myjka pozwala dotrzeć strumieniem pary nawet w zakamarki i szczeliny. Musisz być jednak bardzo dokładny i ostrożny, aby podczas zabiegu nie zniszczyć powierzchni mebli i tkanin.
– pułapki na owady. Dzięki nim zyskasz niepodważalny dowód na obecność owadów w Twoimi mieszkaniu, ale wyłapiesz tylko te osobniki, które aktualnie żerują. Reszta może spokojnie kryć się w zakamarkach. Pułapki są nieskuteczne na pluskwy.
Profesjonalne sposoby dezynsekcji
W praktyce okazuje się, że jedynymi skutecznymi metodami dezynsekcji są te, stosowane przez zawodowców z branży DDD. Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów: pracownicy takich firm posiadają specjalistyczną wiedzę oraz wieloletnią praktykę w zwalczaniu insektów oraz korzystają z profesjonalnego sprzętu i preparatów owadobójczych niedostępnych w zwyczajnym handlu.
Do najpopularniejszych metod profesjonalnej dezynsekcji należą:
– zamgławianie ULV (tzw. zimna mgła), czyli zabieg rozpylenia środka biobójczego o działaniu kontaktowo-żołądkowym w postaci mgły na powierzchni ścian, sufitów, podłóg i mebli,
– opryskiwanie, podczas którego aplikuje się te same preparaty, ale punktowo i w znacznie większych kroplach, dzięki czemu można skutecznie zabezpieczyć także powierzchnie chłonne, spotykane w starszym budownictwie.
Rodzaj preparatu dobiera się w zależności od gatunku zwalczanych insektów. Po aplikacji na powierzchniach w pomieszczeniu oraz na wyposażeniu tworzą się mikroskopijne kapsułki, które uwalniają środek owadobójczy dopiero wtedy, gdy insekt wejdzie z nimi w kontakt. Dzięki temu zabieg profesjonalnej dezynsekcji zabezpiecza pomieszczenie na wiele dni lub nawet tygodni.
Jakie szkodniki zwalcza dezynsekcja?
Profesjonaliści z branży DDD skutecznie zwalczają praktycznie wszystkie insekty, które stanowią zagrożenie dla człowieka. Wytępienie wielu z nich jest możliwe w zasadzie tylko i wyłącznie przez zastosowanie specjalistycznych metod dezynsekcji.
Zwalczanie prusaków
Wykonywane jest najczęściej za pomocą żelowania, który jest zabiegiem szybkim, wyjątkowo dyskretnym, a przy tym bezpiecznym dla ludzi. Dzięki temu często stosujemy go w restauracjach, hotelach, a nawet szkołach i żłobkach.
Zwalczanie karaluchów
Karaluchy również zwalczamy za pomocą żelu. W praktyce zarówno prusaki, jak i karaluchy, skutecznie usuwać można również poprzez opryskiwanie lub zamgławianie ULV. Wybór metody zależy od rozmiarów populacji i przeznaczenia pomieszczeń.
Odpluskwianie
Od lat najskuteczniejszą metodą odpluskwiania pozostaje zamgławianie ULV, a tuż za nim plasuje się opryskiwanie. W przypadku tych owadów należy zabieg powtórzyć w ciągu 14 – 21 dni, aby umożliwić kontakt ze środkiem biobójczym także najmłodszemu pokoleniu. Tylko w ten sposób można skutecznie przerwać cykl rozrodczy pluskiew.
Odkomarzanie
Odkomarzanie, czyli zwalczanie komarów, to bardzo często kombinacja kilku różnych metod: zamgławiania, opryskiwania i podawania specjalnych preparatów do źródeł stojącej wody. Odkomarzanie od Dezpro daje przez długi czas zauważalne efekty, których działanie można jeszcze polepszyć, przez wykonanie zabiegu na najbliszej okolicy posesji (np. na działkach sąsiadów).
Zwalczanie innych insektów
Dezynsekcja zajmuje się także usuwaniem innych szkodliwych owadów takich, jak mrówki, osy, szerszenie, mole spożywcze, pchły, wszy, szubaki czy rybiki. Jeżeli masz problem z owadami w mieszkaniu, domu lub w jego najbliższym otoczeniu – zadzwoń do nas. Już podczas telefonicznej rozmowy będziemy mogli przedstawić Ci skuteczne i bezpieczne rozwiązanie.
Jakie choroby przenoszą szkodniki?
Oprócz odrazy, a nawet wstrętu, które w większości osób budzą insekty, szkodniki te stwarzają także całkiem poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przenoszą bowiem bakterie np. salmonelli. Karaluchy i prusaki stanowią potencjalne źródło zakażeń grypą, gruźlicą i cholerą; potwierdzono, że przenoszą rotawirusy oraz alergeny, które mogą powodować astmę.
Nie udowodniono co prawda, że pluskwy są źródłami jakichkolwiek chorób, ale ich ugryzienia mogą powodować reakcje alergiczne oraz długo utrzymujący się dyskomfort. Komary za to nawet w polskim klimacie roznoszą choroby pasożytnicze (Leiszmaniozę oraz Dirofilariozę), które najczęściej atakują psy, ale mogą także przenosić się z nich na ludzi. Użądlenia owadów, np. os i szerszeni lecz także komarów, a nawet meszek, mogą wywołać przewlekle zmiany skórne oraz bardzo gwałtowne reakcji alergiczne, w tym również wstąrzs anafilaktyczny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Jakie szkody mogą wyrządzić owady?
Pamiętaj również o szkodach, które owady wyrządzają w miejscach bytowania. Zanieczyszczoną ich odchodami żywność należy bezwzględnie wyrzucić. Budowa gniazd przez owady z reguły prowadzi do dewastacji pomieszczeń czy elewacji, a w niektórych przypadkach także do naruszenia całych konstrukcji budowli (korniki).
Warto podkreślić także inny rodzaj szkód, które często wyrządzają owady, czyli zrujnowania długo budowanej reputacji restauracji czy obiektu noclegowego. Wystarczy widok karalucha na sali lub zdjecie zapluskwionego łóżka, by w dobie mediów społecznościowych błyskawicznie pozbyć się potencjalnych gości.
Dezynsekcja Warszawa – cena, komu zlecić?
Zwalczanie insektów z wielu powodów powinno być tak skuteczne, jak to tylko możliwe. Z doświadczenia wiemy, że szybka i dokładna dezynsekcja możliwa jest wyłącznie przez umiejętne zastosowanie profesjonalnego sprzętu i specjalistycznych środków owadobójczych. Jeżeli chcesz pozbyć się owadów, zadzwoń do nas. Podczas niezobowiązującej rozmowy przekonasz się, dlaczego jesteśmy aż tak skuteczni, że na wszystkie usługi zwalczania insektów udzielamy gwarancji.
Cena dezynsekcji w Dezpro zależy od wielu czynników, z których najistotniejszy jest oczywiście rodzaj szkodników. Ważna jest także wybrana metoda ich zwalczania, wielkość pomieszczenia, a w przypadku odpluskwiania również liczba łóżek w obiekcie. Poniżej podajemy orientacyjne ceny najczęściej wykonywanych zabiegów dezynsekcji w Dezpro:
– odpluskwianie od 200 zł,
– żelowanie na mrówki, karaluchy i prusaki od 150 zł,
– opryskiwanie na karaluchy i prusaki od 150 zł
– odkomarzanie od 250 zł
– zwalczanie opryskiwaniem pcheł, rybików, mrówek od 150 zł
– zwalczanie metodą zamgławiania ULV moli, szubaków, gryzków, ćmianek od 200 zł.