Szczury i myszy to gryzonie, które upodobały sobie sąsiedztwo ludzi. Ale ich obecność nie tylko budzi odrazę, lecz przede wszystkim stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego poznaj najskuteczniejsze metody zwalczania gryzoni i przeczytaj, na czym polega profesjonalna deratyzacja?

Spis treści:

Stwierdzenie, że problem myszy i szczurów dotyczy wyłącznie zabudowań wiejskich, jest zupełnie błędne. Okazuje się bowiem, że gryzonie te wprowadzają się również do domów podmiejskich, a nawet piwnic i garaży oraz na strychy budynków w centrach miast. Jak skutecznie zwalczać gryzonie? Ile kosztuje deratyzacja?

Skąd szczury w domu?

Myszy to niewielkie zwierzęta (długość ich ciała razem z ogonem nie przekracza 25 cm) o szarym umaszczeniu, które na brzuchu jest prawie białe. Są bardzo ruchliwe i zwinne. Zaskoczone, rzucają się do ucieczki. Natomiast szczury mogą mierzyć więcej niż 50 cm długości (z ogonem) i ważyć ponad 500g. Ich futro jest brązowe lub czarne. Zwykle także uciekają przed człowiekiem, ale w sytuacji bezpośredniego zagrożenia mogą zaatakować nawet dorosłego mężczyznę.

Zarówno myszy, jak i szczury, należą do gatunków synantropijnych. Zwierzęta te doskonale przystosowały się do życia w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Zamieszkują strychy, piwnice, zabudowania gospodarcze, hale targowe. Wchodzą do mieszkań i domów, w poszukiwaniu schronienia, ciepła i pożywienia. Są wszystkożerne.

Szczury, podobnie jak myszy, dostają się do budynków z zewnątrz. Myszy doskonale potrafią wspinać się po ścianach, a niewielkie rozmiary ułatwiają im przeciskanie się nawet przez wąskie szczeliny. Szczury natomiast to zwierzęta stadne, które często zamieszkują kanały, dlatego do budynku mogą dostać się nawet rurami kanalizacyjnymi. Oba gatunki prowadzą nocny tryb życia, co powoduje, że nie od razu odkrywamy ich obecność.

Jak rozpoznać obecność szczurów lub myszy w domu?

Obecność gryzoni odkrywamy najczęściej dopiero wtedy, gdy po prostu któregoś osobnika zobaczymy. Nie musimy już szukać innych śladów. Może się jednak wtedy okazać, że mamy do czynienia nie z jedną czy dwiema sztukami, lecz całą populacją. Ponieważ w sprzyjających warunkach gryzonie rozmnażają się przez cały rok. A w ciągu zaledwie jednego roku samica szczura może wydać na świat 60 młodych, natomiast samica myszy… nawet 90 młodych. Dlatego zwalczanie szkodników należy rozpocząć zaraz po odkryciu ich śladów. Sprawdź, po czym poznać, że w domu są gryzonie?

Ślady obecności szczurów lub myszy w domu:

– charakterystyczny zapach w piwnicy, garażu, spiżarni czy na strychu,

– odchody,

– ślady po zębach na pożywieniu i wyposażeniu,

– przegryzione kable elektryczne, dziury w ścianach, elewacji zewnętrznej,

– odgłosy chrobotania lub przemieszczania się gryzoni pod podłogą lub w ścianach (np. w budynkach o konstrukcji szkieletowej lub zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych), słyszalne najczęściej w nocy,

– nory i gniazda, w których mieszkają gryzonie.

Jak pozbyć się szczurów?

Skuteczność zwalczania szczurów i myszy metodami amatorskimi zależy bezpośrednio od wielkości populacji gryzoni. W żadnym wypadku nie należy jednak lekceważyć obecności tych szkodników, ponieważ same nigdy nie wyprowadzą się z miejsc obfitujących w pożywienie. Dowiedz się, jak pozbyć się szczurów i myszy?

– kot – teoretycznie kot powinien rozwiązać problem, ponieważ jest drapieżnikiem, który poluje również na gryzonie. Problem w tym, że nie każdy kot to robi. Dlatego zakup tego zwierzęcia wyłącznie z myślą o zwalczaniu gryzoni nie jest zbyt pewnym rozwiązaniem.

– pułapki mechaniczne, czyli popularne łapki sprężynowe. Okazują się bardzo skuteczne w walce z myszami. Na szczury trzeba szukać większych modeli. Poza tym tego rodzaju pułapki umożliwiają likwidację pojedynczych osobników, dlatego do walki z większą populacją po prostu się nie nadają.

– pułapki klejowe – mają postać podstawek z klejem i środkiem wabiącym gryzonie. Podobnie, jak sprężynowe łapki, sprawdzają się głównie w walce z myszami. Umożliwiają też likwidację pojedynczych sztuk szczurów, ale trudno nazwać ten sposób humanitarnym.

– żywołapki pozwalają schwytać zwierzę bez jego uśmiercania czy okaleczania. Można za ich pomocą wyeliminować nawet duża ilość myszy. Ale bardziej inteligentne szczury mogą omijać pułakę z daleka, kiedy tylko znajdzie się w niej pierwszy osobnik.

– trutki. Te dostępne w sklepach gospodarczych trzeba stosować w dużych ilościach, ponieważ gryzoń musi spożyć kilka dawek, żeby trucizna zadziałała. Ponadto szkodniki uodparniają się na działanie niektórych substancji czynnych, dlatego podczas walki z nimi warto zmieniać preparaty i obserwować efekty. Podczas stosowania trutek na myszy i szczury należy zadbać też o to, aby nie znalazły się one w zasięgu dzieci czy zwierząt domowych.

Choroby przenoszone przez szczury

Zwalczanie gryzoni jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Chodzi bowiem nie tylko o zniszczenia, które mogą wyrządzić szkodniki, lecz przede wszystkim o choroby przenoszone przez szczury. Należy do nich histoplazmoza, którą zarazić można się nawet przez wdychanie powietrza w pomieszczeniu zanieczyszczonym odchodami zwierząt. Histoplazmoza jest chorobą grzybiczą, która atakuje układ oddechowy. Najczęściej przebiega bezobjawowo, a nieleczona prowadzi nawet do śmierci.

Inną groźną chorobą, przenoszoną przez szczury, jest choroba Weila, którą można zarazić się w wyniku spożycia wody skażonej odchodami gryzoni. W wyniku powikłań, czyli tzw. zespołu Weila, dojść może nawet do uszkodzenia wątroby i nerek. Równie groźna jest szczurza gorączka, która przypomina zwykłą grypę. Zabija jednak co dziesiątego zarażonego. Ponadto szczury roznoszą również występujące w Polsce włośnicę oraz wściekliznę i inne groźne choroby, spotykane poza granicami naszego kraju.

Do zakażenia chorobą przenoszoną przez szczury może dojść w wyniku spożycia jedzenia i wody skażonych odchodami gryzoni. Poważne ryzyko zarażenia występuje także w przypadku ugryzienia człowieka przez szczura, dlatego każdy taki przypadek należy niezwłocznie zgłosić służbom medycznym.

Jakie szkody mogą wyrządzić myszy i szczury?

Obecność gryzoni w domu czy zabudowaniach powoduje także poważne uszkodzenia infrastruktury oraz konstrukcji budynków. Szkodniki przegryzają instalację elektryczną, co może powodować zwarcia, a w konsekwencji pożar. Nie pogardzą również plastikowymi rurami kanalizacyjnymi i wodociągowymi, których rozszczelnienie może spowodować zalanie mieszkania.

Zarówno myszy, jak i szczury, wygryzają dziury w ścianach, przegrodach, pojemnikach. Niszczą żywność przez ich nadgryzienie i skażenie odchodami. Ich działania mogą spowodować przeciekanie dachu, a nawet osłabienie konstrukcji nośnych i niedrożność kanalizacji.

Nie bez znaczenia pozostaje także realne niebezpieczeństwo zaatakowania człowieka przez szczura. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy zwierzę poczuje się zagrożone lub nie będzie miało możliwości ucieczki. Znane są także przypadki pogryzienia przez szczury śpiących dzieci, niemowląt i osób starszych.

Co to jest deratyzacja i na czym polega?

Obecności szczurów i myszy nie można bagatelizować. Gryzonie te bardzo szybko się rozmnażają, co sprawia, że populacja niebezpiecznie rośnie w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dlatego powinieneś rozpocząć walkę z nimi zaraz po tym, gdy zauważysz ślady ich obecności na terenie swojej nieruchomości. Jeżeli chcesz szybko pozbyć się szczurów i myszy, wybierz profesjonalną deratyzację.

Deratyzacja to zabiegi usuwania gryzoni, najczęściej wykonywane przez specjalistyczne firmy z branży DDD. Dzięki bogatemu doświadczeniu oraz stosowaniu profesjonalnych metod zwalczania szczurów i myszy, deratyzacja jest bardzo skuteczna. Podczas tych zabiegów wykorzystywane są:

– chemiczne metody deratyzacji, które polegają na zastosowaniu specjalistycznych, niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, rodentycydów. Preparaty te mogą działać z kilkugodzinnym opóźnieniem, aby uśpić czujność pozostałych osobników (szczury często wysyłają “degustatora” nowego pożywienia, a potem uważnie go obserwują. Jeżeli umrze zbyt szybko, reszta stada nie tknie trutki.). Inne rodentycydy działają natychmiastowo, ale mogą być stosowane wyłącznie pod ścisłym nadzorem techników DDD.

– mechaniczne metody deratyzacji. Opierają się na wykorzystaniu profesjonalnych pułapek z mechanizmem spustowym. Ta metoda deratyzacji ułatwia usuwanie padłych sztuk. Dodatkowo można także zastosować specjalne żywołapki, które pozwalają odłowić zwierzę bez wyrządzania mu krzywdy. W taki sposób usuwa się również inne gryzonie, np. kuny, bo ich zwalczaniem również zajmuje się deratyzacja.

Warto podkreślić, że w ramach deratyzacji wykonujemy również działania prewencyjne, dzięki którym możemy skutecznie chronić nieruchomości klientów przed gryzoniami. W tym celu np. instalujemy stacje deratyzacyjne i regularnie uzupełniamy w nich środek biobójczy.

Ile kosztuje deratyzacja i komu ją zlecić?

Podczas wyboru firmy deratyzacyjnej warto sprawdzić opinie klientów. Dla skuteczności zabiegu najważniejsze jest doświadczenie specjalisty. O ile zwalczanie myszy może być z powodzeniem wykonane sposobami amatorskimi, o tyle skuteczne odszczurzanie wymaga przechytrzenia instynktu tych wyjątkowo inteligentnych zwierząt. Dlatego najlepiej deratyzację zlecić firmie, która od lat działa w branży i rozwiąże Twój problem szybko, skutecznie i za niewielkie pieniądze.

Cena deratyzacji zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim rodzaj obiektu, w którym występują gryzonie, przeznaczenie jego pomieszczeń, ich rozkład, powierzchnia. Te czynniki wpływają na wybór metody zwalczania gryzoni. Istotna jest także wielkość populacji, a także otoczenie nieruchomości (np. usytuowanie pojemników na śmieci itp). Dlatego cena deratyzacji zawsze ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Aby przekonać się, ile kosztuje zwalczanie szczurów lub myszy w Twoim przypadku, zadzwoń na naszą infolinię.

Deratyzacja od DEZPRO – dlaczego warto?

Profesjonalną deratyzacje wykonujemy na terenie Warszawy i okolic. Zabieg przeprowadzamy w terminie dogodnym dla Klienta, po wcześniejszym ustaleniu podczas telefonicznej rozmowy. W ramach realizacji zlecenia zajmujemy się także usuwaniem padłych lub odłowionych zwierząt.

Dodatkowo każdy Klient, u którego wykonamy deratyzację, otrzymuje bezwarunkową trzymiesięczną gwarancję skuteczności. Jeżeli w tym czasie gryzonie powrócą, kolejny zabieg odszczurzania przeprowadzimy bezpłatnie. Co ważne, nie stwarzamy problemów z realizacją gwarancji: jeśli szkodniki wracają, przyjeżdżamy i ponownie je usuwamy. Sprawdź jakość naszych usług.