Z koronawirusem walczymy od wielu miesięcy, lecz końca tych zmagań nie widać. Pomimo tego możesz skutecznie chronić się przed zakażeniem Covid-19. Jednym z najlepszych sposobów jest profesjonalna dezynfekcja. Poznaj fakty na jej temat.
W tym wpisie:
- Jak przenosi się koronawirus?
- Jak zapobiegać przenoszeniu się Covid-19?
- Ozonowanie pomieszczeń czy zamgławianie ULV – różnice
- Czy ozonowanie jest skuteczne w walce z Covid-19?
- Dlaczego zamgławianie ULV zwalcza SARS-CoV-2?
- Profilaktyczna dezynfekcja pomieszczeń
- Dezynfekcja pomieszczeń po skażeniu SARS-CoV-2
- Dezynfekcja pomieszczeń Warszawa
Dezynfekcja polega na zwalczaniu zagrożenia mikrobiologicznego. Mogą nim być zarówno zarazki, jak i wirusy. Skuteczność odkażania w zwalczaniu koronawirusa była przedmiotem badań naukowych od początku pandemii. Dlatego dziś wiemy, że dezynfekcja skutecznie chroni przed Covid-19. Ale musi zostać wykonana z zachowaniem pewnych zasad. Dowiedz się o tym więcej.
Jak przenosi się koronawirus?
Koronawirus najczęściej przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kontaktu z wydzielinami osoby zakażonej. W praktyce wystarczy, żeby chory swobodnie mówił, aby kropelki jego śliny wylądowały na rozmówcy. Stąd obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oczywiście najwięcej zarazków tą drogą rozpylanych jest podczas kichania i w trakcie kaszlu.
Ale do zakażenia może dojść również przez kontakt z powierzchnią skażoną SARS-CoV-2. Cząsteczki koronawirusa dostają się na przedmioty i wyposażenie pomieszczeń, kiedy chory po prostu ich dotknie. Potwierdzono również zdolność zarazków Covid-19 do unoszenia się w powietrzu oraz osiadania grawitacyjnego. Dlatego w ten sposób również może dojść do skażenia powierzchni zarazkami SARS-CoV-2
Jak zapobiegać przenoszeniu się Covid-19?
Oprócz stosowania ochrony mechanicznej ust i nosa oraz odkażania dłoni, można zwalczać koronawirusa w znacznie szerszym zakresie. Profesjonalna dezynfekcja usunie zarazki nie tylko ze wszystkich powierzchni w pomieszczeniu, ale także z krążącego w nim powietrzu. Dzięki temu przedmioty i wyposażenie nie zostanie ponowne skażone po zakończeniu zabiegu.
Aby skutecznie zapobiegać przenoszeniu się Covid-19 należy stosować atestowane dezynfektanty w odpowiednich stężeniach roboczych. Bardzo istotny jest również czas ekspozycji środka, który zależy od jego składu chemicznego i sposobu działania. Niestety, profilaktyczne przecieranie powierzchni roztworami alkoholu nie zawsze usuwa koronawirusa w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo. W praktyce jedynie profesjonalna dezynfekcja może skutecznie chronić przed infekcją Covid-19.
Ozonowanie pomieszczeń czy zamgławianie ULV – różnice
W branży do dezynfekcji pomieszczeń od lat stosowane są dwie podstawowe metody: ozonowanie oraz zamgławianie ULV. Pierwsza z nich polega na wytworzeniu w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu odpowiedniego stężenia roboczego ozonu. Ozon, zwany także tritlenem, to naturalna substancja, która ma silne właściwości utleniające. W naturze najwięcej tritlenu jest w górnych warstwach atmosfery, a na poziomie morza występuje on głównie po wyładowaniach atmosferycznych. Zapach po burzy, to właśnie zapach ozonu.
Utleniające właściwości ozonu sprawiają, że likwiduje on nie tylko wirusy, w tym oczywiście cząsteczki koronawirusa z Wuhan, lecz również bakterie, zarodniki pleśni i innych grzybów oraz alergeny. Dodatkowo usuwa zapachy nawet tak uporczywe, jak aromat papierosowego dymu, zwierząt, stęchlizny czy po pożarze. Za pomocą ozonowania pomieszczeń można więc przy okazji dezynfekcji także odświeżyć wnętrza, w których po zabiegu będzie unosił się aromat letniej burzy.
Tymczasem druga z profesjonalnych metod dezynfekcji pomieszczeń, czyli zamgławianie ULV, bazuje na odkażających właściwościach preparatów chemicznych. Aplikujemy je w formie zimnej mgły złożonej z miniaturowych kropli. Odkażają one powierzchnie wyposażenia i ścian pomieszczenia, ale także powietrze zamknięte w lokalu.
Czy ozonowanie jest skuteczne w walce z Covid-19?
Od początku pandemii na temat skuteczności ozonowania pomieszczeń w zwalczaniu zagrożenia infekcją Covid-19 powstało wiele teorii. Niektóre z nich podważały nawet sens stosowania tritlenu do takich celów, opierając się na badaniach, które wykazywały skuteczność ozonu w zwalczaniu bakterii, a nie wirusów. Szybko się okazało, że badań potwierdzających likwidację wirusów w wyniku kontaktu z ozonem po prostu do tej pory nie prowadzono tak dużo, jak w przypadku bakterii.
Stanowisko w sprawie skuteczności ozonowania w walce z SARS-CoV-2 wydał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Na tę opinie powołuje się z kolei Sanepid, który za NIZP-PZH stwierdza, że:
“(…) z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV – 2 wywołującego chorobę COVID-19 akceptowalne jest dezynfekowanie pomieszczeń z wykorzystaniem generatorów ozonu, jednakże z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.”
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/ozonowanie-pomieszczen
Dlaczego zamgławianie ULV zwalcza SARS-CoV-2?
Skuteczność profesjonalnego zamgławiania ULV w likwidacji zagrożenia SARS-CoV-2 wynika z dwóch czynników:
- sposobu aplikacji środka do dezynfekcji, który dokładnie pokryć może praktycznie wszystkie powierzchnie oraz całe wyposażenie pomieszczenia. Efekt wzmacnia również neutralizacja zarazków unoszących się w powietrzu,
- zastosowanie specjalistycznych preparatów, spełniających rygorystyczne normy.
Do zamgławiania ULV stosujemy w Dezpro wyłącznie te preparaty, które spełniają wytyczne normy PN-EN 14476+A2:2019-08 oraz normy PN-EN 16777:2019-01. Środki te wykazują działanie w pełni wirusobójcze, a więc usuwają również wirusy osłonkowe, a właśnie do tej rodziny należy SARS-CoV-2.
Warto podkreślić, że dostępne są również tańsze środki dezynfekujące, które nie spełniają jednak wymienionych standardów. Dlatego jeżeli chcesz mieć pewność, że zamgławianie ULV będzie skuteczne w zwalczaniu koronawirusa z Wuhan, nie ryzykuj zabiegów w atrakcyjnych cenach. Postaw na udowodnioną skuteczność usług Dezpro.
Profilaktyczna dezynfekcja pomieszczeń
Zarówno ozonowanie, jak i zamgławianie ULV warto stosować do profilaktycznego odkażania pomieszczeń. Jakich i jak często? Wszystko zależy od ich przeznaczenia. W mieszkaniach prywatnych i domach profilaktyczne odkażanie można wykonywać raz na miesiąc. Jeżeli dezynfekcję wykonamy za pomocą ozonowania pomieszczeń, przy okazji również je odświeżymy, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w sezonie zimowym.
Natomiast lokale użytkowe takie, jak:
– sklepy, szczególnie wielkopowierzchniowe,
– przychodnie i gabinety lekarskie,
– salony fryzjerskie i kosmetyczne,
– bary, restauracje i jadłodajnie,
– kina, teatry, muzea, siłownie
charakteryzują się dużą liczbą odwiedzających w stosunkowo krótkim okresie czasu. Dlatego pomieszczenia z listy powyżej powinny być dezynfekowane codziennie lub nawet kilka razy w ciągu dnia. Zwróć uwagę na fakt, że w wielu z tych miejsc, ich użytkownicy mają bezpośredni kontakt z wyposażeniem. Dlatego ryzyko infekcji Covid-19 w tych lokalach jest wielokrotnie wyższe.
Dezynfekcja pomieszczeń po skażeniu SARS-Cov-2
Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy mamy pewność, że w pomieszczeniach przebywała osoba lub osoby chore na koronawirusa albo objęte kwarantanną. W takich przypadkach gruntowną dezynfekcję należy wykonać tak szybko, jak to możliwe. Do czasu przeprowadzenia odkażania nie powinno się wpuszczać innych osób do potencjalnie skażonego lokalu.
Dezynfekcję pomieszczeń po skażeniu SARS-CoV-2 najszybciej wykonać można za pomocą zamgławiania ULV. Ozonowanie wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania lokalu oraz uszczelnienia miejsc, którymi tritlen mógłby się ulatniać. Zamgławianie ULV daje świetne efekty również podczas dezynfekcji sal operacyjnych czy oddziałów szpitalnych. Stosuje się je do odkażania karetek pogotowia, komunikacji miejskiej czy nawet prywatnych samochodów.
Dezynfekcja pomieszczeń Warszawa
Dezynfekcję pomieszczeń za pomocą zamgławiania ULV lub ozonowania wykonujemy na terenie Warszawy i w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy. Termin zabiegu najlepiej ustalić podczas telefonicznej rozmowy z naszym konsultantem, który udzieli również informacji o cenie dezynfekcji pomieszczeń oraz czasu trwania zabiegu. Jeżeli jesteś zainteresowany odkażaniem w celu zwalczania Covid-19 zadzwoń do nas, aby poznać szczegóły oferty.