Niezależnie do tego, który gatunek insektów zaatakuje Twoje mieszkanie, ich obecność zawsze stwarza problem. Tym bardziej że skuteczne pozbycie się tych szkodników domowymi metodami często okazuje się wręcz niemożliwe. Przed tymi kłopotami lepiej skutecznie się zabezpieczyć, dlatego już teraz sprawdź, jak do mieszkania dostają się insekty.

Dlaczego insekty atakują nasze mieszkania?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle insekty starają się dostać do naszych mieszkań? Różne gatunki owadów towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Z rozwojem nauki oraz przemysłu chemicznego nauczyliśmy się tępić robactwo w pomieszczeniach, z których korzystamy. Jednak pomimo setek lat zwalczania, insekty nadal stanowią zagrożenie. Dlaczego?

Ponieważ w naszych mieszkaniach znajdują wszystko, co jest im niezbędne do przeżycia, czyli przede wszystkim schronienie i pożywienie. Nierzadko także warunki, w których mogą rozmnażać się przez cały rok. Dlatego zaledwie klika szkodników bardzo szybko może zbudować populacje liczącą setki, a nawet tysiące osobników. 

Jakie mogą być insekty w domu?

W domu można spotkać różnego rodzaju insekty. Niektóre nie stwarzają większego zagrożenia, ale wszystkie należy likwidować. Do najpopularniejszych insektów w naszych domach zaliczamy:

  • prusaki i karaluchy,
  • pluskwy i pchły,
  • mole spożywcze oraz odzieżowe,
  • szubaki i gryzki,
  • mrówki,
  • rybiki cukrowe,
  • muchy.

W lecie pojawiają się komary i osy, a jesienią coraz częściej biedronki azjatyckie, które szukają kryjówek na zimę. 

Obecność wielu insektów jest wręcz oczywista (np. much) albo można stosunkowo łatwo ją wykryć (np. larwy moli żerujące na artykułach spożywczych). Niestety są również takie szkodniki, które prowadzą bardzo skryty tryb życia. Dobrym przykładem są pluskwy, które żerują rzadko a na dodatek wyłącznie w nocy. Poza tymi okresami kryją się w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. 

Którędy insekty dostają się do mieszkania?

Z powodów przedstawionych powyżej bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zabezpieczenie mieszkania przed dostępem insektów. Aby to zrobić, warto wiedzieć, jak insekty dostają się do naszych pomieszczeń. Różne gatunki opracowały rozmaite techniki. 

Na przykład pasożyty takie, jak pluskwy, najczęściej przynosimy sami. Wystarczy noc w zapluskwionym pokoju hotelowym, a nawet wycieczka środkiem komunikacji miejskiej, w których coraz częściej pojawiają się te insekty, aby jeden z nich dostał się np. do kieszeni naszego ubrania czy bagażu. Pasożyt wyjdzie z ukrycia w naszym mieszkaniu i zacznie żerować. Jeżeli będzie to zapłodniona samica, wkrótce pojawią się nowe osobniki, dając początek kolonii. Zdarza się również, że pluskwy do mieszkania przynosimy sami w okazyjnie kupionych meblach.  

Prusaki i karaluchy zwykle przechodzą szczelinami wokół rur oraz ciągami wentylacyjnymi. W podobny sposób do mieszkań dostają się mrówki, chociaż znacznie częściej wchodzą po prostu przez otwarte okna i drzwi. Tamtędy dostają się także owady latające, a więc przede wszystkim muchy, osy i biedronki azjatyckie, ale również komary i mole. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed inwazją insektów?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć mieszkanie przed inwazją insektów, w pierwszej kolejności pomyśl o instalacji moskitier. To praktycznie jedyna skuteczna metoda zabezpieczenia okien i drzwi Twojego mieszkania. W kolejnym kroku dokładnie skontroluj przyłącza instalacji. Zatkaj szczeliny wokół rur i przewodów, odpływów i kanałów wentylacyjnych. 

Koniecznie zadbaj również o czystość pomieszczeń. Resztki organiczne w kątach podłogi czy za meblami są wystarczającą zachętą dla wielu gatunków owadów, dlatego staranie wymiataj te miejsca i regularnie zmywaj podłogi. Unikaj pozostawiania odsłoniętych owoców, karmy dla czworonoga i często wynoś śmieci. 

Dobrym pomysłem jest także regularne przeglądanie pomieszczeń w poszukiwaniu śladów obecności insektów. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, przydatne informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zawsze możesz również zamówić profesjonalną inspekcję naszego technika, który w ciągu kilku minut rozwieje Twoje obawy lub potwierdzi je i wskaże najszybszą metodę pozbycia się insektów z Twojego mieszkania. 

Jak zlikwidować owady w mieszkaniu?

Jeżeli pomimo Twoich starań insekty dostaną się do mieszkania, po pierwsze nie panikuj. Nawet tak trudne do usunięcia szkodniki, jak pluskwy, można skuteczne zlikwidować. Musisz jednak wiedzieć, że nie uda się to za pomocą domowych metod. Dotyczy to praktycznie wszystkich insektów, ponieważ sposoby od znajomych i z internetu najczęściej wykorzystują substancje o działaniu odstraszającym, więc nadają się co najwyżej do profilaktyki. Zapomnij o tym, że uda Ci się zmusić do wyprowadzki insekty, które w Twoich pomieszczeniach znajdują i schronienie, i pożywienie. 

Jeżeli chcesz szybko i skutecznie, a więc również tanio, zlikwidować owady w mieszkaniu, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy DDD takiej, jak nasza. Stosujemy wyłącznie atestowane środki owadobójcze, które likwidują insekty. Korzystamy z nich w sposób bezpieczny dla domowników i ich zwierząt, a nasze działania są tak skuteczne, że problem często rozwiązuje już jedna wizyta technika Dezpro. Wyjątkiem jest odpluskwianie, w ramach którego zawsze należy wykonać dwa zabiegi w odpowiednim odstępie czasu, aby zneutralizować także najmłodsze pokolenie tych insektów.