Pluskwy to jedne z najtrudniejszych do wytępienia insektów. A to dlatego, że uodparniają się na substancje czynne preparatów owadobójczych. Poza tym pasożyty te doskonale ukrywają się w bardzo ciasnych szczelinach, a odżywiają się wyłącznie krwią ssaków. Dlatego wszelkie preparaty o działaniu pokarmowym po prostu na nich nie działają. Jedyną skutecznym sposobem jest zastosowanie preparatu o działaniu przede wszystkim kontaktowym. Najczęściej aplikujemy go za pomocą zamgławiania ULV lub opryskiwania na pluskwy.

Jak się przygotować do odpluskwiania?

Zabieg odpluskwiania standardowo wykonujemy w sypialni, pokojach oraz w przedpokoju. Na życzenie Klienta lub gdy insektów jest wyjątkowo dużo dezynsekcję przeprowadzamy też w łazience i kuchni. 

Podczas zabiegu, który trwa około jednej godziny, w mieszkaniu może przebywać wyłącznie nasz technik, ubrany w kombinezon oraz wyposażony w maskę z filtropochłaniaczami. Ale zanim rozpocznie on swoją pracę, pomieszczenia należy odpowiednio przygotować do odpluskwiania. W tym celu: 

  1. Wszystkie urządzenia elektryczne (komputery, dekodery, radia, telewizory itp)  zabezpiecz folią i umocuj ją taśmą klejącą, aby podmuch zamgławiacza ULV jej nie zdmuchnął. Zamiast folii możesz na nich położyć koc lub prześcieradło. Możesz również po prostu wynieść te urządzenia z pomieszczenia. 
  2. Zdemontuj z łóżek, kanap i wersalek “boczki”, oparcia, zagłówki i inne, demontowalne elementy. Pluskwy ukrywają się w konstrukcjach tych mebli, więc musimy mieć do nich dostęp. Materace oraz stelaże łóżek postaw pionowo i oprzyj o ściany.
  3. Jeżeli to możliwe odsuń meble na odległość ok. 30 cm od ścian, abyśmy mogli zaaplikować środek owadobójczy również w tamte miejsca. Wykonaj tę czynność także w przedpokoju.
  4. Odkurz i umyj podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Natychmiast po odkurzaniu wyrzuć worek z odkurzacza, aby pluskwy nie wróciły do Twojego łóżka. Dzięki temu wzmocnisz skuteczność preparatów owadobójczych.
  5. Schowaj żywność oraz przybory kuchenne i toaletowe do szafek lub worków foliowych i dokładnie zabezpiecz taśmą.
  6. Zsuń zasłony i firanki na środek okien. Jeżeli to niemożliwe, ściągnij je i wypierz.
  7. Opróżnij komory na pościel w łóżkach i innych meblach wypoczynkowych. Przed spakowaniem do worków ściągnij poszewki i razem z kocami oraz prześcieradłami wypierz w możliwie najwyższej temperaturze (co najmniej 45℃ przez jedną godzinę). Natomiast kołdry i poduszki na czas zabiegu spakuj do innch worków i szczelnie je zawiąż.  
  8. Upierz także wszystkie legowiska dla zwierząt, a przed odpluskwianiem również schowaj je do worków. Akcesoria dla czworonożnych domowników odłóż do szafek lub zabezpiecz je, chowając do worków. 
  9. Zwiń dywan, ale nie wynoś go z pomieszczenia.
  10. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju też włóż do szaf. 
  11. W pokojach schowaj wszystkie bibeloty oraz inne lekkie przedmioty, które mogą zostać poruszone przez podmuch zamgławiacza.
  12. Obrazy i fotografie ułóż na meblach przyścienną stroną do góry, aby technik naniósł inteksycyd również na te powierzchnie. Nie układaj ich na podłodze, ponieważ utrudnia to poruszanie się po pomieszczeniu. 
  13. Zabawki dla dzieci wynieś z mieszkania na czas zabiegu najlepiej na balkon lub do łazienki. Możesz również spakować je do grubych worków np. na śmieci.

Co zrobić, gdy pluskiew jest dużo?

Powyższe czynności powinieneś wykonać przed każdym odpluskwianiem, bez względu na wielkość populacji insektów. Ale jeśli pasożytów jest dużo lub kiedy walczysz z nimi już ponad pół roku, musimy wykonać odpluskwianie w szerszym zakresie. W praktyce przed rozpoczęciem zabiegu zawsze wykonujemy dokładne oględziny pomieszczenia. Dopiero w ten sposób możemy określić rzeczywistą wielkość kolonii insektów.

Kiedy pluskiew jest dużo zabieg wykonujemy również w kuchni i łazience. Warto odkręcić listwy przypodłogowe oraz gniazdka elektryczne. Dodatkowo dezynsekcję przeprowadzimy również w szafach i półkach na ubrania. Usuń z tych mebli odzież. Spakuj ją do foliowych worków i od razu porządnie wypierz lub oddaj do chemicznego czyszczenia. Podczas zabiegu dezynsekcji możemy poddać także odzież, ale i tak będziesz ją musiał później wyprać przed pierwszym użyciem. 

Ważne:

nie rozsuwaj pokrowca materaca, ponieważ pluskwy i tak nie wejdą do środka. Pamiętaj również o szczelnym owinięciu folią akwarium, terrarium oraz wszelkich innych zbiorników, w którym występują żywe organizmy. 

Co robić po odpluskwianiu?

Zabieg odpluskwiania potrwa około jedną godzinę. Wróć do mieszkania po godzinie od zakończenia i otwórz wszystkie okna. Po kolejnych dwóch godzinach intensywnego wietrzenia możesz wraz z domownikami i czworonogami powrócić na stałe do swojego mieszkania. 

Blaty kuchenne oraz inne powierzchnie, które będą miały kontakt z żywnością, zmyj ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powstrzymaj się jednak od zmywania podłóg tak długo, jak to tylko możliwe (idealnie byłoby do drugiego zabiegu lub przez ok. 3 tygodnie po drugim odpluskwianiu). Jeżeli jednak musisz zmyć podłogę, nie rób tego w odległości ok. 30 cm od ścian i mebli, a zwłaszcza łóżek, aby nie usunąć preparatu naniesionego podczas zamgławiania ULV lub opryskiwania na pluskwy. Przez ok. 3 tygodnie od wykonania zabiegu nie remontuj pomieszczeń.

Dokładnie umyj wodą z detergentem wszelkie akcesoria kuchenne, przybory toaletowe i zabawki dla dzieci oraz zwierząt, które mogły mieć kontakt z inteksycydem. Pamiętaj, że odpluskwianie należy powtórzyć w odstępie od 2 do 3 tygodni. Tylko wtedy profesjonalne zwalczanie pluskiew będzie naprawdę skuteczne.