Ozonowanie to zabieg, który może rozwiązać wiele Twoich problemów. Tym bardziej, że podczas zabiegu używa się naturalnej substancji, zamiast specjalistycznych chemikaliów. Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o ozonowaniu.

W tym artykule:

Dzięki ozonowi podczas jednego zabiegu można zyskać podwójnie: usunąć zagrożenia mikrobiologiczne, a przy okazji także gruntownie odświeżyć wnętrze. Nic więc dziwnego w tym, że ozonowanie w Warszawie i okolicach przeprowadzamy tak często. Co ciekawe, nie zawsze chodzi tylko o walkę z koronawirusem. Zabiegi tego rodzaju zauważalnie podnoszą komfort życia także osobom chorym. Odkryj kiedy i dlaczego warto wykonać ozonowanie mieszkania lub samochodu?

Kiedy stosuje się ozonowanie?

Ozonowanie stosuje się najczęściej w celu zwalczania mikroorganizmów. Jest to więc zabieg dezynfekcji, podczas której ilość drobnoustrojów zostaje zredukowana do poziomu, niezagrażającego człowiekowi. Z tego powodu ozonowanie przeprowadza się wszędzie tam, gdzie występuje potencjalne ryzyko kontaktu z patogenem. Ozonujemy:

– pomieszczenia medyczne,

– gabinety lekarskie,

– izby przyjęć,

– poczekalnie,

– sale konferencyjne,

– pomieszczenia biurowe,

– urzędy,

– pojazdy transportu medycznego,

– środki komunikacji (pociągi, autokary, samoloty)

– mieszkania prywatne.

Ponadto ozonowanie stosuje się do likwidacji nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku nie chodzi o maskowanie aromatów, co zwykle czynią popularne odświeżacze czy zabiegi dezodoryzacji. Podczas ozonowania zniszczeniu ulegają cząsteczki, przenoszące aromaty, dzięki czemu nieprzyjemna woń jest usuwana trwale i skutecznie.

Co daje ozonowanie?

Zabieg ozonowania pozwala skutecznie chronić użytkowników pomieszczenia czy pojazdu przed ryzykiem zarażenia się wirusami (w tym grypy i prawdopodobnie SARS-Cov-2). Zauważalnie redukuje ilość bakterii oraz grzybów, które także mogą wywołać przewlekłe choroby. Usuwa alergeny, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z alergiami. Ozonowanie w przemyśle spożywczym pozwala przedłużyć świeżość owoców i warzyw, ale nie jest to dziedzina firmy DDD, która zajmuje się ozonowaniem pomieszczeń oraz pojazdów.

Ozon doskonale sprawdza się również w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Nawet tych wyjątkowo trudnych do usunięcia, czyli:

– spalenizny (np. po pożarze),

– wilgoci i stęchlizny,

– odchodów i potu,

– papierosowego dymu,

– chemikaliów (świeże farby, tynki),

– rozkładu substancji biologicznych, w tym także odoru zwłok i padliny.

Kiedy ozonowanie jest skuteczne?

Wszystkie powyższe korzyści można osiągnąć już podczas jednego zabiegu ozonowania pomieszczenia czy samochodu. Jednakże, do osiągnięcia sukcesu konieczne jest uzyskanie odpowiednio wysokiego stężenia tritlenu oraz utrzymanie go przez określony okres czasu. Dlatego na skuteczność ozonowania wpływ ma przede wszystkim wydajność profesjonalnego ozonatora, czyli urządzenia, służącego do generowania trójtlenu. Ważne jest również uszczelnienie wszystkich miejsc, którymi ozon mógłby się ulotnić.

Dodatkowo w przypadku neutralizacji zapachów za pomocą ozonowania, przed rozpoczęciem zabiegu należy pozbyć się źródła fetoru. Jeżeli nie jest to możliwe, warto gruntownie posprzątać pomieszczenie czy wyprać tapicerkę w samochodzie. Im dokładniej usuniesz substancję, która jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, tym większe szanse masz na to, że fetor zniknie już po jednym zabiegu ozonowania i co najważniejsze: nie powróci. W przypadkach ekstremalnych można użyć nawet mocnych środków chemicznych do sprzątania, ponieważ ozonowanie i tak usunie ich pozostałości.

Ozon – czym jest i jakie ma właściwości?

Patrząc na ozon z punktu widzenia chemicznego, można powiedzieć, że jest to alotropowa odmiana tlenu, zbudowana z trójatomowych cząsteczek. W temperaturze pokojowej ozon jest niepalnym, niebieskim gazem, cięższym od powietrza. Trójtlen w stanie naturalnym w przyrodzie występuje w górnych warstwach atmosfery, gdzie za jego powstawanie z cząsteczek O2 odpowiada promieniowanie nadfioletowe. Na poziomie morza natura również tworzy tritlen, ale w wyniku wyładowań atmosferycznych. Zapach właśnie tego gazu czujemy tuż po burzy. Tak rześko i świeżo pachną również wnętrza po ozonowaniu.

Trójtlen, jak często nazywany jest ozon, posiada doskonałe właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Ocenia się, że rozpuszczony w wodzie tritlen jest ok. 50 razy skuteczniejszy i blisko 3000 razy szybszy w usuwaniu skażeń bakteriologicznych, niż chlor. Działanie takie wykazuje już w bardzo małych dawkach (ok. 13 μg/dm³, czyli zaledwie 13 mikrogramów na litr). Trzeci atom tlenu bardzo szybko wchodzi w reakcję z innymi cząsteczkami, powodując ich rozpad. Właśnie dlatego utleniające właściwości ozonu z powodzeniem wykorzystuje się także do neutralizacji zapachów.

Ozonowanie pomieszczeń – jak się przygotować?

Do ozonowania pomieszczeń warto się przygotować, aby zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Oprócz usunięcia źródła nieprzyjemnego zapachu i posprzątania, podstawową kwestią jest uszczelnienie otworów, którymi trójtlen mógłby się ulatniać na zewnątrz budynku lub do sąsiednich pomieszczeń.

Pamiętaj, że ozon jest bardzo reaktywną substancją, dlatego w miarę możliwości usuń z pomieszczenia dzieła sztuki i przedmioty z delikatnych materiałów. Jeżeli muszą one pozostać wewnątrz, owiń je szczelnie folią i taśmą klejącą. W ten sam sposób zabezpiecz rośliny, których nie możesz wynieść. Zadbaj również o to, aby w ozonowanym pomieszczeniu nie pozostały domowe zwierzęta (z akwariami i klatkami możesz postąpić tak, jak z obrazami).

Ozonowanie mieszkania – jak przebiega?

Ozonowanie mieszkania powinien wykonać przeszkolony technik z firmy DDD. Przed rozpoczęciem zabiegu rozmawia on z lokatorami, wyjaśniając, jak działa ozon i odpowiadając na ich pytania. Po sprawdzenia przygotowania pomieszczenia do ozonowania (m.in. uszczelnienia i zabezpieczenia wyposażenia), we wnętrzu uruchamiane jest specjalne urządzenie, generujące ozon.

Profesjonalne ozonatory wyróżniają się wysoką wydajnością. Oznacza to, że w relatywnie krótkim czasie są w stanie wytworzyć i utrzymać w pomieszczeniu odpowiednio duże stężenie ozonu. Jest to kluczowe dla skuteczności zabiegu zarówno podczas dezynfekcji, jak i neutralizacji zapachów. Technik na bieżąco mierzy stężenie ozonu w pomieszczeniu za pomocą profesjonalnej aparatury. Po osiągnięciu wymaganego nasycenia ozonem, generator zostaje wyłączony. Pomieszczenie pozostaje szczelnie zamknięte i dopiero po upływie określonego czasu nadchodzi kolej na gruntowne wietrzenie, którego celem jest pozbycie się lotnych pozostałości utlenionych substancji.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania?

Cena ozonowania mieszkania w Warszawie i okolicach zaczyna się już od 200 zł. Należy jednak pamiętać, że podczas jednego zabiegu wykonywana jest zarówno dezynfekcja wnętrza i jego wyposażenia, jak i neutralizacja zapachów. Ostateczne koszty zależą w zasadzie tylko i wyłącznie od łącznej powierzchni pomieszczeń poddawanych zabiegowi. Możesz dowiedzieć się więcej o cenie ozonowania podczas rozmowy z konsultantem na naszej infolinii lub sprawdzić cennik ozonowana w Warszawie, który zamieszczamy poniżej.

Cennik ozonowania w Warszawie:

– do 30 m2 – ozonowanie w cenie 200 zł,

– mieszkania do 45 m2 – koszt ozonowania: 250 zł,

– mieszkania do 60 m2 – koszt ozonowania: 300 zł,

– mieszkania do 80 m2 – koszt ozonowania: 350 zł,

– mieszkania do 100m2 – koszt ozonowania: 400 zł.

Jak często wykonywać ozonowanie?

Klientom, którzy pytają nas, jak często wykonywać ozonowanie, odpowiadamy, że jest to zabieg najczęściej stosowany doraźnie. Zlecenia usuwania zapachów otrzymujemy zwykle zaraz po tym, gdy właściciel lokalu zorientuje się, że ma problem. W takiej sytuacji dobrze usunąć źródło zapachu, jeżeli to możliwe, co zwiększa skuteczność całego zabiegu.

Natomiast dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonowania często bywa stosowana profilaktycznie w celu ochrony osób postronnych przed mikrobiologicznym zagrożeniem. Regularna dezynfekcja sal konferencyjnych, pomieszczeń biurowych, czy środków komunikacji miejskiej była jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z Wuhan.

Jednakże to, jak często wykonywać ozonowanie w pomieszczeniach, w których przebywają chorzy, w praktyce zależy tylko od stanu ich zdrowia. Ozonowanie usuwa alergeny. Niektórych najwięcej jest na wiosnę oraz na początku lata (np. pyłki drzew i traw), inne występują przez cały rok, ale szczególnie dokuczliwe stają się w okresie grzewczym (np. roztocza, unoszone przez konwekcję powietrza, wywołaną uruchomieniem ogrzewania). Dlatego też najrozsądniejsza odpowiedź na pytanie “jak często wykonywać ozonowanie w pomieszczeniach”, brzmi: zawsze wtedy, gdy podejrzewamy, że zabieg ten może poprawić komfort życia naszych bliskich lub nas samych. Najprościej zadzwonić do DEZPRO i opisać problem. Konsultant podpowie, jak można go rozwiązać.

Ozonowanie samochodów

Oprócz dezynfekcji pomieszczeń tritlenem, przeprowadzamy również zabiegi ozonowania samochodów. Nie należy jednak mylić ich z ozonowaniem klimatyzacji, której celem jest usunięcie bakterii oraz wirusów, mogących rozwijać się na poszczególnych elementach układu AC. Ze względu na swoją budowę (zaciemnienie, liczne zakamarki) oraz warunki występujące podczas pracy (ogrzewanie i schładzanie, które prowadzi do kondensacji pary wodnej, a tym samym wzrostu wilgotności) układy samochodowej klimatyzacji to idealne środowiska do namnażania się chorobotwórczych mikroorganizmów.

Jednakże podczas ozonowania samochodów zajmujemy się nie tylko “klimą”, lecz również całym wnętrzem. Dzięki temu oprócz dezynfekcji klimatyzacji, możesz także pozbyć się uporczywych zapachów z auta. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, posprzątaj samochód i jeśli to konieczne zleć czyszczenie lub pranie tapicerki. W ten sposób już podczas jednego zabiegu ozonowania samochodu możesz pozbyć się zapachu dymu papierosowego lub przewożonych zwierząt. Ozonowanie samochodu, w celu dezynfekcji klimatyzacji, powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej na wiosnę oraz przed sezonem zimowym.