Jeżeli pracownik firmy DDD pośpiesznie odpowie Ci coś w stylu: “nie, jest zupełnie nieszkodliwa”, możliwości są dwie: albo kłamie, albo używa wody zamiast środków biobójczych. Prawda jest taka, że źle wykonana dezynsekcja to realne zagrożenie zdrowia domowników. Dowiedz się o tym więcej.

W tym artykule:

Nawet dopuszczone do stosowania, profesjonalne środki biobójcze w określonych stężeniach są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych – to fakt, którego nie sposób zanegować. Dlatego tak ważne jest, aby dezynsekcję zlecić sprawdzonej firmie. Ponieważ tylko od wiedzy i doświadczenia jej techników zależy, czy zabieg zostanie wykonany bezpiecznie dla Ciebie oraz Twoich bliskich. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zwalczania insektów?

Dezynsekcja – na czym polega?

Pojęciem “dezynsekcja” określa się rozmaite czynności, które mają jednak wspólny cel: zwalczanie insektów. Dezynsekcję najczęściej wykonujemy w mieszkaniach prywatnych, hotelach i restauracjach. W zależności od gatunku zwalczanych owadów oraz szacowanej wielkości populacji, zabiegi tego rodzaju mogą być stosowane w pojedynczych pomieszczeniach lub całych, nawet dużych budynkach (np. dezynsekcja bloku mieszkalnego.

Cechą charakterystyczną wszystkich zabiegów dezynsekcji, niezależnie od metody i wykorzystywanego preparatu, jest to, że mają one zupełnie wytępić insekty. Nie chodzi zatem o zredukowanie populacji owadów czy ich odstraszenie. Skuteczna dezynsekcja ma zlikwidować wszystkie szkodniki w obiekcie. Aby osiągnąć ten cel, należy zastosować specjalistyczne preparaty. Środki te nie są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, a ich bezpieczne stosowanie wymaga sporej wiedzy, umiejętności, a często także wykorzystania profesjonalnego sprzętu (np. zamgławiacza ULV).

Jak profesjonalnie zwalcza się insekty?

Owady to trudni przeciwnicy: wiodą skryty tryb życia, żerują przeważnie w nocy, a w dzień ukrywają się w zakamarkach, do których niełatwo się dostać. Insekty stosunkowo szybko się rozmnażają, a większość z nich w temperaturze pokojowej może to robić przez cały rok. Dlatego do zapoczątkowania inwazji wystarczy nawet jedna samica, która przywędrowała do mieszkania od sąsiada lub została przyniesiona w bagażu np. z hotelu. Trzeba więc działać skutecznie i szybko.

Do profesjonalnego zwalczania insektów służą środki o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Aktywna substancja w nich zawarta przenika do ciała insekta najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu, rzadziej – w wyniku spożycia. Dlatego kluczem do skuteczności dezynsekcji jest odpowiednia aplikacja sprawdzonych i atestowanych preparatów biobójczych. Profesjonaliści korzystają w tym celu z:

– aplikacji punktów żelowych,

– opryskiwania wysokociśnieniowego,

– zamgławiania ULV.

Pamiętaj: żadna z tych metod nie ma absolutnie nic wspólnego z gazowaniem, zwanym fumigacją. O tej niebezpiecznej i dlatego zabronionej metodzie dezynsekcji piszemy w dalszej części artykułu.

Zasady bezpiecznej dezynsekcji

Aby dezynsekcja nie była szkodliwa dla ludzi, technik, przeprowadzający zabieg, musi pamiętać o kilku zasadach:

– osoby postronne bez zabezpieczenia górnych dróg oddechowych mogą przebywać w pomieszczeniu podczas dezynsekcji wyłącznie podczas metody żelowej. Zamgławianie ULV i oprysk wymagają użytkowania skutecznych środków ochrony osobistej,

– żywność, a także wszystkie przybory toaletowe muszą zostać usunięte z pomieszczenia przed zabiegiem, albo szczelnie zabezpieczone folią,

– środków biobójczych nie powinno się nanosić na powierzchnie wanien, brodzików oraz innych mebli i wyposażenia, z którymi domownicy mogą mieć bezpośredni kontakt,

– obecność niektórych zwierząt domowych może mieć wpływ na wybór bezpiecznego preparatu biobójczego (np. koty nie tolerują permetryny),

– należy dokładnie poinstruować klienta o tym, co trzeba zrobić po zabiegu i upewnić się, że właściwie zrozumiał zalecenia.

Oczywiście do tej listy dochodzi jeszcze wiele innych zaleceń, związanych np. z określonymi preparatami czy metodami. Ważne jest regularne zmienianie środków owadobójczych podczas wielokrotnych zabiegów w tym samym lokalu, aby kolejne pokolenia insektów nie nabrały odporności na jedną substancję czynną. Dla bezpieczeństwa istotne jest również stosowanie wyłącznie atestowanych środków w odpowiednich stężeniach i dawkach. Preparaty nigdy nie mogą być przeterminowane, ani wycofane z obrotu.

Kiedy dezynsekcja może być szkodliwa?

Nie tak znowu rzadko słyszymy jednak o tym, że specjalista firmy X wykonał zabieg, którego następstwem były podrażnienia, uczulenia, duszności czy chociażby zniszczenie powierzchni wyposażenia mieszkania. Dezynsekcja może być szkodliwa jeśli:

– zastosowany zostanie niebezpieczny preparat. Częstym przykładem jest fumigacja, czyli gazowanie. Wciąż stosuje się tę metodę legalnie do zwalczania niektórych szkodników (np. korników), ale wyłącznie w tych obiektach, w których nie przebywają ludzie. Niestety, w Warszawie działa kilka firm, które proponują klientom odpluskwianie za pomocą właśnie fumigacji. Tymczasem stosowanie w mieszkaniach i obiektach publicznych każdego środka przeznaczonego do tej metody zostało zakazane w już w 1996 r. z powodu ryzyka poważnego zatrucia, które może prowadzić nawet do zgonu,

Sprawdź również, co może się stać, jeżeli nie zastosujesz się do poleceń technika, który wykona zabieg zamgławiania ULV lub opryskiwania:

– jeżeli dokładnie nie przewietrzysz mieszkania po zabiegu, może dojść do podrażnienia dróg oddechowych. Dlatego na wietrzenie poświęć co najmniej godzinę,

– jeśli nie zmyjesz po zabiegu blatów oraz innych powierzchni, na których będziesz przygotowywać posiłki, żywność może zostać skażona preparatem,

– kiedy nie usuniesz z pomieszczenia klatek ze zwierzętami oraz nie obkleisz szczelnie folią i taśmą akwarium czy terrarium, środek biobójczy może podrażnić zwierzęta domowe, pozostające w dezynsekowanym pomieszczeniu na czas zabiegu,

– jeżeli nie odłączysz sprzętów rtv oraz agd od sieci elektrycznej, rozpylona w powietrzu zimna mgła może spowodować zwarcia w urządzeniach elektrycznych.