Czy wiesz, że regularne przeprowadzanie deratyzacji jest Twoim obowiązkiem nawet, jeśli na terenie nieruchomości nie ma szczurów i myszy? Sprawdź, co zrobić, gdy masz problem z gryzoniami? Wyjaśniamy, czy odszczurzanie wykonane samemu ma sens?

W tym artykule:

Czym jest deratyzacja?

Dlaczego szczury należy zwalczać?

Obowiązek deratyzacji ustawa.

Jak przeprowadzić odszczurzanie?

Czy można samemu wykonać deratyzację?

Deratyzacja Warszawa cena

5 rad od DEZPRO

Myszy i szczury to najpowszechniej występujące gryzonie. Upodobały sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, bo zapewnia im ono pożywienie oraz warunki idealne do rozmnażania. Ale obecność gryzoni jest sporym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Szkodniki niszczą przedmioty i elementy konstrukcyjne obiektów budowlanych. Dowiedz się, kto i kiedy musi przeprowadzać zabiegi odszczurzania?

Czym jest deratyzacja?

Deratyzacja to zabiegi, których celem jest drastyczne ograniczenie liczby lub nawet zupełne usunięcie populacji szczurów czy myszy z konkretnego terenu albo obiektu. Teoretycznie w pojęciu tym zawiera się również rozłożenie jednej pułapki na myszy. Natomiast w praktyce terminu “deratyzacja” używamy w odniesieniu do zaplanowanych i wieloetapowych akcji zwalczania większej ilości szkodników.

Rzadziej deratyzacją nazywa się także usuwanie kretów i nornic. Warto jednak pamiętać, że profesjonalna firma DDD rozwiąże Twój problem także z tego rodzaju szkodnikami. To ważne, bowiem w świetle obowiązujących przepisów za zabicie kreta możesz otrzymać nawet 5 tys zł grzywny.

Dlaczego szczury należy zwalczać?

Jedna samica szczura może wydać na świat nawet 80 młodych. I to w ciągu zaledwie jednego roku. Młode szybko osiągają dojrzałość płciową i są gotowe do kolejnego cyklu rozrodczego w ciągu kilku tygodni. W efekcie w ciągu dwóch, trzech miesięcy nie zwalczana populacja gryzoni przekształca się w prawdziwą plagę.

Oprócz odrażającego wyglądu, szkodniki stanowią również realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Szczury przenoszą wiele chorób, między innymi:

– histoplazmozę,

– chorobę Weila,

– gorączkę szczurzą,

– tyfus plamisty,

– gorączkę plamistą. 

Większość z tych chorób prowadzi do zgonu. Poza tym gryzonie niszczą żywność i przedmioty. Przegryzają instalacje, szczególnie elektryczną, a nawet ściany. Nic więc dziwnego, że obowiązek zwalczania gryzoni został uregulowany prawnie.

Obowiązek deratyzacji ustawa

Kto musi przeprowadzać deratyzację? Jeśli posiadasz działkę lub obiekt budowlany, jesteś prawnie zobowiązany do zwalczania gryzoni na swoim terenie. Obowiązek deratyzacji ustawa z dn. 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych nakłada na każdego właściciela nieruchomości, bez względu na jej przeznaczenie.

Szczegóły realizacji tego obowiązku regulują natomiast uchwały lokalnych władz. W większości przypadków nakładają one na właściciela nieruchomości obowiązek wykonania deratyzacji dwa razy w roku: zwykle na wiosnę i na jesień. I to nawet wtedy, gdy w obrębie posesji czy budynku nie ma śladów gryzoni. Co więcej, rozporządzenia te nakazują bezzwłoczną deratyzację za każdym razem, gdy szkodniki zostaną zauważone, niezależnie od już wykonanych zabiegów profilaktycznych.

Jak przeprowadzić odszczurzanie?

W praktyce jesteś zatem odpowiedzialny zarówno za usuwanie szkodników, jak i zabezpieczenie obiektu przed ich osiedleniem się. Walka z kilkoma osobnikami za pomocą łapek na szczury czy myszy może mieć jeszcze jakiś sens. Ale działania profilaktyczne wymagają użycia specjalistycznych metod i dostępu do profesjonalnych środków.

Zabezpieczanie budynków przed gryzoniami realizuje się poprzez rozstawienie pułapek oraz stacji deratyzacyjnych w odpowiednich miejscach. Ich lokalizacja zależy od specyfiki obiektu. Aby te działania okazały się skuteczne, należy poznać zwyczaje zwalczanych szkodników. Konieczne jest także zastosowanie odpowiednich środków biobójczych, w tym przede wszystkim trutek o wydłużonym czasie działania. 

Czy można samemu wykonać deratyzację?

Pamiętaj, że szczury są bardzo nieufne i spostrzegawcze. Kiedy zauważą na swoim terenie nowe źródło pożywienia, wyślą “testera”, czyli najsłabszego osobnika i będą go obserwować. Jeżeli “degustator” zostanie wyeliminowany zbyt szybko, inne osobniki nie spożyją trutki. Z drugiej strony do szybkiej likwidacji gryzoni należy użyć odpowiednio wysokiej dawki środka biobójczego.

Dlatego skuteczna deratyzacja za pomocą pułapek i trutek ze sklepu przemysłowego jest możliwa wyłącznie w przypadku niewielkiej liczby osobników (1 – 3 szczury czy myszy). A nawet wtedy istnieje ryzyko, że zwierzęta zdążą się rozmnożyć, zanim zostaną usunięte. Jeśli chcesz mieć pewność, że pozbędziesz się problemu skutecznie i szybko, skorzystaj z usług naszej profesjonalnej firmy DDD.

Deratyzacja Warszawa cena

Obsługujemy klientów na terenie Warszawy i w okolicznych miejscowościach. Jako specjaliści z branży DDD przeprowadzamy zabiegi deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji. Zajmujemy się również współpracą z firmami, w tym także prowadzeniem monitoringu HACCP.

Oprócz deratyzacji w Warszawie często wykonujemy także odpluskwianie i zwalczamy karaluchy. Aby tego rodzaju zabiegi były maksymalnie skuteczne, za każdym razem są dopasowane do indywidualnej sytuacji Klienta i jego obiektu. Cenę deratyzacji Warszawa możesz poznać już podczas rozmowy z operatorem naszej infolinii.

5 rad od DEZPRO

Jeżeli jednak mimo wszystko postanowiłeś walczyć z gryzoniami samemu, skorzystaj z 5 fachowych rad specjalistów od deratyzacji:

  1. Zabezpiecz wszystkie szczeliny, którymi gryzonie mogą przedostać się do wewnątrz obiektu (w praktyce najważniejsze okazują się szpary pod drzwiami i otwory wentylacyjne).
  2. Dokładnie posprzątaj i zabezpieczyć resztki jedzenia oraz dostęp do śmietników.
  3. Regularnie przeprowadzaj poszukiwania śladów obecności gryzoni w postaci odchodów lub nadgryzionych przedmiotów.
  4. W nieuczęszczanych miejscach rozłóż sprężynowe łapki lub żywołapki.
  5. Jeśli stosujesz trutki, zadbaj o to, by nie znalazły się one w zasięgu dzieci i domowych zwierząt.

A na koniec zastanów się, czy prowizoryczne odszczurzanie naprawdę Ci się opłaca, skoro cena profesjonalnej deratyzacji w DEZPRO jest tak niska? Zadzwoń do nas i przekonaj się sam.