Zimą myszy i szczury chętniej wchodzą do domów w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. W tym artykule opisujemy, co zrobić, aby zapobiec takim wizytom. Podpowiadamy także, jak szybko i skutecznie pozbyć się gryzoni z każdego budynku. 

Gryzonie takie, jak myszy i szczury, mogą przenosić wiele zakaźnych chorób. Poważnym problemem są także zniszczenia, które powodują w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez ludzi. Dlatego szkodniki te należy zwalczać już po wykryciu pierwszych śladów ich obecności, a jeszcze lepiej zapobiegać ich przedostaniu się do budynku. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego zimą myszy i szczury wchodzą do domów?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, dlaczego późną jesienią oraz zimą myszy i szczury tak chętnie wchodzą do naszych domów i pomieszczeń gospodarskich. Powodem jest spadająca temperatura zewnętrzna, instynktownie rozpoznawana przez szkodniki jako zwiastun pory roku, w której trudniej o przeżycie. Dlatego szturmują nasze domostwa w poszukiwaniu:

  • schronienia przed warunkami atmosferycznymi oraz drapieżnikami,
  • pożywienia, które znajdują zarówno w naszych śmietnikach, jak i spiżarkach, 
  • ciepła, umożliwiającego przetrwanie mrozów. 

Co ciekawe, gryzonie, które próbują przedostać się do naszych domów, większą część roku spędzają na zewnątrz (np. w norach ziemnych). Nie oznacza to jednak, że można liczyć na ich wyprowadzkę z odejściem zimy. Jeśli tylko znajdą w naszych pomieszczeniach pożywienie, a są w tym naprawdę dobre, szybko założą gniazda i zaczną się rozmnażać. Wtedy z dobrodziejstw schronienia w naszym sąsiedztwie będą korzystały już bez względu na porę roku. 

Jak zapobiec wchodzeniu myszy i szczurów do domu?

Aby zapobiec wchodzeniu myszy i szczurów do domu należy w pierwszej kolejności zadbać o porządek wokół budynku. Sterty desek i gałęzi, stosy drewna opałowego oraz materiałów budowlanych, a nawet opadłe liście i gęsta roślinność to miejsca, w których zarówno myszy, jak i szczury budują swoje gniazda. Dlatego już wczesną jesienią warto dokładnie uprzątnąć posesję, co zwykle skutkuje przepłoszeniem gryzoni. 

Kluczową kwestią pozostaje miejsce, w którym stoją nasze kubły ze śmieciami oraz okolice kompostowników. Śmiało można bowiem stwierdzić, że są one stołówkami dla szkodników, zresztą nie tylko myszy i szczurów. Z tego powodu śmietniki i kompostowniki należy umieszczać tak daleko od zabudowań, jak to tylko możliwe. Pamiętaj, że kubły na śmieci powinny posiadać szczelne pokrywy. 

Jak zabezpieczyć dom przed myszami i szczurami na zimę?

Zabezpieczanie domu przed myszami i szczurami na zimę należy rozpocząć od dokładnych oględzin elewacji w poszukiwaniu otworów oraz szczelin, którymi szkodniki mogłyby przedostać się do wnętrza. Gęstą siatką zabezpiecz wszystkie kanały wentylacyjne, a ubytki w murach i stolarce uzupełnij twardym materiałem (pianka montażowa nie stanowi poważnej przeszkody dla myszy czy szczura). Nie zapomnij także o szczelinach wokół rur kanalizacyjnych oraz innych instalacji, które przechodzą przez mury — tamtędy również przecisną się szkodniki. 

Profilaktycznie warto wokół budynku tuż przy ścianach zainstalować na stałe specjalne karmniki deratyzacyjne i wyłożyć w nich skuteczną trutkę. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko jej kontaktu z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Regularnie kontrolując zawartość karmników zorientujesz się o aktywności gryzoni w okolicy. 

Wewnątrz domu trzeba zabezpieczyć znajdującą się w nim żywność. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, do których wchodzimy rzadko (piwnica, spiżarnia, składziki). Jedynym pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie artykułów spożywczych w słojach z grubego szkła. Alternatywnie możesz zastosować szczelnie zamykane pojemniki z twardego plastiku, ale głodny szczur prawdopodobnie go przegryzie. 

Pamiętaj, że żywność, na której odkryjesz ślady żerowania gryzonia (najczęściej w postaci śladów po zębach zwierzęcia) powinna zostać zutylizowana. Nie wystarczy odkroić miejsce ugryzienia, ponieważ cały produkt, owoc czy warzywo mogły zostać zanieczyszczone bakteriami i zarazkami przenoszonymi przez te szkodniki. 

Jak szybko pozbyć się myszy i szczurów?

Często zdarza się, że pomimo dokładnego uprzątnięcia okolic domu i zabezpieczeniu możliwych dróg wejścia do budynku, myszy lub szczury i tak dostały się do naszych pomieszczeń. Dlatego warto regularnie (np. raz na tydzień) dokładnie kontrolować zwłaszcza rzadziej używane pomieszczenia pod kątem śladów gryzoni (odchody i ich specyficzny “mysi” zapach, ślady ugryzień na meblach, instalacjach, ścianach i przedmiotach). 

Po odkryciu dowodów obecności szczurów lub myszy, należy działać szybko i skutecznie, ponieważ będą one powodować coraz większe zniszczenia. Istnieje także duże ryzyko, że zaczną się rozmnażać (jedna samica myszy domowej może w ciągu roku urodzić nawet 120 młodych).

Istnieje tylko jeden sposób na szybkie pozbycie się myszy i szczurów. Jest nim profesjonalna deratyzacja, wykonana przez renomowaną firmę DDD. Jej skuteczność jest imponująca, ponieważ już jednokrotny zabieg często rozwiązuje problem. Dodatkowo zabezpiecza budynek nawet na kilka miesięcy przez co profesjonalna deratyzacja okazuje się tańsza niż stosowane we własnym zakresie trutki czy pułapki na gryzonie o wątpliwej skuteczności.