Zastanawiasz się, czy warto stosować domowe sposoby walki z insektami? Przeczytaj nasz poradnik, w którym opisujemy najpopularniejsze porady na szkodniki oraz ich skuteczność. Dowiedz się więcej i zdecyduj sam, czy warto stosować domowe sposoby na szkodniki. 

Dlaczego insekty trzeba zwalczać?

Chociaż jest to powszechnie uznawany fakt, wciąż wiele osób nie wie dokładnie, dlaczego insekty trzeba zwalczać. Na ten temat krąży także wiele mitów. Dlatego chcemy przypomnieć, że największym zagrożeniem, które stwarza obecność wielu gatunków owadów w naszych domach, są przenoszone przez nich choroby. Szkodniki takie, jak karaluchy i prusaki, ale również muchy, są wektorami wielu bakterii, wirusów, a nawet pasożytów, którymi możesz zarazić się Ty lub Twoi bliscy. 

Osy są jadowite, a ich użądlenie może mieć fatalne skutki nie tylko dla osób uczulonych na jad. Alergicy cierpią w wyniku ukąszeń zwyczajnych komarów oraz z powodu kontaktu z wydzielinami biedronek azjatyckich. Pluskwy nocami żerują na naszych ciałach, a pchły na naszych czworonożnych przyjaciołach. Wiele insektów niszczy naszą żywność, pomieszczenia i ich wyposażenie. To wszystko sprawia, że należy z nimi skutecznie walczyć.

Jak odstraszyć owady? Domowe sposoby.

Internet pełen jest domowych sposobów na insekty. Tego rodzaju porady otrzymasz również od swoich bliskich i przyjaciół. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. 

Naturalne repelenty

Do naturalnych repelentów zaliczamy przede wszystkim citronellę oraz olejki: eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, cedrowy, goździkowy. Mają one wykazywać działanie odstraszające, stąd pomysły aplikacji ich w miejscach, które insekty uznają za najbardziej atrakcyjne. 

Rośliny odstraszające

Powszechnie uważa się, że rośliny takie, jak mięta, bazylia, lawenda i geranium mogą odstraszać komary oraz inne owady. Dlatego teoretycznie warto posadzić je w ogrodzie, a niektórzy podkreślają, że koniecznie powinny znaleźć się one w pobliżu okien. 

Świeczki zapachowe

Mogą zawierać naturalne lub sztuczne substancje odstraszające owady. Szczególnie popularne podczas letnich wieczorów na świeżym powietrzu.

Elektroniczne odstraszacze

Dzielą się na te przeznaczone do aromaterapii oraz generujące dźwięki, które także mają odstraszać insekty. 

Obok domowych sposobów odstraszania owadów często wymienia się także metody ich zwalczania. W tym kontekście króluje polewanie insektów wrzątkiem. Znajdziesz także porady dotyczące stosowania różnych substancji chemicznych (np. kwasu borowego) oraz ich mieszanin. 

Domowe sposoby walki z insektami. Dlaczego są nieskuteczne?

Skuteczność wszystkich domowych sposobów walki z insektami jest odwrotnie proporcjonalna do ryzyka ich stosowania. Przede wszystkim substancje odstraszające można wykorzystać tylko jako uzupełnienie działań mających na celu zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem szkodników. Nie łudź się, że larwy moli odzieżowych opuszczą Twoją szafę, gdy podłożysz do niej kulki o zapachu lawendy, a pluskwy wyniosą się, gdy spryskasz łóżko olejkiem goździkowym. Szkodników, które mają pod dostatkiem pożywienia z miejsc, w których panują optymalne dla nich warunki, praktycznie nie da się wypłoszyć. Należy je zlikwidować. 

Problem polega na tym, że nawet te domowe sposoby, których celem jest neutralizacja insektów, zwykle okazują się nieskuteczne, a często są wręcz niebezpieczne. Wynika to ze stosowania substancji, które po prostu nie zabijają owadów. Te, które mogą wyrządzić im szkodę, są niebezpieczne także dla ludzi i zwierząt. Nieumiejętne obchodzenie się z takimi preparatami może skończyć się zatruciem, a nawet zgonem. Podobne ryzyko występuje w przypadku stosowania na własną rękę chemicznych środków owadobójczych.

Jak pozbyć się insektów z domu? Skutecznie i z gwarancją. 

Prawdopodobnie rozumiesz już, dlaczego nie warto stosować domowych sposobów walki z insektami. Jak zatem pozbyć się ich z mieszkania? Zastosowanie profesjonalnej dezynsekcji jest najlepszym rozwiązaniem z kilku powodów: 

  • wysoka skuteczność. Profesjonaliści używają specjalistycznych środków chemicznych, dzięki czemu wiele gatunków insektów ginie już podczas pierwszego zabiegu (uwaga: nie dotyczy to pluskiew, do których zwalczania zawsze trzeba wykonać dwa zabiegi),
  • bezpieczeństwo. Zastosowanie atestowanych preparatów i procedur bezpieczeństwa chroni Ciebie, Twoich najbliższych i czworonożnych domowników przed szkodliwym wpływem dezynsekcji na żywe organizmy,
  • koszty. Jeden skuteczny zabieg okazuje się tańszy, niż eksperymentowanie z metodami, które nie rozwiązują problemu,
  • gwarancja. W Dezpro udzielamy gwarancji na skuteczność naszych zabiegów. Jeżeli insekty powrócą, powtórzymy działania gratis i bez zbędnych formalności. 

W artykułach na naszej stronie znajdziesz informacje o metodach, stosowanych w profesjonalnej dezynsekcji oraz o tym, jak przygotować mieszkanie do zwalczania poszczególnych gatunków insektów. Zapraszamy do lektury.