To prawda, że psotniki są jednymi z najmniejszych insektów, które atakują domy i mieszkania. Ale te małe owady stwarzają nie mniejsze zagrożenie, niż znacznie większe szkodniki. Dlatego odkryj, jak skutecznie chronić się przed gryzkami oraz które metody okazują się najskuteczniejsze w zwalczaniu psotników?
W tym artykule:
- Optymalne dla gryzków warunki środowiskowe
- Jak zabezpieczyć mieszkanie przed psotnikami?
- Domowe metody walki z gryzkami
- Profesjonalne zabiegi zwalczania psotników
Chociaż owady z rzędu Psocoptera mogą dorastać nawet do jednego centymetra, zdecydowana większość gryzków, które zlikwidowaliśmy w mieszkaniach klientów, charakteryzowała się długością ciała poniżej 2 mm. Wyjaśniamy, jakimi sposobami można skutecznie zwalczać tak małe owady?
Optymalne dla gryzków warunki środowiskowe
Najwięcej gryzków żyje… na zewnątrz. Z ponad 4 tysięcy odkrytych na świecie gatunków psotników, w Polsce odnotowano obecność ok. 70. Praktycznie wszystkie żerują i rozmnażają się poza wnętrzami naszych mieszkań i domów. Gryzki znajdziemy na korze drzew, pod liśćmi, kamieniami, w leśnej ściółce, w okolicach butwiejących pni. W środowisku naturalnym te miniaturowe insekty odżywiają się glonami, grzybnią oraz materią organiczną.
Niestety, znacznie lepiej czują się w zamkniętych pomieszczeniach, w których wilgotność przekracza 50%. W temperaturze ok. 27℃ rozwój pokolenia od złożenia jaja do dorosłej postaci skraca się do zaledwie 3 tygodni. Ale w temperaturze pokojowej nowe pokolenie też przeżyje, osiągając zdolność reprodukcyjną kilka tygodni później. Kiedy dodamy do tego zdolność dzieworództwa, która pozwala rozmnażać się koloniom złożonym wyłącznie z samic, zrozumiemy, dlaczego tak trudno skutecznie wytępić te miniaturowe szkodniki.
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed psotnikami?
Oczywiście, najlepsza i najtańsza, jak zwykle okazuje się profilaktyka. Warto zadbać o to, aby pomieszczenia były regularnie wietrzone i suche. Dotyczy to zwłaszcza łazienek i kuchni, w których kratki wentylacyjne często bywają zasłonięte z obawy przed przeciągami. Tymczasem obniżenie wilgotności pomieszczenia to pierwszy krok w zabezpieczaniu się nie tylko przed gryzkami, ale także innymi insektami.
Kolejnymi powinny być dokładne posprzątanie i umycie podłóg. Dotyczy to zwłaszcza w narożników pomieszczeń, w których lubi gromadzić się kurz i materia organiczna. To wymarzona stołówka dla gryzków.
Insekty mogą dostać się do mieszkania na różne sposoby, przy czym najczęściej przynosimy je sami (np. w żywności ze sklepu, książkach z biblioteki, używanych meblach). Dlatego warto uważnie oglądać wszystkie przedmioty i artykułu spożywcze, które wnosimy do domu. Dzięki temu możemy uniknąć także innych insektów takich, jak mole czy pluskwy.
Domowe metody walki z gryzkami
Jeżeli mimo wszystko odkryjemy w mieszkaniu ślady obecności gryzków lub nawet same insekty, nie panikujmy. Problem szybko i skutecznie rozwiąże wizyta naszego technika. Chociaż w Internecie znajdziesz wiele domowych sposobów na gryzki, większość z nich jest po prostu nieskuteczna, ponieważ:
– odkurzanie nie likwiduje wszystkich owadów, które mogą ukrywać się w szczelinach,
– zastosowanie myjki parowej na psotniki może zniszczyć powierzchnię mebli i innego wyposażenia,
– zmywanie podłóg, a nawet używanie preparatów na bazie octu czy stężonego alkoholu, nie zabezpiecza trwale powierzchni, lecz zabija tylko żerujące osobniki.
– wydłubanie ze szczelin i pęknięć wszystkich owadów, których długość oscyluje w okolicach 1 mm jest fizycznie niemożliwe. A populacja może odbudować się przy udziale zaledwie jednej samicy,
– zastosowanie środków żrących lub stężonych preparatów owadobójczych niesie ze sobą ryzyko zatrucia domowników oraz zwierząt domowych,
– pułapki na insekty i lepy na owady okazują się skuteczne w monitoringu obecności szkodników, ale ich zastosowanie nie usunie wszystkich gryzków.
Profesjonalne zabiegi zwalczania psotników
W przeciwieństwie do domowych sposobów na gryzki, profesjonalne metody zwalczania gryzków psotników są przede wszystkimi skuteczniejsze oraz zdecydowanie bardziej bezpieczniejsze. Podstawowym sposobem likwidacji gryzków jest zamgławianie ULV, które polega na rozpyleniu specjalnego preparatu na psotniki w całej kubaturze pomieszczenia. Inteksycyd w postaci kropel osiada na powierzchniach i w zakamarkach, a po wyschnięciu tworzy mikrokapsułki o działaniu kontaktowo-żołądkowym, które pozostają aktywne nawet przez kilka tygodni po zabiegu.
Innym sposobem jest oprysk na gryzki. W tej metodzie specjalistyczny środek owadobójczy zostaje zaaplikowany w formie większych kropel, co ułatwia zabezpieczenie powierzchni chłonnych oraz penetrację szczelin, pęknięć, zakamarków czy otworów. Opryskiwanie stosujemy najczęściej w starym budownictwie oraz tam, gdzie preparat aplikować możemy wyłącznie punktowo.
Zastosowanie profesjonalnych metod zwalczania gryzków jest praktycznie jedynym działającym sposobem na szybkie i skuteczne pozbycie się insektów. Korzystamy wyłącznie z atestowanych preparatów owadobójczych, które dzięki umiejętnej aplikacji, zwalczają gryzki i inne insekty jeszcze przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu. A w Dezpro cena zwalczania psotników zaczyna się już od 250 zł.