Spis treści:

  • Nie tylko latem – insekty zagrażają nam także zimą. 
  • Jakie insekty zimują w domach? Lista jest długa.
  • Jeden skuteczny sposób na pozbycie się każdego gatunku insektów.

Zwalczanie dużych kolonii insektów zawsze jest bardziej czasochłonne i kosztuje więcej, niż usuwanie pierwszych osobników i działania profilaktyczne. Ale najpierw trzeba rozpoznać, jaki gatunek szkodników atakuje Twoje wnętrza. Dlatego dowiedz się, jakie insekty zimują w naszych domach i mieszkaniach. 

Nie tylko latem – insekty zagrażają nam także zimą. 

To prawda, że najwięcej insektów pojawia się w lecie. Dlatego, że do rozmnażania się i przepoczwarzania większość gatunków wymaga temperatur co najmniej umiarkowanych. Poniżej 15℃ – 10℃ rozwój wielu z nich zostaje zahamowany, a w niższych temperaturach wiele dorosłych osobników ginie. Nie oznacza to jednak, że nawet kilkugodzinny, duży mróz wytępi np. pluskwy, ponieważ pokolenie w jajach przetrwa nawet bardzo niekorzystne warunki. 

Jak łatwo się domyślić, idealne warunki temperaturowe do rozwoju insekty znajdują w naszych domach i mieszkaniach. Dodatkowo mogą liczyć także na schronienie, a często także na pożywienie lub obecność żywiciela. W praktyce większość insektów w sprzyjających warunkach może rozmnażać się przez cały rok. To właśnie wyjaśnia częste inwazje karaluchów, pluskiew czy nawet moli w mieszkaniach klientów w okresach zimowych. A przecież takich sytuacji można by uniknąć, zwalczając pierwsze zauważone osobniki. 

Jakie insekty zimują w domach? Lista jest długa.

Lista insektów, które mogą zimować w Twoim mieszkaniu, jest imponująca. Wiele z nich nie jest niebezpieczna (np. muchy, muszki owocówki), ale znajdziemy wśród nich także gatunki stwarzające poważne zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich. Przedstawiamy je poniżej. 

Pluskwy

Pluskwy to pasożyty, które żywią się wyłącznie krwią ssaków. Dorastają do ok. 7 mm długości i posiadają owalne, spłaszczone ciała w kolorze jasno- lub ciemnobrązowym. Zamieszkują meble, na których regularnie sypiają ludzie. Żerują nocami. Bardzo trudno pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów, ale dwukrotnie wykonana profesjonalna dezynsekcja skutecznie je likwiduje (szczególnie zamgławianie ULV). 

Pchły 

Żyją i rozmnażają się w sierści domowych zwierząt, ale ich jaja rozrzucane są po całym mieszkaniu, gdy zwierze przemieszcza się i drapie. Pchły każdego gatunku mogą ugryźć człowieka, chociaż nie będą na nim żyły. Pchły są bardzo małe (od 1 do 6 mm długości), posiadają spłaszczone, brązowe ciała i skaczą na duże odległości.

Biedronki azjatyckie

Ekspansywny gatunek chrząszcza, którego od rodzimej biedronki odróżnia zwykle liczba kropek oraz ubarwienie (nawet jednolicie czarne). Powszechnie uważa się je za szkodniki, a kontakt z ich wydzieliną może dla osób uczulonych zakończyć się nawet interwencją medyczną. Biedronki azjatyckie potrafią również ugryźć człowieka. Z nastaniem jesieni szturmują fasady naszych budynków oraz stolarkę drzwiową i okienną w poszukiwaniu szczelin, którymi mogłyby przedostać się do potencjalnych miejsc zimowania.

Karaluchy i pluskwy 

Idealnie przystosowały się do życia w ludzkich siedzibach i poza zamkniętymi pomieszczeniami pojawiają się tylko przypadkowo. Najczęściej są ciemnobrązowe i mierzą 20 – 24 mm długości. Roznoszą wiele groźnych dla człowieka chorób. Mogą być skutecznie zwalczane za pomocą wygodnej metody żelowej.

Mole ubraniowe i spożywcze

Dorosłe osobniki są nieszkodliwe, ale ich larwy niszczą żywność oraz ubrania, dywany i inne tkaniny. Z reguły przez długi czas rozmnażają się niepostrzeżenie, a ich obecność odkrywamy przez przypadek. Często zniszczenia są już wtedy bardzo poważne. Do ich zwalczania najlepiej użyć zamgławiania ULV.

Rybiki cukrowe

Zasiedlają toalety i kuchnie, czyli ciepłe, wilgotne pomieszczenia. Prowadzą bardzo skryty tryb życia i żerują głównie nocami. Bezpośrednio nie zagrażają człowiekowi, ale widok srebrzystych robaków w pośpiechu uciekającym przed blaskiem właśnie zapalonej żarówki w środku nocy potrafi dosłownie zszokować wiele osób.

Jeden skuteczny sposób na pozbycie się każdego gatunku insektów.

Niezależnie od gatunku, który zaatakował Twój dom lub mieszkanie, możesz szybko i przede wszystkim pozbyć się insektów już za pomocą jednego (nie dotyczy odpluskwiania) zabiegu profesjonalnej dezynsekcji. Zamiast wydawać pieniądze na amatorskie środki i tracić czas na nieskuteczne metody, lepiej od razu sięgnąć po rozwiązania, przetestowane już przez wielu naszych Klientów. 

Profesjonalna dezynsekcja jest bezpieczna nawet dla najmłodszych domowników i zwierząt domowych. W zależności od rodzaju zwalczanych szkodników do zabiegu warto odpowiednio przygotować wnętrza. O tym, jak to zrobić, przeczytasz na podstronach naszego serwisu. Poznasz również metody dezynsekcji i sposoby zwalczania insektów, które zimują w naszych domach.