Budzą strach i obrzydzenie. Tylko jeden osobnik znaleziony w domu może przyprawić o zawał serca i nawet jeden malutki wymaga natychmiastowych działań. Na całym świecie występuje w ponad 4500 odmian, a tylko 4 z nich uznawane są szkodniki. O kim mowa? Oto gwiazda dzisiejszego artykułu: najprawdziwszy karaczan wschodni, czyli pospolity karaluch. Jak się pozbyć tego typa?

Karaluchy w domu – dlaczego należy reagować

Przed każdą bitwą należy jak najlepiej poznać wroga. Zacznijmy od tego, że ten nielubiany jegomość jest stworzeniem absolutnie wyjątkowym. Karaluch bowiem oddycha całym ciałem, dlatego prawdą jest, że karaluch może żyć bez głowy ładnych kilka dni. Co więcej, w niskich temperaturach może głodować nawet miesiąc! O ile w naturze żywi się produktami organicznymi, to karaluch w domu potrafi zjeść nie tylko resztki pożywienia pozostawione na kuchennym blacie czy okruszki w zakamarkach, ale także wszelkie warzywa, owoce, mąkę, cukier, a nawet… włosy czy plastik. Ze względu na dużą wytrzymałość i wszystkożerność, karaluchy w domu mają się bardzo dobrze i pozostawione same sobie, świetnie uwiją sobie gniazdko w zapomnianych szczelinach kuchni, łazienki czy pokoju. Właśnie z tego względu, nawet jeden osobnik musi wywołać alarm wśród mieszkańców i naprawdę wymaga natychmiastowego działania.

Sprawdź nasza ofertę dezynsekcji
dezynsekcja warszawa

Karaluch czy prusak? Jak je odróżnić?

Przy okazji karaluchów nie można zapomnieć o prusakach (dokładnie: karaczanach prusakach). Co ważne – obydwa gatunki nie występują jednocześnie. W pewnym sensie możesz zatem odetchnąć z ulgą, z drugiej jednak strony małe prusaki są znacznie szybsze od większych kuzynów i bardziej zwinne, dlatego jeszcze trudniej je wytępić. Bez względu na to, z którym karaczanem mamy do czynienia, działać musimy natychmiast po zlokalizowaniu niechcianych lokatorów.

Karaluchy w domu – skąd się biorą?

Jak karaluchy dostają się do domu nie jest w zasadzie wielką tajemnicą. W obiegowej opinii o tym, że karaluchy biorą się z brudu jest sporo prawdy, jednakże nie tylko to decyduje o pojawieniu się karaluchów w mieszkaniu czy biurze. Karaluchy lubią miejsca ciepłe i wilgotne, zaś zapachy jedzenia czy zapomnianych odpadków skutecznie wabią je do siebie. W taki sposób może pojawić się w domu pierwszy osobnik, kolejne zaś zwabione zostaną feromonami pierwszego. Musisz bowiem wiedzieć, że karaluchy wydzielają silne feromony, którymi wabią się nie tylko w okresie godowym. Swoją drogą samica w ciągu swojego życia potrafi złożyć więcej niż 400 jaj. Wyobraź sobie tak liczną rodzinkę pod Twoim dachem! Powtórzmy zatem jak mantrę: reagować należy zobaczywszy już pierwszego karalucha w domu!

Karaluchy często mieszkają na śmietnikach, dlatego wyrzucając odpadki należy zachować szczególną czujność, aby jednego z karaczanów nie przynieść do domu choćby na podeszwie buta. Mieszkańcy bloków są też bardziej narażeni na wizytę karaluchów ze względu na połączenie z sąsiadami szybami wentylacyjnymi i kanalizacyjnymi, które stanową świetne przejście dla karaluchów domowych.

Karaluchy w domu – jak się pozbyć?

Jeśli masz karaluchy w domu lub biurze, nie czekaj aż się rozmnożą. Jak się pozbyć karaluchów? Zasadniczo masz dwa wyjścia: działać samemu albo wynająć profesjonalną firmę zajmującą dezynsekcją. Co lepsze? W Internecie znajdziesz porady i domowe sposoby na karaluchy i prusaki. Możesz od nich zacząć, ale pamiętaj, że karaluchy przenoszą liczne choroby oraz wywołują alergie, a tępienie ich na własną rękę może nie tylko zająć więcej czasu, ale przede wszystkim może być nieskuteczne.

Domowe sposoby na karaluchy

Zacznij od sprzątania. Dokładnie wyczyść wszystkie zakamarki i pamiętaj, aby nie zostawiać na wierzchu jedzenia lub jego resztek. Zaopatrz się w szczelne pojemniki do przechowywania żywności i jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku – zadbaj o możliwe uszczelnienie ścieżek dostępu, które łączą Cię z sąsiadami. W trakcie gruntownego sprzątania możesz natknąć się na odchody owadów lub pozostałości pancerzy. Spróbuj w ich okolicy poszukać prawdopodobnych miejsc, w których Twoi nowi lokatorzy mogliby uwić sobie gniazdo. Karaluchy są najbardziej aktywne nocą, dlatego wśród domowych sposobów na karaluchy i prusaki, często wymienia się ustawienie miski z piwem, do którego owady będą podążać i… topić się. Rano usuniesz martwych intruzów lub dopełnisz misji unicestwienia. Kolejnej nocy to samo, kolejnej to samo…

Jak najlepiej pozbyć się karaluchów? Skorzystaj z usług profesjonalistów

Możesz w nieskończoność próbować domowych sposobów na karaluchy albo zamówić pomoc profesjonalisty. Zajmujemy się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją, a co najważniejsze – wiemy jak skutecznie zabić wszystkie karaluchy w Twoim lokalu. Wykorzystujemy do tego specjalistyczne środki owadobójcze, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, a ich skuteczność jest nieporównanie wyższa niż wspomniana miska z piwem. Profesjonalna dezynsekcja ma na celu nie tylko pozbycie się osobników, które biegają po Twoim domu lub biurze, ale także tych, które zagnieździły się w bezpiecznych zakamarkach. Żel, który stosujemy posiada bowiem składniki działające na karaluchy jak feromony. Zwabione zapachem zabierają truciznę do gniazda, gdzie dzielą się nią z innymi osobnikami. Dzięki temu jesteśmy w stanie w krótkim czasie wytępić wszystkich niechcianych lokatorów, a nie tylko nocnych spacerowiczów.

Swoją drogą czy nie lepiej to piwo zostawić dla siebie lub innych – mile widzianych gości? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistą zajmującym się dezynsekcją, który wyjaśni w jaki sposób możemy pozbyć się karaluchów w Twoim lokalu.