Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć? - DEZYNSEKCJA, DERATYZACJA, ODPLUSKWIANIE - WARSZAWA | DEZPRO - tel. 733 193 000

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć?

Nieproszeni goście w postaci myszy oraz szczurów są niezwykle uciążliwi. Wkradają się do firm oraz domów w wiejskich miasteczkach, ale nie unikają również osiedlania się we wnętrzach budynków w obszarach miejskich. Obecność gryzoni można zazwyczaj rozpoznać po wyraźnych odgłosach, nietypowych odchodach, utworzonych małych gniazdach mieszkalnych oraz śladach ząbków na pożywieniu.

Warto zapobiegać ich występowaniu, ponieważ oprócz niszczenia przedmiotów i pożywienia są nosicielami chorób oraz różnych pasożytów. W dzisiejszym wpisie zostaną poruszone tematy dot. zagrożeń, jakie niesie za sobą przebywanie gryzoni w domu, sposobów na ich odstraszenie oraz deratyzacji. Miłej lektury!

Obecność gryzoni w domu – podstawowe informacje

Myszy i szczury najczęściej można spotkać w magazynach z tego względu, że osiedlają się tam, gdzie występuje największa ilość pożywienia. Ich obecność jest szczególnie zauważalna w okresach późno-jesiennych oraz wczesno-zimowych w budynkach charakteryzujących się niskim standardem i wysokim poziomem zaludnienia (nie jest to jednak regułą).

Gryzoni należy wypatrywać wraz z pierwszymi obniżkami temperatur, a minimalizować ryzyko ich występowania regularnym sprzątaniem, gipsowaniem występujących szpar oraz zabezpieczaniem pożywienia, co może jednak nie być w 100% skuteczne.

Jak gryzonie mogą dostać się do mieszkania?

 • Szpary w okolicach powierzchni dachowych
 • Otwory znajdujące się na klatce schodowej
 • Rury kanalizacyjne
 • Nieszczelne okna oraz drzwi

Co świadczy o obecności myszy i szczurów w gospodarstwie domowym?

 • Zapach amoniaku (szczury zostawiają za sobą krople moczu w celu zaznaczenia przebytej drogi)
 • Pogryzione listwy przypodłogowe oraz ściany (szczury mają bardzo mocne zęby, które pozwalają im się skutecznie wgryźć nawet w najnowocześniejsze materiały)
 • Pogryzione worki, kawałki wełny oraz papieru (szczury sprawdzają zawartość niszcząc poszczególne opakowania, nawet z niejadalnymi produktami)
 • Ślady pozostające na kurzu w najmniej dostępnych obszarach (w celu dokładnego sprawdzenia warto posypać podejrzane miejsca mąką lub skrobią)
 • Głośne odgłosy dobiegające z najmniej uczęszczanych przez domowników miejsc, przykładowo ze strychu lub magazynu (szczury często toczą ze sobą walki, piszczą, skaczą i biegają)

Co należy wiedzieć na temat zabezpieczenia posesji karmnikami deratyzacyjnymi?

 • Karmniki deratyzacyjne to podstawowe narzędzie służące do profesjonalnej ochrony przed szczurami
 • Do zabiegu deratyzacji powinno się zastosować szkodliwe środki tj.: pasty, kostki, ziarna trutki w proszku/w postaci płynnej
 • Pojemniki z trutką należy rozmieścić w miejscach żerowania gryzoni, występowania wody pitnej oraz na najczęściej uczęszczanych ścieżkach
 • Pojemniki z trutką powinny być rozmieszczone w odległości 5m w przypadku, gdy szczury występują w licznej grupie oraz w odległości 10m w przypadku, gdy gryzonie pokazują się w niewielkiej ilości

Jakie szkody powodują szczury i myszy?

 • Roznoszenie chorób i pasożytów tj.: tyfus plamisty, salmonella, gorączka szczurza, leptospiroza, ospa riketsjowa, toksoplazmoza, włośnica, schistomatoza itp.
 • Gryzienie kabli, dywanów, ubrań oraz książek
 • Uszkodzenie izolacji termicznej, rur wodociągowych oraz rur ciepłowniczych

Po skrupulatnym zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dot. obecności gryzoni w budynku mieszkalnym warto zastanowić się nad metodami, które skutecznie pomogą odstraszyć myszy oraz szczury z gospodarstwa domowego. Skupienie wymagane!

Jak odstraszyć myszy i szczury? – 4 skuteczne metody

Eliminacja gryzoni pozwoli zabezpieczyć się przed niechcianymi chorobami, zniszczeniami rzeczy oraz pokarmów. Sposobów na odstraszenie szkodników są setki, ale jakie faktycznie działają i są w stanie je wyeliminować raz na zawsze?

Obecność kota lub psa w mieszkaniu
Zapach kota, nie mówiąc o jego widoku – w 99,9% przypadków odstraszy większość gryzoni. Nie można jednak pominąć najlepszych przyjaciół ludzi, jakimi są teriery, jamniki oraz spaniele – to właśnie one na czele z kotem radzą sobie najlepiej w “eliminacji” niechcianych istot.

Zapachy, które odstraszają
Myszy znajdujące w ogrodzie w żaden sposób nie tolerują zapachów tj.: mięta, dziki rumianek, oleandra, spleśniała cytryna itp. W domu natomiast można skutecznie odstraszyć szkodnika lakierem do włosów.

Drażniący dźwięk
Dokuczliwy gryzoń znowu się zjawił? Pora zacząć stosować odstraszacze elektryczne w okolicach urzędowania szkodników. Ludzie ich nie słyszą, za to szczury nienawidzą.

Folia aluminiowa
Wystarczy rozłożyć charakterystyczne sreberko w kilku miejscach urzędowania gryzoni i pozbycie się szkodników gwarantowane. Do końca nie wiadomo, dlaczego szczury aż do tego stopnia nie tolerują tego produktu – jednak najważniejsza jest skuteczność!

Więcej o walce ze szczurami znajdziesz w poniższym artykule:
https://dezpro.pl/deratyzacja-dezynsekcja-i-dezynfekcja-co-powinienes-wiedziec/

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć? Podsumowanie

Temat artykułu został skrupulatnie wyczerpany. Od teraz obecność gryzoni w gospodarstwie domowym lub firmie nie powinna stanowić żadnego problemu ze względu na wiedzę pomagającą w skutecznej eliminacji i wczesnym rozpoznaniu szkodników. Słowem podsumowania – większość produktów pomagających zabezpieczyć się przed szczurami można znaleźć w każdym mieszkaniu, a kluczowym czynnikiem pomocnym w ochronie przed rozmnażającymi się gryzoniami jest dodatkowa wiedza, której w powyższym wpisie nie brakowało.

Prusaki

Bezpieczeństwo

Używamy tylko najwyższej jakości, bezpiecznych i atestowanych środków do zwalczania szkodników:

- insektycydów III generacji na bazie pyretroidów, pochodzenia biologicznego i syntetycznych
- preparatów gryzoniobójczych, rodentycydów
II generacji (jednodawkowych).

Użytkowane przez nas preparaty posiadają zezwolenia Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Mogą być Państwo pewni, że są bezpieczne dla dzieci, zwierząt domowych, osób starszych, alergików i astmatyków.

Stosowane przez nas środki, to produkty renomowanych firm, wyłącznie z obszaru Unii Europejskiej. Są bezwonne i dyskretne, a równocześnie zapewniają ochronę na długi czas.

Pluskwy

Skuteczność

Zatrudniamy wyłącznie certyfikowanych pracowników. Wykwalifikowana kadra i sprawdzone metody działania to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa.

Korzystamy z szerokiej gamy wyselekcjonowanych preparatów oraz zintegrowanego, potwierdzonego w praktyce systemu zwalczania szkodników. Przykładowo w procesie odpluskwiania stosujemy specjalną sekwencję preparatów: każdy zabieg obejmuje użycie 3 różnych środków i do 6 substancji czynnych.

Dzięki tak obranej strategii uzyskaliśmy niezwykle wysoką skuteczność, która pozwala nam na udzielenie nawet 6 miesięcy gwarancji na nasze zabiegi dezynsekcji i 3 miesiące w przypadku deratyzacji.

Mole

Dyskrecja

Zawsze gwarantujemy pełną dyskrecję oferowanych usług zarówno instytucjom, jak i klientom indywidualnym. Używamy wyłącznie nieoznakowanych pojazdów, a nasz strój z wyposażeniem nie wzbudza podejrzeń sąsiadów. Dlatego nie ma obawy, że zechcemy się reklamować współpracą z Państwem.

Jesteśmy świadomi, że najlepszą dla nas reklamą jest fakt, że nikt oprócz wtajemniczonych nie będzie wiedział o wykonywanych przez nas usługach.

Działamy cicho bezpiecznie, bezwonnie i skutecznie.