Nieproszeni goście w postaci myszy oraz szczurów są niezwykle uciążliwi. Wkradają się do firm oraz domów w wiejskich miasteczkach, ale nie unikają również osiedlania się we wnętrzach budynków w obszarach miejskich. Obecność gryzoni można zazwyczaj rozpoznać po wyraźnych odgłosach, nietypowych odchodach, utworzonych małych gniazdach mieszkalnych oraz śladach ząbków na pożywieniu.

Warto zapobiegać ich występowaniu, ponieważ oprócz niszczenia przedmiotów i pożywienia są nosicielami chorób oraz różnych pasożytów. W dzisiejszym wpisie zostaną poruszone tematy dot. zagrożeń, jakie niesie za sobą przebywanie gryzoni w domu, sposobów na ich odstraszenie oraz deratyzacji. Miłej lektury!

Obecność gryzoni w domu – podstawowe informacje

Myszy i szczury najczęściej można spotkać w magazynach z tego względu, że osiedlają się tam, gdzie występuje największa ilość pożywienia. Ich obecność jest szczególnie zauważalna w okresach późno-jesiennych oraz wczesno-zimowych w budynkach charakteryzujących się niskim standardem i wysokim poziomem zaludnienia (nie jest to jednak regułą).

Gryzoni należy wypatrywać wraz z pierwszymi obniżkami temperatur, a minimalizować ryzyko ich występowania regularnym sprzątaniem, gipsowaniem występujących szpar oraz zabezpieczaniem pożywienia, co może jednak nie być w 100% skuteczne.

Jak gryzonie mogą dostać się do mieszkania?

  • Szpary w okolicach powierzchni dachowych
  • Otwory znajdujące się na klatce schodowej
  • Rury kanalizacyjne
  • Nieszczelne okna oraz drzwi

Co świadczy o obecności myszy i szczurów w gospodarstwie domowym?

Obecność myszy i szczurów w domu łatwo rozpoznać, ale czasem trzeba ruszyć na poszukiwania. Najwięcej śladów znajdziesz prawdopodobnie w tych pomieszczeniach, z których korzystasz sporadycznie. Najczęściej są to piwnice, spiżarnie, schowki na ubrania, niezamieszkałe poddasza, czy garaże. Gryzonie stronią bowiem od ludzi, pomimo tego, że w ich sąsiedztwie znajdują pożywienie i schronienie. 

Odchody gryzoni 

Charakterystycznym śladem obecności myszy i szczurów w domu jest specyficzny zapach ich odchodów. Jest on zwykle na tyle intensywny, że nie sposób go przeoczyć już w ciągu pierwszych sekund obecności w pomieszczeniu. Po sprawdzeniu okolic listew przypodłogowych czy narożników pomieszczenia odkryjemy ciemnobrązowe, podłużne odchody gryzoni o długości od 3 do 8 mm.

Ślady ugryzień myszy i szczurów

Kolejnym śladem obecności myszy i szczurów w domu są nadgryzione artykuły spożywcze. Na żywności, która bez opakowań, znajdziemy ślady zębów, które przypominają delikatne zadrapania. W podobny sposób zniszczone będą także plastikowe i kartonowe opakowania artykułów spożywczych. 

Dziury, wygryzione przez szkodniki

Zniszczeniu ulegnie również wyposażenie pomieszczenia: nogi i dolne części mebli będą podrapane i nadgryzione. Gryzonie mogą też wygryźć otwory w ścianach, co często zdarza się zwłaszcza w konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych. W taki sposób nie tylko budują sobie korytarze, ale często również zakładają gniazda w warstwach izolacji termicznej i akustycznej. 

Odgłosy wydawane przez myszy i szczury

Do śladów obecności myszy i szczurów w domu zaliczymy również odgłosy ich żerowania i przemieszczania się. Dźwięki te nasilają się zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. W ciszy doskonale słychać, jak szczury i myszy biegają np. po strychu albo podwieszanym suficie. Chrobotanie pojawia się zwykle wtedy, gdy szkodnik coś gryzie. 

Obserwacja gryzoni

Wreszcie niezbitym dowodem na obecność gryzoni w domu, jest ich bezpośrednia obserwacja. Często dochodzi do niej zupełnym przypadkiem, kiedy zapalamy światło w piwnicy czy garażu, a przerażone szkodniki błyskawicznie rzucają się do ucieczki, co wrażliwszych klientów przyprawianiemalże o atak serca. 

Gryzonie są bardzo szybkie i płochliwe, a przez to jeszcze bardziej przerażające. Zachowawszy ciszę i spokój można jednak zobaczyć, jak myszy wychodzą na żer. Inteligentniejsze szczury z reguły są znacznie bardziej ostrożne, ale je także można zaskoczyć na gorącym uczynku.

Co należy wiedzieć na temat zabezpieczenia posesji karmnikami deratyzacyjnymi?

  • Karmniki deratyzacyjne to podstawowe narzędzie służące do profesjonalnej ochrony przed szczurami
  • Do zabiegu deratyzacji powinno się zastosować szkodliwe środki tj.: pasty, kostki, ziarna trutki w proszku/w postaci płynnej
  • Pojemniki z trutką należy rozmieścić w miejscach żerowania gryzoni, występowania wody pitnej oraz na najczęściej uczęszczanych ścieżkach
  • Pojemniki z trutką powinny być rozmieszczone w odległości 5m w przypadku, gdy szczury występują w licznej grupie oraz w odległości 10m w przypadku, gdy gryzonie pokazują się w niewielkiej ilości

Jakie szkody powodują szczury i myszy?

Wśród rozmaitych szkodników trudno o takie, które stwarzają więcej zagrożeń, niż myszy i szczury. Warto podkreślić, że gryzonie te powodują nie tylko szkody materialne, ale przede wszystkim są niebezpieczne dla ludzi na wiele sposobów. 

Po pierwsze: szczury w obliczu bezpośredniego zagrożenia mogą stanąć do walki z człowiekiem. Walczą gryząc i drapiąc, co otwiera wrota dla wielu chorób, którymi wektorami są te szkodniki. Oczywiście rany i zadrapania mogą pozostawić blizny, a nawet spowodować trwałe uszkodzenia ciała. 

Po drugie: zarówno myszy, jak i szczury przenoszą choroby, bakterie oraz pasożyty. Co ważne, człowiek zaraża się nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu z gryzoniem (np. podczas ugryzienia). Wystarczy spożycie jedzenia, na którym wcześniej żerowały szkodniki. Nawet wdychanie powietrza w pomieszczeniach, w których znajdują się odchody szczurów i myszy, wywołać może histoplazmozę. Oprócz tego gryzonie przenoszą takie choroby, jak: 

  • dżuma, 
  • riketsjozy, w tym tyfus plamisty,
  • tularemia,
  • gorączka szczurza,
  • leptospiroza.

Po trzecie: szczury i gryzonie pozostawiają odchody, które zanieczyszczają żywność. Podgryzają artykuły spożywcze, nawet te szczelnie zamknięte, po uprzednim przegryzieniu opakowań. Niszczą też wyposażenie, a nawet elementy konstrukcji budynków. Szkodniki te potrafią przegryźć się przez ściany, uszkodzić instalację elektryczną, co może wywołać pożar. Gryzą rury z plastiku, co niesie ryzyko zalania. Myszy często zakładają gniazda w zwojach materiałów, którymi okazują się koce, pościel, ubrania. 

Jak odstraszyć myszy i szczury? – 4 skuteczne metody

Eliminacja gryzoni pozwoli zabezpieczyć się przed niechcianymi chorobami, zniszczeniami rzeczy oraz pokarmów. Sposobów na odstraszenie szkodników są setki, ale jakie faktycznie działają i są w stanie je wyeliminować raz na zawsze?

Obecność kota lub psa w mieszkaniu
Zapach kota, nie mówiąc o jego widoku – w 99,9% przypadków odstraszy większość gryzoni. Nie można jednak pominąć najlepszych przyjaciół ludzi, jakimi są teriery, jamniki oraz spaniele – to właśnie one na czele z kotem radzą sobie najlepiej w “eliminacji” niechcianych istot.

Zapachy, które odstraszają
Myszy znajdujące w ogrodzie w żaden sposób nie tolerują zapachów tj.: mięta, dziki rumianek, oleandra, spleśniała cytryna itp. W domu natomiast można skutecznie odstraszyć szkodnika lakierem do włosów.

Drażniący dźwięk
Dokuczliwy gryzoń znowu się zjawił? Pora zacząć stosować odstraszacze elektryczne w okolicach urzędowania szkodników. Ludzie ich nie słyszą, za to szczury nienawidzą.

Folia aluminiowa
Wystarczy rozłożyć charakterystyczne sreberko w kilku miejscach urzędowania gryzoni i pozbycie się szkodników gwarantowane. Do końca nie wiadomo, dlaczego szczury aż do tego stopnia nie tolerują tego produktu – jednak najważniejsza jest skuteczność!

Więcej o walce ze szczurami znajdziesz w poniższym artykule:
https://dezpro.pl/deratyzacja-dezynsekcja-i-dezynfekcja-co-powinienes-wiedziec/

Jak rozpoznać obecność myszy i szczurów w domu oraz jak z nimi walczyć? Podsumowanie

Wiemy już zatem, że obecność gryzoni stwarza wiele groźnych niebezpieczeństw. Z całą pewnością nie można jej tolerować. Co więcej, gryzonie stosunkowo szybko się rozmnażają, dlatego kilka osobników w ciągu zaledwie kilku tygodni może zamienić się w kolonię złożoną z dziesiątków szkodników. 

Do zwalczania myszy można spróbować domowych sposobów, jeżeli mamy dość czasu i środków na tego rodzaju eksperymenty. W walce ze szczurami amatorskie metody najczęściej okazują się zupełnie nieskuteczne, ponieważ zwierzęta te są znacznie bardziej inteligentne. Dlatego po wykryciu śladów obecności myszy i szczurów w domu najlepiej od razu zadzwonić do Dezpro. Możesz skontaktować się z nami również wtedy, gdy jedynie podejrzewasz, że w domu są szkodniki. 

W każdym przypadku nasz technik wykona szczegółowe oględziny pomieszczeń, a jeżeli potwierdzi Twoje obawy, zaproponuje skuteczne zwalczanie gryzoni. Profesjonalne zabiegi tego rodzaju nazywane są deratyzacją. Przeprowadzamy ją zarówno w mieszkaniach i budynkach prywatnych, jak i firmach, instytucjach publicznych, obiektach handlowych i innych. 

Najczęściej wykonujemy deratyzację w Warszawie i w okolicach stolicy. Termin przeprowadzenia zabiegu każdorazowo ustalamy z klientem już podczas rozmowy telefonicznej. Na tej podstawie ustalamy też cenę deratyzacji, która zależy głównie od wielkości i przeznaczenia budynku. Więcej informacji na temat profesjonalnego odszczurzania oraz zwalczania myszy znajdziesz w artykułach na naszej stronie.