Szczur w domu to poważne niebezpieczeństwo i nie lada problem. Dlatego najlepiej zdecydować się na profesjonalną deratyzację. Ale po czym poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym gryzoniem? Dowiedz się, jak rozpoznać obecność szczura w domu?

W tym artykule:

  • Jak wygląda szczur?
  • Ślady obecności szczurów
  • Skuteczna deratyzacja 

Szczury niszczą żywność, wyposażenie, instalacje, a nawet konstrukcje pomieszczeń. Na dodatek są wektorami wielu groźnych dla człowieka chorób. Osaczone lub głodne mogą rzucić się do walki. A ich wytępienie jest o wiele trudniejsze, niż zwalczanie myszy. Dlatego dowiedz się, jak rozpoznać obecność szczura w domu?

Jak wygląda szczur?

W Polsce występują dwa gatunki: szczur śniady (Rattus rattus) oraz szczur wędrowny (Rattus norvegicus). Oba wyglądają podobnie, chociaż tułów szczura śniadego jest mniejszy, niż wędrownego. Za to ich ogony zawsze są dłuższe, niż reszta ciała, które jest smukłe i owłosione (poza uszami i ogonem). Szczury śniade posiadają ubarwienie szaro-brązowe z białym lub perłowoszarym albo popielatym spodem. Występują także osobniki w kolorze szaro-czarnym z jaśniejszym spodem lub całkowicie czarne. Ciało razem z ogonem może mierzyć nawet 50 cm, a maksymalna waga przekraczać 200 g.

Tymczasem szczur wędrowny posiada ogon krótszy, niż tułów, który może mierzyć nawet 30 cm. Przedstawiciele tego gatunku ważą średnio 400 g, chociaż znajdowano osobniki o masie ponad 0,5 kg. Dzikie szczury wędrowne mają brązowe futro po stronie grzbietowej i jaśniejsze od spodu. Mogą być również jednolicie czarne. 

Ślady obecności szczurów

Jak wszystkie dzikie zwierzęta, szczury są płochliwe, ale zdecydowanie mniej, niż na przykład myszy. Dlatego szanse na spotkanie oko w oko z żerującym osobnikiem wcale nie są takie małe. Wtedy przynajmniej wiemy na pewno, z jakim gryzoniem mamy do czynienia. Ale o obecności szczurów w domu świadczą również inne ślady. 

Przede wszystkim podczas żerowania i przemieszczania te gryzonie powodują sporo różnego rodzaju hałasów: 

  • słyszalny wyraźnie tupot kończyn na stropach i sufitach, 
  • szuranie i szelesty, towarzyszące przeciskaniu się przez korytarze,
  • odgłosy skrobania i niszczenia wyposażenia pomieszczeń oraz ścian,
  • piski, które służą do komunikacji pomiędzy osobnikami. 

Do śladów obecności szczurów w domu zaliczamy oczywiście ich odchody, które mają postać podłużnych, ciemnobrązowych bobków o długości powyżej 1 cm. Odchody wydzielają charakterystyczną woń i występują w większych skupiskach w pobliżu żywności. 

Poza tym problemy ze szczurami zwiastują spore uszkodzenia wyposażenia oraz dziury w ścianach i korytarze (wykopane, ale także wygryzione np. w ściankach z płyt gk czy płytach warstwowych).

Profesjonalna deratyzacja 

Warto sobie uświadomić, że walka ze szczurami jest znacznie bardziej skomplikowana, niż zwalczanie myszy. Przede wszystkim ze względu na dużo większą inteligencję szczurów. Żyją one w koloniach, a do testowania nowego źródła pożywienia nierzadko wysyłają pojedyncze osobniki, które po degustacji reszta koloni uważnie obserwuje. To właśnie dlatego, podkładając szczurom trutkę, wielu naszych klientów znajdowało tylko pojedyncze osobniki, po czym kolejne porcje trucizny pozostawały nietknięte, a reszta gryzoni żerowała w najlepsze na innym pożywieniu. 

Skuteczność profesjonalnej deratyzacji opiera się przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu technika DDD. Istotne jest także zastosowanie specjalistycznych środków gryzoniobójczych o opóźnionym działaniu i odpowiednia forma ich podania. W niektórych przypadkach stosujemy również pułapki o specjalnej konstrukcji. Niezależnie od tego w każdym przypadku należy również znaleźć i zabezpieczyć miejsca, którymi gryzonie dostają się do budynku czy poszczególnych pomieszczeń. Zajmują się tym nasi technicy, którzy przy okazji zabiegu zawsze udzielają klientom dokładnych instrukcji w zakresie ochrony przed gryzoniami.