Przechorowałeś koronawirusa? A może ktoś z Twoich bliskich przeszedł infekcję? Dobrze, że macie to już za sobą. Ale teraz czas na odkażanie mieszkania lub domu po Covid-19. Sprawdź, jak zdezynfekować pomieszczenia samemu i dlaczego lepiej zlecić to profesjonalnej firmie DDD?
W tym wpisie:
- Co to jest dezynfekcja i jak ją się przeprowadza?
- Kiedy przeprowadzić dezynfekcję w mieszkaniu?
- Dezynfekcja a Covid-19 – czy jest skuteczna?
- Najlepsze metody dezynfekcji mieszkania i domu po Covid-19
- Domowe metody dezynfekcji mieszkania
Infekcje Covid-19 mają różny przebieg: od praktycznie bezobjawowych, po przypadki wymagające hospitalizacji. Omikron, który napędza V falę pandemii, cechuje wysoka zakaźność, ale stosunkowo skąpe objawy chorobowe. Dlatego wiele osób przechodzi infekcję w zaciszu własnego domu czy mieszkania. Po przechorowaniu koronawirusa należy jednak te pomieszczenia zdezynfekować, aby nie narażać innych na ryzyko infekcji. Dowiedz się więcej na ten temat.
Co to jest dezynfekcja i jak ją się przeprowadza?
Dezynfekcja pomieszczeń to rozmaite działania, których celem jest likwidacja zagrożenia mikrobiologicznego. Chodzi o usuwanie bakterii, zarazków, wirusów, ale także zarodników grzybów i alergenów. Nie myl jednak dezynfekcji ze sterylizacją, która wyjaławia pomieszczenie. Odkażanie redukuje ilości mikrobów do poziomów, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Do usuwania zagrożenia mikrobiologicznego stosuje się preparaty dezynfekujące lub naturalną substancję – ozon. Aby dezynfekcja była skuteczna, należy odkazić wszystkie powierzchnie wyposażenia oraz przedmioty, z którymi chory miał kontakt. Powinno się także usunąć cząsteczki koronawirusa, które mogą unosić się powietrzu.
Kiedy przeprowadzić dezynfekcję w mieszkaniu?
Gruntowną dezynfekcję mieszkania czy domu warto przeprowadzić po zakończeniu choroby. Oczywiście w trakcie jej trwania należy na bieżąco dezynfekować powierzchnie i przedmioty, z którymi chory ma kontakt, aby ograniczyć ryzyko transmisji wirusa.
Jeżeli zamierzasz wykonać dezynfekcję za pomocą ozonowania, pamiętaj, że zabieg tego rodzaju świetnie usuwa również nieprzyjemne zapachy i odświeża wnętrza bez użycia środków chemicznych. Możesz więc wykonać ozonowanie nie tylko po przechorowaniu Covid-19, ale tak często, jak tego potrzebujesz.
Dezynfekcja a Covid-19 – czy jest skuteczna?
Skuteczność dezynfekcji w zwalczaniu Covid-19 została wielokrotnie udowodniona w niezależnych badaniach. Te same badania potwierdziły jednak, że to czy odkażanie usunie SARS-CoV-2 zależy od dwóch podstawowych czynników:
– zastosowania skutecznych środków odkażających w odpowiednich stężeniach roboczych,
– prawidłowej aplikacji dezynfektantów.
W praktyce przecieranie powierzchni roztworami alkoholu często okazuje się po prostu niewystarczające. Dlatego skuteczność amatorsko wykonanej dezynfekcji zwykle jest niska. W trosce o bezpieczeństwo lepiej skorzystać z profesjonalnych usług Dezpro.
Najlepsze metody dezynfekcji mieszkania i domu po Covid-19
Profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń może być wykonana za pomocą zamgławiania ULV lub ozonowania. Oba te zabiegi, wykonane prawidłowo, charakteryzują się jednakowo wysoką skutecznością. Podstawowymi różnicami są rodzaj dezynfektantu i sposób jego użycia.
Podczas zamgławiania ULV stosujemy chemiczne, atestowane środki dezynfekujące, które zwalczają również wirusy osłonkowe (SARS-CoV-2 należy do tej właśnie rodziny wirusów). Za pomocą zamgławiacza rozprowadzamy w pomieszczeniu zimną mgłę, która osiada na powierzchniach, przedmiotach oraz penetruje zakamarki, likwidując zarazki, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów oraz alergeny. Rozpylona w kubaturze pomieszczenia zimna mgła usuwa również mikroby, unoszące się w powietrzu.
Natomiast podczas ozonowania stosujemy naturalną substancję utleniającą, czyli ozon, który także neutralizuje wirusy osłonkowe. Rozpylamy tritlen w pomieszczeniu, aż do osiągnięcia stężenia roboczego, które następnie utrzymujemy przez czas konieczny do uzyskania działania odkażającego. Ozonowanie również dezynfekuje wszystkie powierzchnie, przedmioty oraz powietrze w pomieszczeniach.
Domowe metody dezynfekcji mieszkania
Domowe metody dezynfekcji mieszkania czy domu po przechorowaniu Covid-19 wymagają podjęcia wielu działań. Należy:
– dokładnie wywietrzyć pomieszczenia,
– usunąć wszystkie skażone artykuły higieniczne (np. chusteczki),
– zdezynfekować ściany i podłogi pomieszczeń,
– odkazić powierzchnie wyposażenia oraz przedmioty,
– wyprać odzież, dywany, pościel i inne tekstylia, które znajdowały się w skażonych pomieszczeniach.
Profesjonalna dezynfekcja realizuje większość z punktów z tej listy. Co ważniejsze, specjalistyczne dezynfektanty są znacznie bardziej skuteczne, niż powszechnie dostępne środki odkażające. Zyskujesz zatem pewność, że odkażanie faktycznie usunie zagrożenie. Poza tym dezynfekcja pomieszczeń w Dezpro teraz dostępna jest w atrakcyjnej cenie, dlatego opłaca się bardziej, niż samodzielne odkażanie mieszkania po Covid-19.