Pluskwy w miejscach wspólnego zamieszkania stanowią mogą stanowić duży problem, który niekiedy z wielu różnych powodów trudno jest skutecznie usunąć. W tym artykule wyjaśniamy, jakimi drogami przenoszą się pluskwy, co jest potrzebne do ich skutecznego zwalczania w miejscach wspólnego zamieszkania oraz jak chronić takie lokalizacje przed infestacją.
Drogi przenoszenia się pluskiew
Pojedyncze pluskwy znajdujemy nawet w środkach komunikacji (autobusy, tramwaje, pociągi). Można więc przynieść do domu osobniki, które zawieruszyły się np. w mankiecie krótki czy kieszeni podczas powrotu z pracy. Jeśli tym osobnikiem okaże się zapłodniona samica, populacja pluskiew w naszym mieszkaniu zacznie szybko się powiększać.
Jednak najczęściej pluskwy dostają się naszych pomieszczeń w używanych meblach. Dotyczy to szczególnie okazyjnie kupionych łóżek i kanap. Dlatego takie meble zawsze należy dokładnie sprawdzać pod kątem obecności pasożytów. Inspekcja musi obejmować również stelaż, ponieważ to właśnie w jego szczelinach najczęściej ukrywają się pluskwy.
Do wielu infestacji dochodzi również w wyniku nocowania w zapluskwionych pomieszczeniach, przy czym nie chodzi tutaj o ekstremalnie zaniedbane lokale, ponieważ pluskwy znajdowane są nawet w pięciogwiazdkowych hotelach, sanatoriach czy szpitalach. Podczas noclegu w takim miejscu poszukujące pożywienia insekty trafiają do naszego bagażu i odzieży, więc nieświadomi ich obecności sami przenosimy je do naszych mieszkań.
Pluskwy gnieżdżą się w pobliżu źródła pożywienia, czyli najczęściej w okolicach łóżka lub innego mebla, na którym regularnie sypia człowiek. Jeżeli jednak ich populacja jest bardzo liczna, w poszukiwaniu pożywienia zaczynają eksplorację coraz większych terenów. W skrajnych przypadkach mogą wędrować także w dzień.
Wtedy nierzadko przechodzą do innych pomieszczeń korzystając np. ze szczelin pod drzwiami. W taki sposób mogą przedostać się z jednego zapluskwionego mieszkania do innego w bloku czy kamienicy. Inne drogi biegną przez kanały wentylacyjne, a nawet zewnętrzne elewacje, po których pluskwy także spacerują, wchodząc do kolejnych pomieszczeń nawet w ciągu dnia przez uchylone okna.
Współpraca z lokatorami i zarządcą budynku
Dla szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu pluskiew w miejscach wspólnego zamieszkania kluczowa jest współpraca lokatorów i zarządcy nieruchomości. Infestacja w jednym tylko mieszkaniu czy pokoju (w akademiku, hotelu) może szybko przenieść się na inne, dlatego dezynsekcja musi być wykonana możliwie szybko po odkryciu pasożytów.
Równie ważny jest także zasięg podjętych działań. Tylko kompleksowe zwalczanie pluskiew daje szansę na całkowite pozbycie się problemu. Doraźne usuwanie pasożytów w mieszkaniach sąsiadujących zapluskwionym, bez jego odpluskwiania (np. z powodu niewyrażenia przez właściciela zgody na zabieg) na niewiele się zda.
W pierwszej kolejności należy zgłosić fakt odkrycia pluskiew zarządcy budynku. Powinien on ustalić termin dezynsekcji nieruchomości. Najczęściej wykonuje się to w porozumieniu z firmą DDD, którą została wybrana do wykonania takiego zabiegu we wszystkich lokalach równocześnie. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości najemców czy mieszkańców, warto udostępnić im materiały edukacyjne, uświadamiające o ryzyku i metodach zapobiegania infestacjom.
Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się pluskiew?
Aby uchronić się przed ponowną infestacją, utrzymuj wszystkie pomieszczenia w czystości. Chodzi zwłaszcza o trudno dostępne miejsca, których regularne inspekcje pozwolą na szybkie wykrycie obecności pasożytów.
Unikaj wnoszenia do mieszkania używanych mebli, szczególnie takich, które mogły służyć do spania. Jeśli już musisz to zrobić, przed ich zakupem dokładnie sprawdź ich wnętrza łącznie ze stelażem. Jeżeli jest to niemożliwe (np. z przyczyn konstrukcyjnych) zrezygnuj z zakupu mebla.
Uszczelnij szczeliny pod drzwiami, wokół okien i rur, którymi owady mogłyby się przedostać do pomieszczeń. Jeśli podejrzewasz, że insekty przechodzą np. pod drzwiami wejściowymi, po ich wewnętrznej stronie rozłóż na noc duży kawałek dwustronnej folii samoprzylepnej. Zatrzyma ona potencjalnych niechcianych lokatorów, a stosowana regularnie umożliwi stały monitoring tej drogi wejścia do Twojego mieszkania.