Gryzonie szukają schronienia w naszych pomieszczeniach nie tylko jesienią, ale również w zimie. Im niższe panują temperatury, tym bardziej są zdesperowane. Dlatego tak ważne okazują się wszelkie działania profilaktyczne. Dowiedz się, jak na zimę zabezpieczyć dom przed szkodnikami?

W tym artykule:

  • Którędy gryzonie dostają się do budynków?
  • Jak zabezpieczyć dom przed szkodnikami?
  • Bezpieczeństwo podczas zwalczania gryzoni

Pierwsza fala gryzoni atakuje późną jesienią, kiedy nocne temperatury spadają w okolice zera. Wtedy myszy i szczury szukają schronienia, które zapewni im ciepło oraz dostępność pożywienia. Instynktownie próbują dostać się do ludzkich zabudowań. Ale problem ze szkodnikami możemy mieć także w środku zimy. Na przełomie stycznia i lutego, czyli podczas największych mrozów, schronienia szukają również te osobniki, które jesienią zdecydowały się zimować na zewnątrz. Sprawdź, jak chronić się przed inwazją gryzoni?

Którędy gryzonie dostają się do budynków?

Myszy to zwierzęta wyjątkowo zwinne. Potrafią się doskonale wspinać, nawet po pionowej elewacji oraz przeciskać przez otwory o niewielkich średnicach. Właśnie w taki sposób dostają się np. na strych. Wystarczy im wąska szczelina w konstrukcji, niedomknięte okno. 

Szczury natomiast często wędrują po rurach kanalizacyjnych, więc do piwnicy mogą dostać się przez otwory wokół nich. Mogą również przechodzić samymi rurami i w taki sposób dostają się do łazienki np. przez sedes. Z łatwością wykorzystują rynny, nawet te o niewielkich średnicach, którymi dostają się na konstrukcję dachu, a stamtąd na poddasze. Często zdarza się, że myszy zapierają się o rynny spustowe i w ten sposób też wspinają po elewacji na sam dach. Wchodzą także szczelinami pod drzwiami, przez otwarte okienka do piwnic. Do domu możemy je nawet wnieść je sami, np. podczas przenoszenia z garażu pudeł, w których szkodniki założyły gniazdo. 

Jak zabezpieczyć dom przed szkodnikami?

Aby zabezpieczyć się przed szkodnikami na zimę, działania profilaktyczne warto wykonać nawet w pewnej odległości od domu. Uprzątnij w sterty gałęzi, krzewy oraz inne przedmioty, które mogłyby stanowić tymczasową kryjówkę dla gryzoni. Często zdarza się, że myszy lub szczury w lecie kryją się np. pod garażem czy altaną, a na jesień przenoszą się do domu.

Poza tym warto: 

  • uszczelnić wszystkie drzwi i okna, zwłaszcza te, które znajdują się w gospodarczych częściach domu (piwnice, strychy, garaże), bo z reguły najrzadziej zaglądamy do tych pomieszczeń. 
  • zabezpieczyć otwory wokół rur, przewodów elektrycznych oraz ciągów wentylacyjnych,
  • usunąć gałęzie drzew w pobliżu elewacji i dachów, ponieważ gryzonie przechodzą po nich na budynek, a potem dostają się do jego wnętrza przez otwory znalezione lub te, które same zrobią,
  • wyposażyć kubły na śmieci w szczelnie zamykane klapy – to przyda się nie tylko na jesień i zimę, ale przez cały rok, 
  • artykuły spożywcze, warzywa i owoce przechowywać w szczelnych zamkniętych pojemnikach,
  • regularnie opróżniać kosze na śmieci z kuchni i innych pomieszczeń.
  • nie zostawiać jedzenia na stole czy meblach,
  • usuwać resztki pożywienia z podłogi oraz spod mebli.  

W praktyce wystarczy jednak pozostawić uchylone drzwi czy okno, aby gryzoń dostał się do środka pomimo starannych zabezpieczeń. Dlatego w parze z przygotowaniami powinna zawsze iść aktywna ochrona pomieszczeń. Sprawdź, jak bronić się przed szkodnikami?

Bezpieczeństwo podczas zwalczania gryzoni

Doskonałym pomysłem jest ustawienie pułapek na gryzonie w nieużywanych pomieszczeniach (piwnice, strychy), a w wykorzystywanych pokojach w miejscach trudno dostępnych (najczęściej pod meblami). Mogą to być pułapki mechaniczne lub bezpieczniejsze klejowe. Oba rodzaje świetnie sprawdzają się w monitoringu obecności gryzoni. Dzięki temu zyskujesz szansę wyeliminowania gryzoni zanim zdążą się rozmnożyć. 

Możesz również podłożyć trutkę. W sklepach gospodarczych znajdziesz ją w różnych postaciach, chociaż zdecydowana większość i tak jest mało skuteczna na gryzonie. Pamiętaj jednak, że trutka nie może być łatwo dostępna. Chodzi o to, by zwierzęta domowe czy np. małe dzieci nie mogły jej przypadkowo spożyć. 

W profesjonalnej deratyzacji stosujemy zabezpieczenia profilaktyczne. Polegają one na montażu specjalnych stacji deratyzacyjnych wokół domu oraz regularnym uzupełnianiu środków gryzoniobójczych wewnątrz nich. Jeżeli na przykład mieszkasz blisko terenów zielonych i notorycznie miewasz problemy z gryzoniami, skutecznie rozwiąże je właśnie montaż takich stacji deratyzacyjnych, w których preparaty wymienimy co najmniej 2, a najlepiej 4 razy w roku. Więcej o profesjonalnej deratyzacji dowiesz się już podczas rozmowy z  konsultantem na naszej infolinii.