Insekty potrafią mocno dać się nam we znaki, a kontakt z niektórymi gatunkami może mieć naprawdę fatalne skutki. I wcale nie chodzi o tropikalne okazy, lecz o owady występujące powszechnie w naszym kraju. Sprawdź, jakie insekty zagrażają nam latem?
W tym artykule:
- Kiedy owady atakują?
- Insekty, które zagrażają nam latem
- Prusaki i karaluchy
- Niebezpieczne kleszcze
- Natrętne komary
- Trudne do zauważenia pluskwy
- Dwa gatunki szubaków
- Groźne dla dzieci gryzki
- Mole spożywcze i odzieżowe
- Jak zabezpieczyć się przed insektami?
Insekty są najliczniejszą gromadą zwierząt na Ziemi.Na świecie odkryto już ponad milion gatunków owadów, a eksperci szacują, że do opisania jest ich jeszcze od 5 do 30 mln. W samej Polsce żyje od 28 do 34 tysięcy gatunków owadów. Większości z nich po prostu nie zauważamy, ale wśród nich są również takie insekty, z którymi kontaktu chcielibyśmy uniknąć za wszelką cenę. Dowiedz się więcej na ten temat.
Kiedy owady atakują?
Zdecydowana większość owadów do życia potrzebuje stosunkowo wysokich temperatur zewnętrznych. Niektóre zimują w dorosłych postaciach, ale w chłodniejszych porach roku ich aktywność praktycznie zanika. Temperatura wpływa także na długość poszczególnych faz cyklu rozwojowego owadów.
Dlatego właśnie najwięcej owadów pojawia się w okresie od wiosny do jesieni. Dotyczy to oczywiście tych insektów, które żyją na zewnątrz budynków. Gatunki, zamieszkujące pomieszczenia, mogą rozmnażać się przez cały rok, jeżeli tylko we wnętrzach panują odpowiednie warunki temperaturowe oraz żywieniowe.
Insekty, które zagrażają nam latem
Okazuje się jednak, że problem insektów nasila się latem również dlatego, że w tej porze roku ludzie częściej się przemieszczają i eksplorują naturalne środowisko. Wakacyjne noclegi w obiektach wypoczynkowych, wycieczki do lasu czy grzybobrania dostarczają okazji do kontaktu z wieloma insektami. Dlatego dowiedz się więcej na temat najpowszechniej spotykanych owadów.
Prusaki i karaluchy
Prusaki i karaluchy są do siebie bardzo podobne, przy czym te drugie osiągają nieco większe rozmiary (do 30 mm długości). Ich ciała są lekko spłaszczone w kolorach od bursztynowego do prawie czarnego. Przedstawiciele obu gatunków najchętniej odżywiają się resztkami pożywienia, dlatego zamieszkują kuchnie, spiżarnie, ale także okolice wysypisk śmieci. Oba gatunki przenoszą również wiele chorób wirusowych, pasożytów i bakterii, a kontakt z ich odchodami może wywołać reakcję alergiczną.
Niebezpieczne kleszcze
O zagrożeniach związanych z kleszczami słyszymy każdego roku przed okresem wakacyjnym. Tymczasem mało kto wie, że kleszcze stanowią zagrożenia o każdej porze roku, bowiem w naszych warunkach klimatycznych ich rozwój trwać może nawet 3 lata, a insekty w każdej fazie wzrostu odżywiają się krwią ssaków. W zależności od stopnia dojrzałości kleszcz może mierzyć od ok. 1 mm (nimfy) do nawet 1 cm (dorosła samica po żerowaniu).
Na swoje ofiary kleszcze czyhają na wysokich trawach i spodnich częściach liści. Spotkać je można już nie tylko w lasach i na łąkach, ale coraz częściej także w miejskich parkach, osiedlowych skwerach czy placach zabaw. Przenoszą wiele chorób, z których najgroźniejsze to borelioza oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Natrętne komary
W pewnych okresach, zwłaszcza po ulewnych deszczach, liczebność komarów może być większa, niż równie pospolitych much. Insekty lęgną się w zbiornikach stojącej wody, przy czym nawet mała kałuża może być wylęgarnią dla tysięcy osobników. Komary kłują nas, wstrzykując pod skórę własną wydzielinę, która powoduje reakcję uczuleniową. W większości wypadków kończy się na swędzeniu i opuchliźnie, ale niektóre osoby reagują odczynem alergicznym. W naszych warunkach komary nie przenoszą tropikalnych chorób, ale potrafią skutecznie zakłócić wieczorny odpoczynek przy grillu czy błogi sen przy otwartym oknie.
Trudne do zauważenia pluskwy
Pluskwy to jedne z tych owadów, które zamieszkują pomieszczenia, dlatego rozwijają się i atakują przez cały rok. W okresie letnim do większości kontaktów dochodzi podczas noclegów w zapluskowionych miejscach, przy czym wcale nie muszą to być miejsca brudne czy zaniedbane. Usuwaliśmy już pluskwy z 5-gwiazdkowych hoteli, autobusów i pociągów, a nawet ze szpitali.
Najczęściej pluskwy wchodzą do naszego bagażu lub ubrań w poszukiwaniu żywiciela, którym jest człowiek. Dorosłe osobniki mierzą do 7 mm długości i posiadają ciemne, spłaszczone ciało. Jako pasażerowie na gapę lądują w końcu w naszym mieszkaniu. Szybko docierają do miejsca żerowania, którym zawsze jest łóżko. A żerować mogą nawet raz na kilkanaście dni, dlatego z ich obecności długo możemy nie zdawać sobie sprawy. Tymczasem kolonia rozrasta się niepostrzeżenie. Pluskwy nie przenoszą chorób, ale u ok. ⅓ populacji ich ugryzienia powodują reakcje alergiczne.
Dwa gatunki szubaków
W Polsce występują dwa gatunki tych insektów: Szubak dwukropek oraz Szubak Smirnowa. Oba są niewielkie, owalne i występują w ciemnych kolorach, dlatego często bywają nazywane czarnymi robakami.
Niebezpieczne są larwy szubaków, które w tym stadium mogą pozostawać nawet przez 18 miesięcy, cały czas intensywnie żerując. Niszczą żywność, naturalne materiały takie, jak wełna czy jedwab, skóry i futra, nasiona, karmy dla zwierząt.
Groźne dla dzieci gryzki
Gryzki to niewielkie (mierzą od 0,3 do 2 mm) insekty, które żywią się resztkami materii organicznej, pleśnią i grzybami, ale również papierem i materiałami pochodzenia naturalnego. Największe zagrożenie stwarzają gryzki dla małych dzieci i niemowląt. Udowodniono bowiem, że insekty te mogą rozwijać się wewnątrz materacyków do dziecięcych łóżek, a kontakt z nimi może wywołać u maleństwa nawet ataki atopowej astmy oraz zmiany skórne.
Mole spożywcze i odzieżowe
Powszechnie występują mole spożywcze oraz odzieżowe. W dorosłych postaciach małych, delikatnych motylków, nie stanowią zagrożenia, ale ich larwy niszczą żywność, ubrania, dywany, naturalne futra, obicia mebli, przenoszą również liczne alergeny i bakterie, które w ekstremalnych sytuacjach mogą spowodować u człowieka nawet wstrzą septyczny.
Jak zabezpieczyć się przed insektami?
W przypadku owadów żyjących na zewnątrz pomieszczeń, podstawowym zabezpieczeniem jest odpowiednie ubranie, zakrywające jak największą powierzchnię ciała, oraz skuteczne repelenty (zawierające w wysokich stężeniach DEET i/lub ikarydynę). Takie specyfiki odstraszają kleszcze, komary oraz wiele innych insektów.
Natomiast do zwalczania owadów, które zasiedliły nasze mieszkania, najlepiej wybrać profesjonalną dezynsekcję. W zależności od gatunku insektów, specyfiki pomieszczeń i innych czynników dobiera się najskuteczniejszą metodę dezynsekcji. Warto wiedzieć, że za pomocą tych zabiegów można zlikwidować również komary czy biedronki azjatyckie.