Jesień zbliża się nieubłaganie, a wraz z nią okres, w którym gryzonie najaktywniej szukają w naszych domach schronienia przed zimą. Aby nie gościć niechcianych lokatorów, warto utrudnić im przedostanie się do naszych wnętrz. Dowiedz się, jak zrobić to skutecznie. 

Gryzonie szturmują nasze domy jesienią w poszukiwaniu ciepłego schronienia. W wielu przypadkach znajdują jeszcze pożywienie, więc nie masz co liczyć, że same opuszczą Twój dom. Oczywiście, zawsze można się ich pozbyć z pomocą profesjonalnej firmy DDD, ale w praktyce znacznie lepiej zapobiegać, niż zwalczać. Dlatego sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć dom przed inwazją gryzoni

Zabezpiecz punkty wejścia

Kluczową kwestią jest zabezpieczenie wszystkich wejść, którymi gryzonie mogą dostać się naszego domu. Niejedna osoba w tym momencie uśmiechnie się pod nosem, bo przecież wczesną jesienią w ciągu dnia temperatura na zewnątrz jest jeszcze na tyle wysoka, że z radością uchylamy okna i drzwi. Po co więc zabezpieczać inne drogi wejścia, gdy główne stoją otworem?

Prawda jest taka, że gryzonie to z reguły zwierzęta bardzo płochliwe. Szanse na to, że w biały dzień szczur lub mysz bezczelnie przejdzie przez drzwi wejściowe Twojego domu są bardzo niskie, chociaż nie zerowe. Większość inwazji przeprowadzana jest w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy to nasze okna i drzwi są już zamknięte. 

Dlatego właśnie zabezpieczenie punktów wejść gryzoni jest bardzo ważne. Chodzi o: 

  • uszczelnienie stolarki drzwiowej i okiennej,
  • uzupełnienie ubytków elewacji i termoizolacji,
  • montaż zamknięć otworów piwnicznych,
  • wypełnienie twardymi materiałami (np. zaprawa murarska) albo zabezpieczenie metalową siatką lub blachą wszystkich szczelin wokół rur i innych instalacji, które przechodzą przez ściany zewnętrzne. Pianka montażowa nie nadaje się do tego celu, ponieważ gryzonie z łatwością ją pokonają. 

Jeśli chodzi o otwory, których nie da się zaślepić (np. czerpnie powietrza, wypusty wentylacyjne, kanały doprowadzające powietrze do kotłowni), koniecznie trzeba się upewnić, że zainstalowano w nich kratki z metalową siatką o drobnych oczkach. Rozwiązanie to skutecznie zabezpiecza pomieszczenia przed dostępem do gryzoni. 

Posprzątaj wokół domu

Jesień to dobry czas na porządki wokół domu nie tylko ze względów estetycznych. Sterty gruzu, liści, połamanych gałęzi czy uschniętych krzaków, a nawet pryzmy drewna opałowego to idealne kryjówki dla gryzoni nawet wtedy, gdy korzystają z nich tymczasowo. Im bliżej znajdują się one naszego domu, tym krótszą drogę (nawet w ciągu dnia) mają z nich szkodniki do pokonania. Dlatego kwestią absolutnie niezbędną jest dokładne uprzątnięcie terenu wokół domu. 

Przy okazji warto zwrócić uwagę na odpowiednią odległość pojemników na śmieci. Przez większą część roku panują w nich idealne warunki dla gryzoni, a na dodatek jest tam pełno żywności, więc szkodniki chętnie je zasiedlają. Aby rozwiązać ten problem, zadbaj o szczelne zamknięcia kubłów na śmieci. Dla bezpieczeństwa przez cały rok trzymaj je tak daleko od domu, jak to tylko możliwe. 

Zabezpiecz artykuły spożywcze

Kiedy już zabezpieczysz teren wokół budynku oraz jego zewnętrze ściany, pora przenieść przygotowania na inwazję gryzoni do wnętrza domu. Jak wspomnieliśmy szkodniki szukają nie tylko schronienia, ale i pożywienia. Bez jego obecności na dłuższą metę nie będą zainteresowane Twoim wnętrzem, ale gdy je znajdą — nie wyprowadza się same. Dlatego tak ważne jest skuteczne zabezpieczenie artykułów spożywczych. 

Dotyczy to zwłaszcza wszystkich tych pomieszczeń, w którym przebywamy sporadycznie, czyli spiżarni, piwnic czy strychów (jeśli przechowujemy na nich artykuły spożywcze np. suszone grzyby czy owoce). Wszelką żywność schowaj do szczelnie zamykanych pojemników z grubego plastiku, szkła lub metalu. Foliowe torebki i fabryczne opakowania nie stanowią dla myszy i szczurów żadnego problemu. 

Przy okazji zadbaj również o szczelne zamknięcie kosza na śmieci w kuchni. Pamiętaj także o jego regularnym opróżnianiu i dokładnie posprzątaj wszystkie te zakamarki pomieszczenia, w których mogą znajdować się resztki jedzenia. Żywność w kuchennych szafkach również warto zabezpieczyć, co uchroni ją także przed innymi szkodnikami (np. molami spożywczymi). 

Zainstaluj karmniki deratyzacyjne na gryzonie

Dobrym pomysłem jest montaż wokół domu karmników deratyzacyjnych, w których umieszcza się środki przeciw gryzoniom. Karmniki te skutecznie chronią osoby niepowołane w tym dzieci oraz większe zwierzęta przed kontaktem z trutkami na gryzonie. Są tanie i stosunkowo łatwe w montażu. 

Kramniki deratyzacyjne rozmieszcza się wzdłuż ścian przy podłożu. Należy je trwale przymocować i pamiętać o regularnym przeglądaniu ich zawartości. Trutka wystawiana w takich karmnikach zazwyczaj działa z opóźnieniem, więc nie służą one do łapania gryzoni. Obserwując pobór rodentycydów z karmników możesz monitorować obecność szkodników w okolicy.

Regularnie sprawdzaj obecność gryzoni

Opisane przygotowania stanowią pierwszą i najważniejszą linię obrony przed inwazją gryzoni, ale niemniej istotne jest także regularne poszukiwanie śladów ich obecności wewnątrz domu. Szybkie wykrycie szkodników daje bowiem szansę na ich neutralizację zanim dokonają poważniejszych szkód lub zdążą się rozmnożyć. 

Gdzie i jak szukać śladów gryzoni w domu? 

Poszukiwania rozpocznij w pomieszczeniach najmniej uczęszczanych takich jak garaż, piwnica, poddasze czy strych. Jeśli gryzoni będzie więcej, ich obecność rozpoznasz niemal od razu po specyficznym zapachu odchodów. Ich odnalezienie także będzie dowodem obecności szkodników, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają. 

Mysie odchody są małe (długość od 3 do 6 mm), o wrzecionowatym kształcie, czasem lekko zakrzywione. Posiadają kolor ciemnobrązowy lub czarny. Występują w dużych ilościach, rozsiane na sporym obszarze. Odchody szczurze są większe (od 10 do 20 mm długości) i bardziej owalne. Również pojawia się ich dużo, ale zwykle w jednym miejscu. 

Oprócz tego zwróć uwagę na ślady ugryzień, które mogą znajdować się na artykułach spożywczych, wyposażeniu wnętrza, ścianach, a nawet instalacji elektrycznej i wodociągowej. Twoją uwagę powinny zwrócić zwłaszcza otwory w elewacji, których wcześniej nie było. 

Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy DDD

Dobrą praktyką, która staje się coraz popularniejsza, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD już na etapie przygotowań do zabezpieczania budynku przed jesienną inwazją gryzoni. Technik, który przyjedzie na miejsce, dzięki swojemu doświadczeniu z łatwością zlokalizuje newralgiczne punkty wejścia, którymi szkodniki mogą przedostać się do domu. Podpowie Ci także, jak skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia i ich wyposażenie. 

Firmę DDD warto wezwać również wtedy, gdy odkryjesz gryzonie w swoim domu lub mieszkaniu. Dzięki dużej skuteczności profesjonalnej deratyzacji szybko rozwiążesz problem obecności tych niechcianych gości. Pamiętaj, że w Dezpro możesz także zamówić inspekcję pomieszczeń w celu potwierdzenia obecności szkodników, aby wykluczyć lub potwierdzić swoje obawy.