Mrówki występują tak powszechnie, że wiele osób nie zwraca już uwagi na ich obecność w domu czy mieszkaniu. To błąd, który skutkować może nawet poważnymi problemami ze zdrowiem, chociaż niewiele się o tym jeszcze mówi. Dowiedz się wszystkiego o mrówkach, co trzeba wiedzieć, aby skutecznie je zwalczać.
Spis treści:
- Tysiące gatunków mrówek na świecie. W Polsce ponad 100.
- Mrówki zagnieżdżają się w domach. Dlaczego?
- O tym zagrożeniu ze strony mrówek wie niewiele osób
- Eksperci oceniają domowe sposoby na mrówki
- Dzięki temu profesjonalne zwalczanie mrówek jest tak skuteczne
Któż z nas nie wie, jak wygląda mrówka? Te małe, charakterystyczne owady, znajdziemy w lesie, parku, przydomowym ogródku, trawniku oraz niestety również w pomieszczeniach mieszkalnych. A to właśnie w naszych domach i mieszkaniach mrówki są tak niebezpieczne, że niektóre kraje uznają je za szkodniki sanitarne takie, jak pluskwy, szczury czy karaluchy. Poznaj fakty dotyczące mrówek, o których rzadko się mówi.
Tysiące gatunków mrówek na świecie. W Polsce ponad 100.
Mrówki to bardzo liczna grupa owadów. Na świecie odkryto ponad 12 tys. różnych gatunków, z których obecność 103 potwierdzono w Polsce. Praktycznie wszystkie żyją w naturalnym środowisku, a najwięcej mrówek zamieszkuje lasy, w których budują podziemne gniazda oraz naziemne kopce.
Mrówki, występujące na łonie natury, uważane są owady pożyteczne, ponieważ:
- rozluźniają strukturę gleby przez budowę tuneli, co poprawia jej natlenienie,
- dostarczają składników mineralnych (azot, węgiel, fosfor),
- likwidują resztki materii organicznej.
Jednakże wszystkie zalety mrówek bledną w obliczu zagrożeń, jakie te owady stwarzają w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez ludzi.
Mrówki zagnieżdżają się w domach. Dlaczego?
Mrówki doskonale radzą sobie w naturalnym środowisku, ale charakterystyczną cechą większości gatunków są wędrówki robotnic w poszukiwaniu pożywienia. I to właśnie dlatego wchodzą one do naszych domów oraz mieszkań. Najczęściej przez otwarte okno lub drzwi, ale wykorzystają także każdą inną okazję, ponieważ mogą wędrować po rurach kanalizacyjnych, a nawet przewodach elektrycznych. Bez problemu wspinają się po elewacjach, a uskrzydlone podczas rojenia królowe mogą po prostu wlecieć do mieszkania.
Wydawałoby się, że pojedyncze osobniki w pomieszczeniu to jeszcze nic groźnego, bo przecież z łatwością można je wytępić samemu. Problem w tym, że każda mrówka pozostawia na swojej drodze ślad zapachowy niewyczuwalny dla człowieka, ale stanowiący drogowskaz dla innych mrówek. Wędrówki kilku osobników z pokarmem tworzą swoistą mapę dla coraz liczniejszych “oddziałów transportowych”. Dlatego bardzo szybko mrówek w domu przybywa.
Ponadto okres rojenia mrówek trwa od wiosny do jesieni (w zależności od gatunku). W tym czasie zapłodnione samice budują gniazda, często właśnie w trudnodostępnych miejscach naszych budynków. Pierwszymi jajami samice opiekują się samodzielnie, ale robotnic bardzo szybko przybywa. Ruszają więc na poszukiwania pokarmu, który znajdują najczęściej w kuchni i spiżarni.
O tym zagrożeniu ze strony mrówek wie niewiele osób
Większość osób zapytana o zagrożenia ze strony mrówek, wymieni przede wszystkim zniszczenia, powodowane przez te owady. Dotyczy to elewacji, ścian i podłóg, w których mrówki często budują gniazda, ale także żywności, którą zanieczyszczają swoją obecnością (nie wspominając o tej, którą zdążą wynieść). Mrówki także gryzą, ale na szczęście u zdrowego człowiek ich jad powoduje jedynie dyskomfort, który mija w ciągu mniej więcej godziny od ugryzienia.
Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę ze znacznie większego zagrożenia, które stwarza obecność mrówek w domu. Na swoich odnóżach insekty te mogą przenosić groźne dla ludzi patogeny. Dzieje się tak dlatego, że w poszukiwaniu pokarmu mrówki nierzadko odwiedzają kubły ze odpadkami, wysypiska śmieci, a ponieważ odżywiają się również padliną, mają kontakt z zarazkami, których wektorami są np. szczury.
Patogeny przenoszone przez mrówki stanowią największe zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością, czyli starszych czy przewlekle chorych. Mogą być groźne również dla małych dzieci, ponieważ ich system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Do infekcji dojść może wyniku spożycia pokarmu, na którym żerowały mrówki. Efektem są stany zapalne narządów wewnętrznych oraz zakażenia, które mogą doprowadzić nawet do wystąpienia sepsy.
Eksperci oceniają domowe sposoby na mrówki
Mrówki w domach i mieszkaniach należy więc bezwzględnie oraz skutecznie tępić. Wydawać by się mogło, że na tak pospolite owady mnóstwo jest skutecznych metod. Dlatego postanowiliśmy przeanalizować najpopularniejsze domowe sposoby zwalczania mrówek pod kątem efektów, jakie daje ich zastosowanie.
Środki do odstraszania mrówek
Można kupić gotowe preparaty tego rodzaju w sklepach przemysłowych, albo samodzielnie wykonać rozmaite mikstury z powszechnie dostępnych artykułów. W tym celu stosuje się m.in. olejki eteryczne, niektóre zioła i przyprawy oraz inne substancje.
Rzeczywiście, część specyfików tego rodzaju wykazuje właściwości odstraszające mrówki. Problem w tym, że te preparaty nie są zbyt trwałe, a poza tym nie sposób zabezpieczyć nimi całych pomieszczeń. Pamiętajmy, że robotnice mrówek są bardzo aktywne w poszukiwaniu pokarmu, dlatego w praktyce po prostu omijają miejsca pokryte środkiem odstraszającym i kontynuują eksplorację terenu. Jeżeli myślisz, że tymi preparatami zabezpieczysz także okna i drzwi, zastanów się, jak szybko stracą one swoje właściwości, gdy będą wystawione na działanie czynników pogodowych.
Pułapki na mrówki
Pułapki na mrówki także można kupić lub wykonać samodzielnie. W tym celu wystarczy np. plastikowa butelka, wypełniona słodką cieczą, z której owady nie będą miały możliwości wyjścia.
Zastosowanie pułapek na mrówki, zwłaszcza tych kupionych w sklepie, które wyposażono w chemiczne substancje wabiące, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego: zwabisz dziesiątki lub setki owadów z najbliższej okolicy. Tak czy inaczej nawet za pomocą kilku rozstawionych pułapek nie wytępisz całej populacji mrówek, których w jednym mrowisku może mieszkać nawet kilkaset tysięcy.
Sok z cytryny na mrówki i inne środki czyszczące
Środki czyszczące i roztwory np. octu czy soku z cytryny nie likwidują insektów, lecz usuwają pozostawione przez przez nich ślady zapachowe. Dlatego za pomocą takich specyfików usuniesz “mapę” owadów, co jednak w praktyce tylko utrudni im, ale nie uniemożliwi, znalezienie pokarmu. Mrówki będą wędrować nadal i wkrótce odbudują swoje zapachowe ścieżki.
Spray na mrówki
Spraye i opryski na mrówki służą do natychmiastowej likwidacji insektów i zwykle spełniają swoją funkcję. Umożliwią więc wyeliminowanie pojedynczych osobników, ale względu na olbrzymią liczebność mrówczych kolonii, preparaty tego rodzaju są rozwiązaniem doraźnym. Poza tym należy uważać podczas ich stosowania, dlatego że wydanie tych środków owadobójczych może być szkodliwe dla ludzi i zwierząt.
Proszek na mrówki i inne trucizny
Na rynku nie brakuje również środków na mrówki w postaci granulatów, płatków czy proszków. Te o działaniu natychmiastowym podobnie, jak spraye, sprawdzają się w zastosowaniach doraźnych.
Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku trutek na mrówki o wydłużonym czasie działania. Istnieją bowiem spore szanse, że zatruty owad zdąży dojść do gniazda, a pozostawiony przez niego ślad zapachowy zwabi więcej insektów. Ale niestety, nigdy nie wytępisz w ten sposób całej mrówczej kolonii.
Dzięki temu profesjonalne zwalczanie mrówek jest tak skuteczne
W praktyce skuteczne okazują się więc tylko niektóre domowe sposoby na mrówki. A i tak mogę one być wykorzystywane co najwyżej w ochronie pomieszczeń przed tymi insektami (skuteczne środki odstraszające), zwalczaniu pojedynczych owadów lub monitorowaniu ich obecności (pułapki na mrówki).
Aby skutecznie zlikwidować mrówki, które notorycznie pojawiają się w Twoim domu czy mieszkaniu, zastosuj jedną z profesjonalnych metod dezynsekcji, czyli:
- zamgławianie ULV na mrówki,
- opryskiwanie przeciwko mrówkom,
- żelowanie na mrówki.
Dwie pierwsze metody bazują na właściwościach profesjonalnych inteksycydów, które w miejscach aplikacji tworzą struktury złożone z mikrokapsułek, wypełnionych środkiem owadobójczym. Kapsułki te mogą nawet do kilku tygodniu utrzymywać się na powierzchniach i przez cały ten czas aktywnie zwalczają mrówki, które wejdą z nimi w kontakt podczas żerowania.
Żelowanie na mrówki
Natomiast żelowanie na mrówki to metoda o wiele mniej inwazyjna od poprzednich. Jest przy tym tak bezpieczna, że stosujemy ją nawet w przedszkolach czy placówkach medycznych, a zabieg możemy przeprowadzić bez konieczności ewakuacji osób postronnych.
Żelowanie na mrówki polega na rozmieszczeniu w odpowiednich miejscach (głównie w pobliżu mrówczych tras, ale nie tylko tam) porcji specjalnego żelu. Preparat ten zawiera składniki wabiące o zasięgu kilkunastu centymetrów, dlatego nie przyciągnie insektów z zewnątrz lub od sąsiada. Żel na mrówki zawiera także substancje smakowe oraz środek owadobójczy o przedłużonym czasie działania. I to właśnie w tym tkwi sekret skuteczności tej metody.
Mrówki występujących w Polsce gatunków posiadają skłonność do dzielenia się pokarmem z innymi osobnikami kolonii. Dlatego dzięki metodzie żelowej możesz skutecznie i szybko pozbyć się wszystkich mrówek już za pomocą jednego zabiegu. Transportowane do gniazda porcje żelu stopniowo likwidują kolejne owady. A to wszystko bez konieczności przygotowywania mieszkania do zabiegu oraz innych czynności, które towarzyszom zwalczaniu insektów za pomocą zamgławiania ULV lub opryskiwania.
Skontaktuj się z nami, aby poznać cenę żelowania na mrówki w Warszawie i okolicach.