Komary to problem, który powraca każdego roku akurat w tych miesiącach, kiedy najprzyjemniej spędzać wieczory na dworze. Jeżeli Ciebie także nękają ci bezlitośni krwiopijcy, mamy dobrą wiadomość: możesz się ich pozbyć. Tanio i skutecznie. Dowiedz się więcej o komarach i odkomarzaniu.

W tym artykule:

Jedne wydają irytujące bzyczenie, które nie pozwala zasnąć w duszne, letnie noce. A na dodatek część z nich kłuje, co u osób uczulonych może wywołać nawet stan bezpośredniego zagrożenia życia. W ciągu zaledwie kilku dni komary stają się uporczywą plagą. Dlatego najlepiej działać zawczasu, aby nie dopuścić do ich namnożenia się. Poznaj najważniejsze informacje o skutecznym zwalczaniu komarów.

Skąd biorą się komary?

Cykl rozwojowy komara wygląda następująco:

  • zapłodniona i najedzona krwią samica składa jaja w zbiorniku ze stojącą wodą,
  • w ciągu 24 – 36h z jaj wylęgają się larwy,
  • kolejne 7 do 10 dni trwa przepoczwarzanie larw,
  • po następnych dwóch – czterech dniach poczwarki zamieniają się w dorosłego owada, który opuszcza zbiornik.

Długość poszczególnych faz cyklu rozwojowego komara zależy przede wszystkim od temperatury. W sprzyjających warunkach (ok. 25℃) od złożenia jaja do osiągnięcia postaci dorosłej może minąć zaledwie 10 dni. Kiedy jest chłodniej, cały cykl wydłuża się nawet do 5 tygodni. Ale niezależnie od temperatury niezbędna okazuje się obecność zbiorników ze stojącą wodą. Komary potrzebują jej nie tylko do złożenia jaj, lecz również zimowania larw. Zapłodnione komarzyce, których zastanie zima, mogą ją przetrwać w stanie hibernacji, by już wczesną wiosną złożyć jaja. Jednorazowo może ich być nawet 100.

Kiedy i gdzie komarów jest najwięcej?

Komary nie tolerują zarówno chłodów, jak i suszy. Larwy, złożone na jesieni, hibernują przez zimę. Jeżeli ta pora roku jest długa i sroga, większość z nich raczej jej nie przetrwa. Natomiast krótkie i stosunkowo ciepłe zimy to gwarancja, że pierwsze komary pojawią się już w kwietniu.

W miesiącach letnich apogeum kłopotów z komarami przypada na okres od czerwca do lipca i sierpnia, a nawet września. Sprzyja im wysoka wilgotność, dlatego po długotrwałych opadach możesz spodziewać się kolejnej fali krwiopijców. Najwięcej będzie ich zawsze na tych terenach, w okolicach których występują zbiorniki wodne.

W praktyce wcale nie muszą być nimi bagna czy stawy, bowiem wystarczy zaledwie kałuża lub nawet pojemnik na deszczówkę. W tych mniejszych zbiornikach larwy są nawet bezpieczniejsze, ponieważ nie polują na nie ryby czy inne zwierzęta. To właśnie dlatego plagi komarów pojawiają się z podobną częstotliwością zarówno na wsiach, jak i terenach podmiejskich.

Jakie choroby przenoszą komary w Polsce?

W tropikach komary stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Co roku zdarzają się przypadki zarażenia tropikalnymi chorobami u Polaków, którzy spędzają wakacje w egzotycznych krajach. I chociaż niebezpieczeństwa te nie występują na terenie Polski, to jednak ukłucie komara wcale nie jest obojętne dla naszego organizmu.

Rodzime komary nie przenoszą żadnych chorób, które bezpośrednio zagrażają ludziom. Badania udowodniły jedynie, że są wektorami zakażeń dirofilariozy oraz leszmanizony. Oba te schorzenia wywołują pasożyty, ale w naszym kraju chorują na nie wyłącznie psy oraz rzadziej koty. Co prawda istnieje potencjalne ryzyko zakażenia człowieka od czworonoga, jednakże takie przypadki należą do rzadkości. Ponadto układ odpornościowy zdrowego organizmu ludzkiego powinien sam poradzić sobie z dirofilariozą. Niemniej jednak ukłucie rodzimego komara i tak jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić nawet do zgonu.

Ugryzienie komara – objawy

Warto podkreślić fakt, że komary nie gryzą, ponieważ nie mają odpowiednich do tego celu narządów. Z tego samego powodu również nie kąsają. Są jednak wyposażone w kłujkę, która w istocie jest miniaturową strzykawką i to dwukomorową. Tym przedziwnym narządem komary, a w zasadzie komarzyce, kłują ludzi i zwierzęta z charakterystyczną dla siebie uporczywością.

Kłujka służy do dwóch celów:

– pobierania pokarmu, czyli krwi ssaków,

– wstrzykiwania śliny owada, która zawiera między innymi enzymy obniżające krzepliwość krwi ofiary (aby wygodniej było się napić).

I to właśnie ślina komarów, w której znajdziemy także ewentualne zarazki, a przede wszystkim alergeny, jest źródłem objawów po ukłuciu komara. Na skórze, w miejscu ataku, szybko pojawia się bąbel, który swędzi i piecze. Rozdrapując go, narażamy się na ryzyko infekcji. U osób uczulonych bąbel może zmienić się w pęcherz, wypełniony surowiczym płynem. W ekstremalnym przypadku ukłucie komara spowoduje wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Jeżeli poszkodowany szybko nie uzyska fachowej pomocy medycznej, ta wyjątkowo gwałtowna reakcja alergiczna może doprowadzić do śmierci uczulonego.

Domowe sposoby na komary

W Internecie można znaleźć wiele rzekomo skutecznych sposobów walki z komarami. Zdecydowana większość z nich polega na odstraszaniu owadów za pomocą:

  • zapachów,
  • dźwięków,
  • preparatów chemicznych.

W tych celach wykorzystuje się np. określone rośliny (kocimiętka, wrotycz). Niektóre można zasadzić pod oknami lub w ogrodzie, inne to gatunki doniczkowe. Do odstraszania służą także urządzenia elektroniczne, generujące dźwięki niesłyszalne dla ludzi, lecz podobno wyjątkowo nieprzyjemne dla komarów. Można także za pomocą elektrycznych dozowników rozpylać w powietrzu substancje chemiczne, które odstraszają komary.

W praktyce każdy z domowych sposobów na komary może okazać się skuteczny najwyżej w zamkniętym pomieszczeniu. Obsadzenie nawet całego ogrodu np. plektrantusem, którego liście wydzielają olejek eteryczny podobno znienawidzony przez komary, niewiele pomoże, jeżeli poczwarki w najbliższej kałuży właśnie osiągną postać dorosłego komara.

Jak sobie radzić z komarami?

Ze skutecznych domowych sposobów na komary polecić możemy wyłącznie dwa:

– instalację moskitiery na każdym otworze okiennym i drzwiowym. Dzięki temu oprócz komarów uchronisz się także przed muchami i innymi owadami latającymi. Rozwiązanie to z powodów oczywistych nie sprawdza się podczas wieczorów na świeżym powietrzu np. przy grillu,

– stosowanie preparatów z DEET. Środek ten blokuje u komarów receptory oktanolu, który jest alkoholem wydzielanym przez ludzki pot, a przy okazji wabikiem na krwiopijców. Stosując środki o stężeniu DEET min. 20% bezpośrednio na skórę lub ubranie, stajesz się po prostu niewidoczny dla komarów. Ale substancja ta ma działanie neurotoksyczne i drażniące. Przed zastosowaniem koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta preparatu.

Wniosek stąd taki, że wszelkie domowe czy amatorskie sposoby walki z komarami, posiadają dość istotne ograniczenia, a przez to wątpliwą skuteczność. Jeżeli naprawdę chcesz pozbyć się problemu z krwiopijcami, których obecność wygania Cię z ogrodu w letnie wieczory – musisz działać inaczej. Zamiast odstraszać komary, nie pozwól, aby w ogóle mogły się rozmnożyć. Właśnie na tym polega profesjonalne odkomarzanie.

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

Podstawowym problemem w walce z komarami w ogrodach i na innych terenach otwartych, jest ogrom powierzchni, którą należy zabezpieczyć. Odpowiedni preparat chemiczny należy stosunkowo szybko, ale dokładnie rozprowadzić w obrębie całej posesji. Skuteczność całego zabiegu zauważalnie podnosi wykonanie profesjonalnego odkomarzania także w bezpośredniej okolicy Twojej działki. Dlatego właśnie w DEZPRO oferujemy duże rabaty na zwalczanie komarów dla tych Klientów, którzy na zabieg zdecydują się wspólnie z najbliższym sąsiadem.

Do profesjonalnego odkomarzania ogrodu powinieneś się przygotować. W zależności od wybranej metody usuwania komarów, konieczne może się okazać usunięcie z ogrodu zabawek dla dzieci i zwierząt oraz sprzętów ogrodowych (grill, huśtawki, leżaki). O szczegółach poinformuje Cię nasz konsultant podczas telefonicznej rozmowy.

Bezpieczne środki na komary

Profesjonalne środki, które stosujemy podczas odkomarzania, działają biobójczo, odstraszająco lub fizycznie. Ostatnia grupa preparatów tworzy specjalny, bardzo cienki silikonowy filtr na powierzchni zbiornika z wodą, do której zostały zaaplikowane. Filtr uniemożliwia samicom złożenie jaj. Dodatkowo zapobiega wydostaniu się ze zbiornika dorosłych osobników. Z kolei używane przez nas larwicydy posiadają działanie selektywne, dzięki czemu są obojętne dla innych gatunków owadów i zwierząt.

Wszystkie preparaty, stosowane podczas profesjonalnego odkomarzania za pomocą zamgławiania (termicznego lub ULV), to środki atestowane, których aplikację przeprowadzają nasi przeszkoleni technicy. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że zabieg będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny, ale również dla zwierząt domowych i dzikich, oraz pszczół. Dla nas na wybór odpowiedniej metody odkomarzania wpływ ma nie tylko jej skuteczność, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo zastosowania w konkretnej lokalizacji Klienta.

Profesjonalne odkomarzanie – najlepszy sposób walki z komarami

Profesjonalne zwalczanie komarów może być realizowane na różne sposoby. Wysoką skuteczność zapewniają zabiegi zamgławiania. W tym celu stosuje się:

– zamgławianie termiczne, które świetnie się sprawdza na większych areałach,

– zamgławianie ULV, zapewniające bardzo dobrą penetrację roślinności oraz ograniczenie ryzyka przemieszczenia środka np. przez wiatr.

Aby punktowo nanieść preparaty owadobójcze lub odstraszające komary, wykorzystujemy oprysk. Ta metoda może być bezpiecznie stosowana także w obecności uli, oczywiście z zachowaniem okresów prewencji, określonych przez producentów preparatów. Dla zwiększenia skuteczności odkomarzania stosujemy również wspomniane selektywne larwicydy, które usuwają w zbiornikach wodnych larwy wyłącznie komarów oraz środki, tworzące silikonowy filtr na powierzchni.

Ile kosztuje profesjonalne odkomarzanie – Warszawa?

Prawdopodobnie zaskoczy Cię niska cena odkomarzania w DEZPRO. Profesjonalne zwalczanie komarów przeprowadzamy w Warszawie i okolicach. Cena zależy głównie od powierzchni działki. Orientacyjny koszt skutecznego odkomarzania terenu o powierzchni do 400 m2 to zaledwie 250 zł.

Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na zabieg wspólnie z najbliższymi sąsiadami, wszyscy zyskacie atrakcyjne zniżki. Poniżej przedstawiamy szczegółowy progów rabatowych:

– rabat 10 % na każdy z zabiegów odkomarzania u Ciebie i jednego sąsiada,

– 15% rabatu na odkomarzanie u Ciebie i dwóch sąsiadów,

– 20% mniej zapłacisz za odkomarzanie Ty i każdy z trzech Twoich sąsiadów,

– każdy z Was zyska aż 30% rabatu, jeżeli wraz z Tobą na odkomarzanie w DEZPRO zdecyduje się również czterech sąsiadów.