Pluskwy żywią się krwią. Jeśli masz je w mieszkaniu, źródłem ich pożywienia będziesz albo Ty, albo Twoi bliscy. Na dodatek kilka przyniesionych pluskiew szybko, ale dyskretnie zamieni się w dużą populację. Dlatego trzeba działać szybko, ale najpierw przeczytaj nasz poradnik: Odpluskwianie – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

W tym artykule:

Dla większości ludzi już sama myśl o tym, że nocą na ich ciele mogą żerować insekty, jest odrażająca. Ale w naszej praktyce spotkaliśmy także mieszkania zapluskwione do granic możliwości. Kiedy w środku dnia widzisz pluskwy spacerujące po suficie, to już wiesz, że w tym lokalu są ich setki lub nawet tysiące. Aby nie doprowadzić do takiego stanu, dowiedz się, kiedy należy wykonać odpluskwianie i jakie są najskuteczniejsze metody zwalczania pluskiew?

Na czym polega odpluskwianie?

Odpluskwianie polega na całkowitym wytępieniu populacji pluskwy domowej (nazywanej również pluskwą łóżkową) w lokalu klienta. Pluskwy to małe owady (do 7 mm długości), które są pasożytami. Odżywiają się wyłącznie krwią i żyją w sąsiedztwie ludzi. Dlatego najczęściej usuwamy je z mieszkań i hoteli.

Odpluskwianie może być skuteczne wyłącznie wtedy, kiedy prowadzi do zabicia insektów. Żadne metody odstraszające czy wyłapujące owady nie mają większego sensu, ponieważ pluskwy szybko się mnożą (nowe pokolenie dojrzałość rozrodczą osiąga nawet w ciągu 4 tygodni). Robaki trzeba więc po prostu zabić i to wszystkie, aby nie dopuścić do odbudowania się kolonii.

Ile trwa odpluskwianie?

W praktyce wszystko zależy od wielkości pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Największy wpływ na długość zabiegu odpluskwiania ma liczba łóżek. A to dlatego, że właśnie w konstrukcji tego mebla najczęściej gnieżdżą się pluskwy, ponieważ instynktownie osiedlają się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła pożywienia. Należy więc wyjątkowo dokładnie nanieść środek biobójczy we wszystkie zakamarki każdego łóżka i wezgłowia oraz wersalek czy tapczanów, na których sypiają domownicy.

Na to, ile trwa odpluskwianie, pośrednio wpływa także liczebność insektów. W późniejszych fazach wzrostu populacji kolejne osobniki zasiedlają miejsca coraz odleglejsze od łóżka. Będą czaić się w przypodłogowych listwach, za obrazami i zegarami ściennymi, w skrajnych przypadkach także w gniazdkach elektrycznych i pod parapetami.

Można jednak przyjąć, że do wykonania standardowego zabiegu zwalczania pluskiew potrzeba min. jednej godziny na dwa pokoje. A to dlatego, że wizyta u Klienta to nie tylko sam zabieg, lecz również:

– przekazanie zaleceń pozabiegowych,

– dokładne oględziny pomieszczeń w celu określenia liczebności insektów,

– poprawki przygotowań do zabiegu.

Skąd pluskwy w mieszkaniu?

Pluskwy w mieszkaniu mogą się znaleźć wyłącznie na dwa sposoby: zostać przyniesione lub przywędrować same. Do pierwszej sytuacji dochodzi wtedy, gdy nocujesz w zapluskwionych miejscach (np. pokojach hotelowych czy w schroniskach) i w nocy przez przypadek insekty dostaną się do Twojego bagażu. O dziwo, coraz częściej pluskwy przynoszone są także ze szpitali, domów opieki społecznej, a nawet ze środków komunikacji takich, jak autobusy czy pociągi.

Pluskwy mogą również przywędrować do Twojego mieszkania od… sąsiada. Owady te z reguły są leniwe i niechętne do wycieczek. Ukryte blisko źródła pożywienia czekają na noc, aby wyjść na żer. Ale kiedy jest ich naprawdę dużo, w naturalny sposób rozpoczynają eksplorację w poszukiwaniu nowych źródeł pożywienia i schronienia. Dlatego wychodzą z zapluskwionego lokalu. Do Twojego mieszkania dostaną się np. przez szczelinę pod drzwiami wejściowymi albo kanałem wentylacyjnym. W skrajnych przypadkach przejdą nawet po elewacji przez otwarte okno.

Metody odpluskwiania

Pluskwy nie żywią się niczym innym, niż krew. Z tego powodu nie można walczyć z nimi za pomocą np. trutek czy żelu, który jest bardzo skuteczny w zwalczaniu karaluchów. Środek biobójczy musi działać bezpośrednio na ciało insekta, które z kolei musi mieć z nim styczność. Dlatego skuteczne okazują się wyłącznie profesjonalne metody odpluskwiania, które umożliwiają aplikację preparatu owadobójczego o działaniu kontaktowo-żołądkowym.

Rozprowadzane są one w postaci miniaturowych kropel (opryskiwanie) lub mgły (zamgławianie ULV). Po wyschnięciu środek biobójczy zostaje zamknięty w mikrokapsułkach tak małych, że zauważyć je można wyłącznie pod mikroskopem. Do kontaktu z preparatem dochodzi podczas żerowania pluskiew. Środki wchłaniają się głównie przez ciało insekta, ale dodatkowo są przez niego również spożywane w trakcie żerowania.

Oprysk na pluskwy

W tej metodzie środek biobójczy zostaje naniesiony na powierzchnię ścian, sufitów oraz wyposażenia pomieszczenia za pomocą specjalnego opryskiwacza wysokociśnieniowego. Urządzenie to pozwala dosłownie wtłoczyć preparat nawet w miejsca trudno dostępne. Umożliwia również precyzyjną aplikację nawet sporych ilości preparatu owadobójczego bezpośrednio do miejsc, przez które będą przechodzi insekty podczas żerowania. W zależności od potrzeb można pokryć wybrane powierzchnie dużą ilością środka owadobójczego, co okazuje się konieczne na powierzchniach porowatych i chłonnych, które spotykamy szczególnie w mieszkaniach starszego typu.

Odpluskwianie przez zamgławianie ULV

Podczas zamgławiania ULV preparat owadobójczy jest rozpylany w postaci mgły, która osiada na wszystkich powierzchniach w pomieszczeniu. Na początku zabiegu nasz technik rozprowadza mgłę na łóżkach oraz wyposażeniu pomieszczeń, następnie na ścianach i suficie. Dopiero na sam koniec zwiększa wydajność urządzenia, aby równomiernie zamgławić całą kubaturę pomieszczenia. Odpluskwianie metodą zamgławiania ULV jest bardzo skuteczne, ponieważ pozwala nanieść środek biobójczy na wszystkie powierzchnie wyposażenia pomieszczenia, a także dotrzeć do szczelin i zakamarków.

Domowe metody na pluskwy

Stwierdzamy z całą odpowiedzialnością: nie istnieją skuteczne, domowe sposoby na pluskwy. Udowodnimy to, analizując najpopularniejsze w Internecie:

– wymrażanie na pluskwy np. pościeli na balkonie nie ma większego sensu, ponieważ te insekty najczęściej zasiedlają zakamarki w konstrukcji łóżek i meble w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

– mieszanina nafty i maści rtęciowej lub olejku lawendowego, nafty i spirytusu denaturowanego na pluskwy. Zaleca się nimi smarowanie mebli i listew przypodłogowych. W praktyce może to co najwyżej odstraszyć pluskwy, ale ich nie usunie. Za to przy okazji stworzysz w ten sposób realne zagrożenie pożarowe, nie wspominając już o gryzącym, nieprzyjemnym zapachu tych specyfików. Powłoki malarskie oraz niektóre tworzywa sztuczne mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom w wyniku kontaktu z preparatami o wymienionym składzie.

– staranne uszczelnienie wszystkich dróg, którymi pluskwy mogą dostać się do mieszkania, oczywiście może uchronić przed ich inwazją. Ale nie zwalczy przecież insektów, które już są wewnątrz.

– przesadna higiena i dezynfekcja powierzchni, a także regularne trzepanie dywanów czy pastowanie podłóg również nie rozwiążą problemu z pluskwami. Ponieważ nawet w sterylnym pomieszczeniu insekty będą się czuły wyśmienicie, jeśli tylko od czasu do czasu prześpi się w nim źródło pożywienia, czyli Ty lub Twoi bliscy.

– dokładne odkurzanie na pluskwy miałoby sens tylko wtedy, gdybyś wciągnął do odkurzacza wszystkie insekty i natychmiast pozbył się worka. Tylko że pluskwy nie zawsze czekają na odkurzanie w łatwo dostępnych miejscach, lecz kryją się też w szczelinach tak ciasnych, że trzeba je z nich dosłownie wydłubać tylko za pomocą cienkiego, ostrego przedmiotu (np. noża).

– ogólnodostępne preparaty na pluskwy. Zdecydowana większość z nich posiada jedynie działanie odstraszające. W efekcie ich zastosowania insekty mogą żerować rzadziej, ale nie zostaną usunięte, ani nie wyprowadzą się z Twojego mieszkania. Będą natomiast cały czas się rozmnażać.

Odpluskwianie Warszawa – ile kosztuje?

Cena profesjonalnego odpluskwiania zaczyna się już od 200 zł. W ramach takiej usługi wykonamy zabieg w mieszkaniu jednopokojowym, czyli kawalerce. Możemy także gratis zabezpieczyć np. kuchnię czy łazienkę, ale wtedy musisz owinąć folią, a najlepiej wynieść z tych pomieszczeń artykuły spożywcze oraz przybory toaletowe. W innych przypadkach na ostateczną cenę odpluskwiania wpływa głównie liczba łóżek, które trzeba poddać dezynsekcji. Szczegóły poznasz podczas rozmowy z naszym konsultantem.

Pamiętaj o tym, że wybierając odpluskwianie w DEZPRO, możesz zyskać gwarancję skuteczności. Kiedy wykonasz zabieg dwukrotnie we wskazanych przez nas odstępach czasowych (od 14 do 21 dni), zostaniesz objęty aż sześciomiesięcznym okresem ochronnym. Jeżeli w tym czasie zauważysz insekty w mieszkaniu, w ramach gwarancji wykonamy jedno odpluskwianie zupełnie gratis.

Kiedy zacząć odpluskwianie?

Jedna samica pluskwy w ciągu całego życia może złożyć od 250 do 500 jaj, a dziennie około trzy. Natomiast zdolność rozrodczą w temperaturze pokojowej młode insekty osiągają w okresie od 1 do 2 miesięcy. Oznacza to, że bardzo szybko z pojedynczych osobników może powstać kolonia licząca kilkadziesiąt lub nawet kilkaset okazów. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać odpluskwianie niezwłocznie po wykryciu śladów obecności insektów. Dowiedz się więc, jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Jak sprawdzić obecność pluskiew w mieszkaniu?

Dopóki pluskiew jest mało, trudno wykryć ślady ich obecności. W dzień nie opuszczają swoich kryjówek, a żerują tylko nocami i to rzadko (nawet raz na 12 dni!). Dlatego pierwszym objawem, który powinien Cię zaniepokoić, są charakterystyczne ślady po ugryzieniach pluskiew. W dalszej części artykułu opisujemy, jak one wyglądają.

Możesz również sprawdzić, czy w domu są pluskwy, poszukując innych oznak ich obecności. W tym celu uzbrój się w mocne źródło światła i centymetr po centymetrze obejrzyj konstrukcję łóżka, na którym sypiasz, zwłaszcza od spodu i od wewnątrz. Szukaj:

– odchodów pluskiew, które przypominają odchody much, czyli mają postać małych, ciemnych kropeczek. Zwilżone, bardzo łatwo się rozmazują,

– wylinek, które przypominają małe pluskwy. To egzoszkielety, które insekty zrzucają w kolejnych fazach wzrostu,

– żywych owadów, ale dopóki kolonia jest nieliczna, możesz je znaleźć wyłącznie w ciasnych szczelinach,

– niekiedy wskazówką mogą być także plamy krwii, które sporadycznie znajdujesz na pościeli. Powstają one, kiedy insekt podczas pobierania krwi, równocześnie usuwa z organizmu nadmiar wody, którą przyswoił wcześniej.

Pogryzienia przez pluskwy

Pluskwa żeruje na Tobie w nocy, kiedy śpisz. Gryzie najczęściej w te miejsca, w których skóra jest najcieńsza. Dlatego śladów ugryzień szukaj na wewnętrznej stronie kończyn, w okolicach nadgarstków i szyi oraz w pachwinach. Mają one postać czerwonych punkcików. Rzadko pluskwa gryzie tylko raz, więc najczęściej śladów będzie od dwóch do czterech, a ich cechą charakterystyczną jest ułożenie w linii prostej lub trójkącie.

Miejsca po ugryzieniach pluskiew nie zawsze swędzą. Co więcej, u jednego na trzech pogryzionych nie ma żadnych objawów w postaci zaczerwienienia, obrzęku czy bólu, ponieważ nie każdego występuje odczyn alergiczny. To dlatego czasem słyszy się, że pluskwy gryzą tylko wybranych. W rzeczywistości insekty nie wybierają swoich ofiar. Za to u niektórych objawy mogą być naprawdę fatalne: opuchlizna, długo utrzymujący się dyskomfort i swędzenie, a nawet ostre reakcje alergiczne.