Opryskiwanie to jedna z trzech najczęściej stosowanych metod na zwalczanie prusaków i karaluchów. Jest nieco bardziej czasochłonna niż żelowanie, ale mniej inwazyjna niż zamgławianie. Dowiedz się więcej o oprysku w zwalczaniu prusaków i karaluchów. 

Spis treści:

  • Jak przebiega opryskiwanie na karaluchy i prusaki?
  • Zalety opryskiwania
  • Kiedy stosuje się oprysk na prusaki i karaluchy?

Prusaki i karaluchy stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach także życia ludzi. Przenoszą bowiem liczne bakterie i choroby. Niektóre z nich nieleczone, mogą doprowadzić nawet do zgonu. Insekty te odżywiają się między innymi resztkami pokarmów i preferują ciepłe oraz wilgotne pomieszczenia. Dlatego najczęściej spotykamy je w kuchniach i łazienkach. Poznaj zalety opryskiwania w zwalczaniu prusaków i karaluchów. 

Jak przebiega opryskiwanie na karaluchy i prusaki?

W trakcie opryskiwania nanosimy środek owadobójczy w tych miejscach, które odwiedzają insekty podczas żerowania. Inteksycyd ma postać cieczy roboczej, aplikowanej w miniaturowych kroplach. Ich rozmiary są nieco większe, niż podczas zamgławiania, dzięki czemu za pomocą opryskiwania możemy lepiej zabezpieczyć także chłonne materiały (wykładziny, tapety, stare, grube tynki z wieloma warstwami farb, parkiety itp). 

Podczas zabiegu stosujemy dwa rodzaje opryskiwaczy: nisko- i wysokociśnieniowe. Ten sprzęt pozwala nam dotrzeć nawet w wyjątkowo ciasne lub głębokie szczeliny, w których często ukrywają się insekty. Technik uważnie spryskuje zwłaszcza narożniki pomieszczeń, przestrzenie pod i za meblami, listwy przypodłogowe oraz wnętrza szafek kuchennych i łazienkowych. 

Zalety opryskiwania

Chociaż opryskiwanie na prusaki i karaluchy wymaga więcej pracy niż np. żelowanie, w określonych sytuacjach okazuje się najskuteczniejszą metodą dezynsekcji. Najważniejsze korzyści z oprysku to:

– możliwość punktowego naniesienia inteksycdu, co bywa istotne, gdy nie można pokryć inteksycydem wszystkich powierzchni w pomieszczeniu,

– wysoka skuteczność również na chłonnych powierzchniach oraz materiałach,

– wygoda w aplikacji środka do wąskich szczelin i innych trudno dostępnych miejsc,

– długi czas aktywnej ochrony po zabiegu. 

Kiedy stosuje się opryskiwanie na prusaki i karaluchy?

W opryskiwaniu korzystamy ze środków owadobójczych o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Po aplikacji substancja aktywna zostaje zamknięta na powierzchniach w mikrokapsułkach. Pozostają one aktywne nawet przez kilka tygodni po zabiegu. Dlatego oprysk nie tylko doraźnie zwalcza karaluchy i prusaki, ale również chroni pomieszczenia przed kolejnymi falami insektów. 

Większe krople, uzyskiwane z profesjonalnych opryskiwaczy, umożliwiają skuteczne zwalczanie nawet dużych koloni szkodników. A możliwość wtłaczania cieczy roboczej głęboko w ciasne otwory pozwala zlikwidować insekty nawet bezpośrednio w ich gniazdach. Warto jednak pamiętać, że skuteczność opryskiwania na karaluchy i prusaki w dużej mierze zależy od dokładności wykonania tego zabiegu oraz doświadczenia technika DDD. Dlatego zamiast eksperymentować, lepiej wybierz firmę, której pracownicy wykonali już tysiące tych zabiegów z wysoką skutecznością.