Aby skutecznie chronić się przed infekcją SARS-CoV-2 nie musisz sięgać po chemiczne środki dezynfekujące. Można w tym celu wykorzystać naturalny ozon, dzięki czemu zyskasz podwójnie. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego ozonowanie jest skuteczną metodą zwalczania koronawirusa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest ozonowanie?
  • Jak działa ozonowanie?
  • Czy ozonowanie zwalcza Covid-19?
  • Kiedy warto wykonać ozonowanie?
  • Jak przygotować się do ozonowania?
  • Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Każdy z nas może skutecznie chronić własne mieszkanie, biuro, a nawet wnętrze samochodu przed skażeniem SARS-CoV-2. Aby było to możliwe, należy usunąć cząsteczki wirusa ze wszystkich powierzchni i wyposażenia. Trzeba też zneutralizować zarazki, unoszące się powietrzu. Jak tego dokonać, bez stosowania chemicznych dezynfektantów? Za pomocą naturalnego ozonu.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie wykonywane jest od dziesięcioleci. Najpierw zaczęto ozonować wodę, aby pozbyć się z niej zagrożenia mikrobiologicznego. Do dziś właśnie w ten sposób usuwa się wirusy, grzyby oraz bakterie w wielu stacjach wodociągowych. Jednak ozon szybko został wykorzystany również do dezynfekcji całych pomieszczeń

Ozonowanie polega na rozpyleniu w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu lub wnętrzu pojazdu naturalnego ozonu. Gaz ten generują specjalne urządzenia, zwane ozonatorami. Do profesjonalnego ozonowania pomieszczeń stosuje się wyłącznie specjalistyczne, wydajne modele ozonatorów, bowiem o skuteczności całego zabiegu decyduje wytworzenie stężenia roboczego w pomieszczeniu oraz utrzymanie go przez odpowiedni czas.  

Jak działa ozonowanie?

Ozon jest naturalnie występującym, silnym utleniaczem. Składa się z trzech atomów tlenu, co jest bardzo niestabilnym układem. Dlatego cząsteczki tritlenu szybko reagują z innymi cząsteczkami. To właśnie utlenianie, czyli rozpad atomów pod wpływem tlenu. W ten sposób niszczone są ściany komórkowe bakterii oraz zarazków. Ozonowanie likwiduje również zarodniki pleśni i grzybów oraz inne alergeny. 

Warto jednak pamiętać, że ozon utlenia, a więc prowadzi do rozpadu, również cząsteczki odpowiedzialne za przenoszenie zapachów. Dlatego właśnie ozonowanie wykorzystywane jest także do neutralizacji zapachów i to tak uporczywych, jak np. papierosowy dym, po pożarze, zapach stęchlizny, odchodów, rozkładu materii organicznej czy materiałów budowlanych. W praktyce, dzięki ozonowaniu wykonanemu w celu zwalczania koronawirusa, zleceniodawca zyskuje automatycznie drugą korzyść, w postaci neutralizacji zapachów oraz gruntownego odświeżenia wnętrza.

Czy ozonowanie zwalcza Covid-19?

Tak, w licznych badaniach naukowo potwierdzono skuteczność zwalczania SARS-CoV-2 w procesie ozonowania. Opinie na ten temat wydał także Sanepid na podstawie stanowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Sanepid potwierdził skuteczność ozonowania w zwalczaniu koronawirusa, dopuszczając jego stosowanie w tym celu, ale pod pewnymi warunkami. 

Na stronie Sanepidu czytamy: 

“(…) ozonowanie pomieszczeń powinno być zawsze wykonywane przez wykwalifikowany personel zabezpieczony odpowiednim wyposażeniem w środki ochrony osobistej oraz mierniki stężenia ozonu.”.

Kiedy warto wykonać ozonowanie?

Ozonowanie warto wykonać zawsze wtedy, gdy podejrzewamy lub mamy pewność, że w naszych pomieszczeniach znalazła się osoba chora na Covid-19. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której chory przebywał w pomieszczeniu przez cały okres infekcji. Ozonowanie po przechorowaniu Covid-19 pozwala skutecznie chronić innych domowników, współpracowników czy gości przed infekcjami. 

Można także bez ograniczeń stosować ozonowanie profilaktycznie w regularnych odstępach czasu albo nawet doraźnie. Dodatkowy efekt w postaci odświeżenia wnętrz, zauważalnie poprawia komfort życia alergikom oraz osobom przewlekle chorym. Wielu klientów decyduje się na ozonowanie pomieszczeń w Dezpro także z tego powodu. 

Jak przygotować się do ozonowania?

Przygotowania do ozonowania nie są specjalnie pracochłonne. Warto zacząć od gruntownych porządków i starcia kurzu. Następnie uszczelnić trzeba wszystkie te miejsca, którymi ozon mógłby wydostać się z pomieszczenia (kratki wentylacyjne, szczeliny pod drzwiami itp).  

Wynieś z pomieszczenia lub zabezpiecz grubszą folią wszystkie te przedmioty, których powierzchnie lub powłoki mogłyby zostać utlenione. Dotyczy to przede wszystkim dzieł sztuki, ale tak samo zrób również ze sprzętem elektronicznym, żywymi roślinami oraz klatkami ze zwierzętami, akwariami i terrariami. 

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Nie daj się zwieść osobom, które twierdzą, że ozonowanie zawsze jest bezpieczne. W zabiegach tych używa się przecież substancji aktywnej w stężeniach, które na człowieka bez odpowiednich zabezpieczeń działają drażniąco. Dlatego właśnie wspomniany Sanepid dopuszcza wykonywanie ozonowania wyłącznie przez przeszkolony personel.

W Dezpro zawsze stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Używamy precyzyjnych mierników stężenia ozonu, aby po zakończeniu zabiegu i wywietrzeniu pomieszczenia upewnić się, że jest ono bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jeżeli Ty również dbasz o zdrowie swoje i najbliższych, wybierz usługi specjalistycznej firmy, o renomie potwierdzonej wieloma komentarzami zadowolonych klientów.