Większość ludzi kojarzy problem pcheł wyłącznie z czworonożnymi przyjaciółmi. Rzeczywiście, obecnie pchły najczęściej żerują właśnie na psach i kotach. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet te gatunki pasożytów są niebezpieczne dla ludzi. Poznaj najważniejsze informacje o pchłach.

W tym artykule:

Na świecie istnieje ponad 2500 gatunków pcheł. Wszystkie pasożytują na ciepłokrwistych ssakach oraz ptakach. Wyodrębniono nawet osobny gatunek, który może żyć na ludzkim ciele, czyli pchłę ludzką (łac. Pulex irritans). Współcześnie pchła ludzka jest spotykana tak rzadko, że została wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Cóż z tego, skoro pozostałe gatunki, które atakują nasze psy i koty, także mogą człowieka pogryźć i w ten sposób zarazić jedną z wielu groźnych chorób. Dowiedz się więcej o pchłach.

Cykl życiowy pchły

Warto sobie uświadomić, że pchły w dorosłej postaci to zwykle zaledwie 5% całej populacji. Oznacza to, że jeżeli znajdziesz insekty w sierści psa czy kota, w jego bezpośrednim otoczeniu (czyli najczęściej w całym mieszkaniu), znajduje się kilkakrotnie więcej pasożytów w różnych stadiach rozwoju, do których zaliczamy:

– jaja,

– larwy,

– nimfy.

Literatura fachowa opisuje przypadek, w których w jednym tylko legowisku kota odkryto ponad 8000 niedojrzałych i prawie 2000 dorosłych pcheł.

Jaja pcheł

Wkrótce po żerowaniu samica pchły składa od kilku do kilkunastu jaj, które są owalne, perłowo białe i mierzą ok. 0,5 milimetra. Chociaż samica zwykle składa je we futrze czy pierzu nosiciela, jaja nie są przytwierdzone do podłoża, dlatego opadają ze zwierzęcia zwłaszcza podczas drapania, które powodują kolejne ugryzienia dorosłych pcheł. W taki właśnie sposób jaja dostają się nie tylko do gniazda czy legowiska nosiciela, ale rozsiewane są również poza tymi miejscami.

W praktyce oznacza to, że zapłodnione jaja pcheł znajdziemy w szparach podłogi, dywanach i wykładzinach, pod meblami, w okolicach listew przypodłogowych. Jedna samica w ciągu całego życia może złożyć nawet 1000 jaj. W temperaturze pokojowej w ciągu 2 do 5 dni wykluwają się z nich larwy.

Larwy pcheł

Larwy pcheł są białe i nitkowate, osiągają około 1,5 mm. Nie posiadają kończyn. Charakterystyczną cechą jest brązowa głowa pozbawiona oczu. Larwy pcheł najlepiej czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Żywią się resztkami materii organicznej oraz odchodami dorosłych osobników, w których wciąż znajduje się wiele krwi, potrzebnej larwom do rozwoju. W ciągu 2 – 3 tygodni larwy dorastają do ok. 5 mm i wtedy zaczynają tkać jedwabiste kokony, w których zamienią się w poczwarki.

Poczwarki pcheł

Poczwarki są wyjątkowo odporne. Wytrzymują wysokie temperatury, niską i wysoką wilgotność, a nawet kontakt z niektórymi środkami owadobójczymi. Z tego powodu najtrudniej je zwalczać. Tymczasem poczwarki mogą pozostawać nieaktywne nawet przez 140 dni, aby następnie praktycznie natychmiast przeistoczyć się w dorosłą formę. Dzieje się tak pod wpływem wzrostu temperatury, podwyższonego stężenia dwutlenku węgla lub drgań, a więc objawów towarzyszących pojawieniu się potencjalnego żywiciela.

Młode pchły

Pchły tuż po przepoczwarzeniu muszą natychmiast znaleźć źródło pożywienia, czyli ciepłokrwistego ssaka. W przeciwnym wypadku giną z braku pożywienia. Natomiast już po pierwszym żerowaniu zaczynają składać jaja w ciągu pierwszych 24 godzin.

Jak odróżnić pchły od innych insektów?

Dorosłe pchły kocie i psie mierzą od 1,5 do nieco ponad 2 milimetrów (samce) oraz od 2,5 do 3,2 milimetrów (samice). Mają spłaszczone ciała, o barwie jasno- i ciemnobrązowej lub czarnej. Charakterystyczną cechą wszystkich gatunków pcheł są dłuższe tylne kończyny. Dzięki nim insekty mogą skakać na odległość nawet jednego metra.

Pamiętaj, że pchły nie mają skrzydeł, więc nie potrafią latać. Od kleszczy, które mają owalną budowę, najbardziej odróżnia pchły ich spłaszczone ciało. Najtrudniej jest odróżnić pchły od wszy, ale w praktyce oba te insekty są pasożytami, do których zwalczania najlepiej zastosować profesjonalne metody. Jeżeli nie potrafisz jednoznacznie stwierdzić, jakie insekty atakują Twoje mieszkanie, zawsze możesz skorzystać z fachowej pomocy naszych techników. Postaraj się schwytać owady nawet za pomocą taśmy klejącej. Możesz również skorzystać z dostępnych w sklepach pułapek, dzięki którym dokładnie sprawdzisz, czy jeszcze jakieś inne insekty mieszkają razem z Tobą.

Jak wygląda ślad po ugryzieniu pchły?

Powtórzmy: chociaż pchły innych gatunków niż ludzka, nie mogą żyć na ciele człowieka, bez najmniejszych problemów mogą nas gryźć i często to robią. Ślady po ugryzieniach pchły są bardzo liczne. Występują w okolicach kostek nóg, bioder i barków. W centralnym punkcie każdego śladu zauważyć można miejsce ukłucia aparatu gębowego insekta. Ślady po ugryzieniach pcheł są bardzo swędzące. W przypadku alergii na wydzielinę pasożyta może wystąpić obrzęk lub nawet miejscowe zapalenie skóry.

Jeżeli odkryłeś u siebie lub bliskich ślady po ugryzieniach pcheł, przemyj je letnią wodą z mydłem i pod żadnym pozorem nie rozdrapuj, aby nie dopuścić do infekcji bakteryjnej. Ze względu na ryzyko zarażenia poważnymi chorobami, które przenoszą pchły, warto każdy przypadek pogryzienia skonsultować z lekarzem. Na pewno zaś należy rozpocząć zwalczanie pcheł, które przecież w sprzyjających warunkach namnażają się bardzo szybko.

Jak się chronić przed pchłami?

Istnieją niewielkie szanse na to, że do Twojego domu czy mieszkania pchły dostaną się same. Insekty te wiodą bowiem osiadły tryb życia i spotykamy je najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie lub bezpośrednio na żywicielu. Oznacza to, że pchły do mieszkania możesz przenieść samemu, ale prędzej zrobią to Twoi czworonożni przyjaciele.

Dlatego najważniejsza w ochronie przed pchłami okazuje się profilaktyka. Zwierzęta domowe nie mogą mieć kontaktu z innymi czworonogami, zwłaszcza bezpańskimi. Nie powinny również wchodzić do miejsc, które mogą być zapchlone. Jeżeli masz psa, będzie Ci łatwiej zadbać o to, by nie przyniósł pcheł, o ile oczywiście na spacerze używasz smyczy. Jednakże niezależnie od tego, czy Twój pupil szczeka, czy miauczy, powinieneś regularnie przeprowadzać odrobaczanie i przez cały rok stosować obroże na pchły. W przypadku stwierdzenia obecności pcheł, nie zwlekaj z profesjonalnym odpchleniem.

Samemu również unikaj miejsc opuszczonych, noclegowni, pomieszczeń, w których mogliby przebywać potencjalni nosiciele pcheł. Nie zawsze okazuje się to wystarczające, bowiem wciąż zdarzają się przypadki obecności tych insektów nawet w środkach komunikacji miejskiej. Dlatego jeżeli odkryjesz owady w swoim mieszkaniu, najlepiej po prostu wezwać naszego technika, który zidentyfikuje gatunek insektów i wyjaśni, w jaki sposób można skutecznie i szybko je usunąć.

Czy można pozbyć się pcheł domowymi sposobami?

Kiedy przyjrzymy się typowej kolonii pcheł, zauważymy, że dorosłe osobniki stanowią niewielki odsetek. Tymczasem większość domowych sposobów zwalczania tych insektów to działania wymierzone właśnie w formy imago. Co prawda można podczas dokładnych porządków za pomocą odkurzacza usunąć również jaja, larwy, a nawet poczwarki, ale czy uda się to wykonać nawet w trudnodostępnych miejscach pomieszczenia?

Wśród domowych sposobów na pchły znajdują się także różnego rodzaju mieszaniny substancji zapachowych, których aromat ma działać odstraszająco. Można je stosować w ramach profilaktyki, ale pchły nie porzucą pożywienia ze względu na drażniące zapachy.

Warto także podkreślić, że wszystkie domowe metody walki z pchłami wykazują działanie doraźne. Tymczasem profesjonalne zwalczanie pcheł umożliwia osiągnięcie ochrony, która trwa nawet do kilku tygodni po wykonaniu usługi. Aktywnie niszczy ona również te osobniki, które w czasie zabiegu znajdowały się w postaci larw lub poczwarek, a więc nawet 95% całej populacji pcheł. Właśnie z tego powodu profesjonalne zwalczanie pcheł wyróżnia się aż tak wysoką skutecznością.