Z insektami można walczyć na wiele różnych sposobów, ale sukces gwarantują wyłącznie profesjonalne metody dezynsekcji. Przekonaj się, dlaczego są tak bardzo skuteczne? Dowiedz się, jak firma DDD rozwiąże Twój problem z robakami szybko i w większości przypadków za pomocą tylko jednego zabiegu?
W tym artykule:
- Specjalistyczne a domowe sposoby na insekty
- Zamgławianie ULV
- Opryskiwanie
- Zamgławianie termiczne
- Żelowanie
Mieszkania, domy prywatne, a nawet biura czy inne pomieszczenia naszych Klientów, atakuje wiele rodzajów insektów. Niektóre z nich mogą przenosić groźne choroby, inne gryzą ludzi. Ale wszystkie możemy skutecznie zwalczać za pomocą specjalistycznych metod dezynsekcji. Dowiedz się o nich więcej.
Specjalistyczne a domowe sposoby na insekty
Na początku wyjaśnijmy jednak, skąd bierze się ta wyjątkowa skuteczność profesjonalnej dezynsekcji w porównaniu do domowych pomysłów na robaki. Zasadnicze różnice są następujące:
- Wiedza i doświadczenie technika dezynsekcyjnego, który w zależności od gatunku odkrytych insektów, potrafi właściwie dobrać rodzaj inteksycydu oraz sposób i miejsca jego aplikacji.
- Zastosowanie specjalistycznych środków owadobójczych o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Inteksycydy tego rodzaju aktywnie likwidują robactwo, natomiast domowe mikstury na owady, a często także środki kupione w sklepach gospodarczych, wykazują jedynie działanie odstraszające.
- Metody aplikacji środków, zwiększające ich skuteczność. Inteksycydy aplikowane są w taki sposób, aby dotarły także wszelkich szczelin i zakamarków, w których często ukrywają się insekty. Dodatkowo aktywnie zwalczają insekty nawet przez kilka tygodni od wykonania zabiegu.
Zamgławianie ULV
Zamgławianie ULV to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych metod dezynsekcji. Nic w tym dziwnego, ponieważ sprawdza się w zwalczaniu wielu insektów z odpluskwianiem na czele.
Podczas zamgławiania ULV intescycyd rozpylany jest w postaci kropel o wielkościach od 10 do 50 mikronów, czyli bardzo małych. Dzięki temu dobrze penetrują one szczeliny i inne trudno dostępne miejsca. Na początku zabiegu technik aplikuje je na powierzchnie wyposażenia pomieszczenia ze szczególnym uwzględnieniem tych sprzętów, w których mogą ukrywać się insekty (np. łóżko podczas odpluskwiania). Następnie nanosi “zimną mgłę” na ściany i sufit pomieszczenia, a dopiero na końcu zabiegu rozprowadza krople w całej kubaturze pokoju.
Zimna mgła generowana jest po ciśnieniem, dlatego kropelki są dosłownie wtłaczane w szczeliny. Dodatek adiuwantów, które zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy, zapewnia jeszcze lepsza penetrację zakamarków. Krople wysychają, tworzą mikrokapsułki trwale przytwierdzone do powierzchni. Zawierają one środek owadobójczy, który zostaje uwolniony podczas kontaktu z owadem. Dzięki temu można skutecznie zwalczać szkodniki nawet przez kilka tygodni od wykonania zabiegu.
Opryskiwanie
W opryskiwaniu również korzystamy ze środków o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Inna jest natomiast technika ich aplikacji. Za pomocą profesjonalnego opryskiwacza tworzymy znacznie większe krople cieczy roboczej. Dzięki temu możemy skutecznie zabezpieczyć też chłonne powierzchnie takie, jak ściany pokryte grubymi warstwami farb czy tapety.
Możemy również dokładnie spryskać nawet trudno dostępne miejsca np. za meblami, czy w okolicach odpływów. Opryskiwanie umożliwia działanie punktowe, dzięki czemu możemy nanieść preparat tylko na wybrane powierzchnie. Dlatego nie trzeba przygotowywać reszty pomieszczenia do zabiegu.
Zamgławianie termiczne
Zamgławianie termiczne przypomina zamgławianie ULV, jednakże w tym przypadku krople cieczy roboczej są o wiele mniejsze. Podstawową różnicą jest jednak wydajność urządzenia, wykorzystywanego do zabiegu.
Podczas zamgławiania termicznego mgły jest zdecydowanie więcej i wyrzucana jest ona z urządzenia na spore odległości. Wszystko po to, aby w krótkim czasie zamgławić duże pomieszczenie (np. halę magazynową), albo nawet otwartą przestrzeń (zamgławianie termiczne podczas odkomarzania lub zwalczania biedronek azjatyckich).
Po wyschnięciu mikrokapsułki z inteksycydem przywierają nawet do łodyg i liści roślin zewnętrznych. Mogą więc aktywnie zwalczać insekty w ogrodzie nawet przez kilka tygodni po zabiegu.
Żelowanie
Żelowanie to jedna z najbardziej dyskretnych metod dezynsekcji. Polega na rozmieszczeniu na wyposażeniu pomieszczenia miniaturowych punktów ze specjalnego żelu. Wabi on insekty znajdujące się tylko w bezpośredniej okolicy (dlatego nie ma obawy, że przejdą one od sąsiada). Owady giną po spożyciu żelu. W ten sposób łatwo i szybko można pozbyć się karaluchów oraz prusaków i mrówek.
Żelowanie jest zupełnie bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Możemy przeprowadzić je nawet w obecności personelu. Właśnie z tego powodu metoda ta często wybierana jest do dezynsekcji:
– hoteli i restauracji,
– domów seniora,
– żłobków i przedszkoli,
– mieszkań prywatnych.