W tym poradniku prezentujemy proste poprawki w domu, które pomogą zatrzymać na zewnątrz owady i gryzonie. Wszystkie nasze lifehacki możesz wykonać samodzielnie, aby skuteczniej chronić swoje pomieszczenia przed szkodnikami przez cały rok.
Regularne sprzątanie pomieszczeń
Regularne sprzątanie pomieszczeń jest kluczowe w zapobieganiu inwazji szkodników. Podczas tych czynności usuwamy bowiem resztki artykułów spożywczych oraz inne zanieczyszczenia, które mogą być pożywieniem dla insektów dla gryzoni.
Wystarczy, że będziesz regularne zamiatać wszystkie pomieszczenia, a zanieczyszczenia z narożników podłogi i innych trudno dostępnych miejsc, dywanów oraz chodników usuwać za pomocą odkurzacza. Na koniec dokładnie przetrzyj posadzkę mopem namoczonym w wodzie z dodatkiem detergentu. Unikaj jednak obfitego moczenia podłogi.
Uszczelnienie otworów
Owady i gryzonie przedostają się do naszych pomieszczeń nie tylko przez otwarte okna i drzwi. Znacznie częściej wykorzystują w tym celu niewielkie nawet szczeliny i inne otwory. Uszczelnienie tych miejsc znacznie utrudni lub wręcz uniemożliwi im odwiedziny w Twoim domu.
Zacznij od uważnej inspekcji ścian budynku. Zlokalizuj wszystkie szczeliny, otwory, ubytki elewacji. Dotyczy to także stolarki drzwiowej i okiennej, otworów, przez które przechodzą instalacje (np. wokół rur wod-kan), a także wywietrzników i innych elementów systemów wentylacyjnych.
Niewielkie szczeliny wypełnij twardym materiałem (najtrwalszy będzie błyskawiczny beton). Pamiętaj, że szkodniki łatwo poradzą sobie z pianką montażową. Otwory wentylacyjne i inne, które muszą pozostać drożne, zabezpiecz stalową siatką o drobnych oczkach.
Instalacja moskitier
Moskitiery zatrzymują nie tylko owady latające, ale również biegające (np. prusaki). Stanowią barierę także dla gryzoni, chociaż zdeterminowane osobniki mogą z łatwością ją przegryźć.
Rozważ montaż moskitier całorocznych, dzięki którym nie będziesz musiał pamiętać o ich instalacji już wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze owady. Aby działała ona skutecznie, musi zabezpieczać wszystkie otwory okienne, a najlepiej także drzwiowe. Zakup i instalacja moskitier to wydatek, który szybko się zwróci, bo pozwoli zaoszczędzić na środkach owadobójczych.
Właściwe przechowywanie żywności
Praktycznie wszystkie artykuły spożywcze (i nie tylko one) są źródłem pożywienia dla większości szkodników. Dodatkowo wiele z nich wabi insekty i gryzonie swoim zapachem, którego intensywność wzrasta proporcjonalnie do stanu zepsucia produktu.
Pamiętaj, aby nie pozostawiać żywności bez przykrycia. Dotyczy to szczególnie artykułów surowych (mięso, owoce, warzywa). Stosuj przeźroczyste pojemniki ze szkła lub grubego plastiku. Ich transparentne ścianki ułatwią odnalezienie właściwego produktu i skontrolowanie jego stanu również pod kątem ewentualnej infestacji. Pamiętaj o przesypaniu do pojemników artykułów z kuchennych szafek, a zwłaszcza tych sypkich (kasze, mąki, ryż).
Zabezpieczenie kubłów na śmieci
Kubły na śmieci to stołówki dla większości szkodników, które dodatkowo przyciągają je swoim zapachem. Dlatego właściwie zabezpieczyć należy zarówno kosze znajdujące się w domu, jak i te w przydomowym śmietniku.
Niezbędne są szczelne pokrywy. Stosuj je na koszach w mieszkaniu i kubłach na zewnątrz. Pamiętaj o regularnym wynoszeniu śmieci z domu. Zewnętrzne kubły na śmieci ustaw jak najdalej do budynku. W miarę możliwości utrzymuj je w czystości, od czasu do czasu opłukując ich wnętrza strumieniem wody pod ciśnieniem.
Porządki wokół budynku
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile potencjalnych kryjówek szkodników zlokalizowanych jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. A im mniejsza odległość dzieli insekty i gryzonie od naszych pomieszczeń, tym większe ryzyko, że będą próbowały je eksplorować.
Dlatego uprzątnij otoczenie budynku. Usuń sterty liści, przytnij gęste krzaki (rozważ ich przesadzenie, jeśli łodygi dotykają elewacji). Opał na zimę czy materiały budowlane składuj jak najdalej od domu, najlepiej pod szczelnym przykryciem.
Montaż karmników deratyzacyjnych
Gryzonie bardzo często przemieszczają się przy ścianach budynków. Dlatego dobrym pomysłem jest rozmieszczenie w tych miejscach karmników deratyzacyjnych, które kupić możesz online lub w stacjonarnych sklepach. To zwykle plastikowe pojemniki, które należy trwale przymocować do podłoża, a następnie umieścić w nich trutkę na gryzonie.
Regularna inspekcja karmników umożliwia monitoring aktywności gryzoni, które podjadają trutkę. Działa ona z opóźnieniem, dzięki czemu inteligentne szkodniki nie kojarzą karmika z neutralizacją współbratymców. Dlatego karmniki skutecznie i długotrwale zabezpieczają budynek przed myszami oraz szczurami. Przede wszystkim jednak uniemożliwiają dzieciom oraz większym zwierzętom (również domowym) kontakt z trutką.
Regularne inspekcje pomieszczeń
Na koniec zalecenie, które samo w sobie co prawda nie ochroni Twojego domu przed szkodnikami, ale pomoże uniknąć poważnych problemów spowodowanych ich obecnością. Co najmniej raz w miesiącu przeprowadź dokładną inspekcję wszystkich pomieszczeń. Szczególną uwagę zachowaj w miejscach rzadziej odwiedzanych (piwnice, strychy, garaże, spiżarnie). Dokładnie skontroluj także kuchenne szafki. Szukaj dowodów obecności szkodników:
- odchodów,
- śladów żerowania (zniszczenia sprzętów, żywności, ślady ugryzień),
- martwych szkodników,
- żywych osobników.
In szybciej wykryjesz szkodniki, tym taniej i prościej będzie je zlikwidować. Pamiętaj, że w sprzyjających warunkach (ciepło, dostęp do pożywienia) większość gatunków zacznie szybko się rozmnażać, powodując jeszcze większe zniszczenia i zagrożenia zdrowia domowników.