Metoda żelowa niezastąpiona w zwalczaniu prusaków (i innych karaczanów, a także mrówek) to nowoczesny, prosty, skuteczny oraz… dyskretny sposób na pozbycie się uciążliwych, niechcianych owadów z domu lub biura. O co chodzi?

Mówiąc wprost, o rozmieszczenie w konkretnych lokalizacjach środków owadobójczych insektycydów formie specjalnego żelu, który dla człowieka czy zwierząt domowych nie stanowi żadnej uciążliwości ani niebezpieczeństwa, owady zaś wabi, a następnie unieszkodliwia. Szybko i niezwykle efektywnie, o czym piszemy poniżej.

Metoda żelowa – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, metoda żelowa polega na rozmieszczeniu w pomieszczeniach środków owadobójczych, dokładniej – ich aplikacji w formie niewielkich punktów o średnicy ok 3-4 milimetrów. Konieczne jest uformowanie ich w znacznej ilości i zagęszczeniu w wybranych miejscach.  Kluczowe są lokacje, które stanowią miejsce żerowania prusaków, ponieważ oprócz substancji czynnych, mających zabić owady, stosowane specyfiki zawierają także białko, wodę i wabiące szkodniki feromony. Całość ma przypominać to, czym żywią się prusaki oraz być dla nich atrakcyjna (prusaki preferują dietę wysoko proteinową). I jest, co skutkuje szybką eliminacją nie tylko osobników mających bezpośrednią styczność z substancją, ale też tych, które zjadają potem martwe, zatrute osobniki oraz ich odchody znajdowane w gnieździe czy szlakach żerowania. W ten sposób przekazują sobie preparat tworząc tzw. efekt kaskadowy.

Rzecz jasna, prusaki robią to nieświadomie, bo żel nie tylko pachnie, ale i smakuje tym, co owady lubią. Środek owadobójczy jest pod tym kątem neutralny.

Dezynsekcja metodą żelową – jak przygotować mieszkanie lub lokal?

Przygotowanie lokalu lub mieszkania do zastosowania metody żelowej nie jest konieczne, jednak aby poprawić skuteczność działania substancji czynnych.  

Należy wyłącznie przetrzeć listwy i cokoły z kurzu aby można było rozłożyć preparat bezpośrednio na powierzchni. Dzięki temu utrzyma się on na ich powierzchni i będzie odpowiednio wyeksponowany dla owadów.

Po zabiegu warto uszczelnić mieszkanie, będzie to dodatkowym środkiem prewencyjnym.

Jak wygląda proces działania metody żelowej? Jak szybko widać efekty i jak długo się utrzymują?

W zależności od tego, jak duża jest kolonia prusaków, pierwsze osobniki pobiorą żel w ciągu kilku godzin, natomiast efekty w postaci zmniejszenia ich liczebności nastąpią, prawdopodobnie, już po ok 48-72 godzinach (2/3 dni). Cały proces neutralizacji kolonii może potrwać jednak od 2 do 3 tygodni, zwykle jednak ok 14 dni, ponieważ część osobników nie będzie miała styczności z żelem od razu. Prusaki szybko też się rozmnażają, a preparat żelowy nie działa na ich jaja. Dopiero młode osobniki po wylęgu same pobiorą żel ze środkiem owadobójczym.

Ważne: metoda żelowa nie działa na jaja prusaków, dopiero młode osobniki, po wylęgu same pobiorą żel ze środkiem owadobójczym.

Jeśli w sąsiedztwie nie ma innych dużych siedlisk prusaków, efekty metody żelowej utrzymują się przez wiele miesięcy, nawet do roku. Jeśli wiemy, że sąsiedzi borykają się z podobnym problemem, warto współdziałać, a we własnym lokalu co kilka miesięcy zastosować prewencyjnie żel w strategicznych lokalizacjach.

Jakie są więc największe zalety metody żelowej przy zwalczaniu prusaków?

– efektywność: nawet 3/4 populacji można wyeliminować w ciągu pierwszych kilku dni,

– bezpieczeństwo: żel jest trujący tylko dla owadów, nie szkodzi ludziom, ani zwierzętom domowym. Stężenie substancji czynnej jest zbyt niskie aby było szkodliwe dla innych organizmów

– nie ma szans, aby przypadkiem dostał się do jedzenia czy napojów, nie wydziela też żadnych oparów,

– żel jest łatwy w aplikacji, a przygotowania do zabiegu dezynsekcji trwają krótko

– chroni lokal lub mieszkanie nawet do roku!

– dyskrecja: niewielkie krople żelu mogą być z powodzeniem stosowane w biurach, a nawet gastronomii. Nikt ich raczej nie zauważy.

Jako firma staramy się zawsze aplikować żel w miejscach mało widocznych.