Sezonowość występowania szkodników to ważny czynnik, który wpływa na skuteczność działań DDD. Wiedza o tym, kiedy poszczególne gatunki stają się najbardziej aktywne, pozwoli także Tobie lepiej zaplanować działania profilaktycznie, chroniące przed infestacją. W tym poradniku przedstawiamy kompleksowy przegląd zmian aktywności szkodników wraz z praktycznymi poradami, które ułatwią Ci ochronę przed nimi.
Wiosną wraca życie i wzrasta zagrożenie
Wiosną natura budzi się do życia, a wraz z nią także różnorodne szkodniki. Dla aktywnych przez cały rok gryzoni to właśnie wiosna jest okresem wzmożonego rozmnażania. Samica myszy może mieć od 6 – 10 miotów rocznie, a średnia liczba młodych w miocie waha się od 5 – 8 osobników. Samica szczura zazwyczaj ma od 3 do 6 miotów, ale w każdym może znaleźć się od 6 do 12 młodych. Rosnące temperatury zewnętrze sprzyjają przeżywalności młodych, więc gryzonie z miotów wiosennych zauważalnie i trwale zwiększają populacje tych szkodników.
Dlatego wiosną regularnie kontroluj piwnice, strychy i pomieszczenia gospodarcze pod kątem śladów obecności gryzoni. Na bieżąco usuwaj potencjalne źródła pożywienia: śmieci, resztki jedzenia, zboża. W otworach wentylacyjnych, odpływowych i innych, których nie można trwale zaślepić, zamontuj siatki z metalu o drobnym splocie.
Mrówki
Wiosną mrówki robotnice wychodzą z gniazd w poszukiwaniu pokarmu, a szczególnie cukrów i tłuszczów. Są bardzo aktywne, a każda z nich pozostawia za sobą ślad feromonowy, którym podążają kolejne osobniki. W ten sposób mrówki mogą szybko opanować Twoją kuchnię lub spiżarnię.
Aby temu zapobiec, regularnie zmywaj powierzchnię w tych pomieszczeniach wodą z detergentem (dotyczy to także ścian, frontów i blatów mebli). W ten sposób usuniesz ścieżki “zapachowe”. Zadbaj o szczelność pojemników z żywnością, które powinny być wykonane z grubego plastiku. Unikaj przechowywania artykułów spożywczych, a zwłaszcza owoców bez przykrycia.
Kleszcze
Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie są problemem wyłącznie wakacyjnych miesięcy, ponieważ aktywują się już z nadejściem pierwszych cieplejszych dni. Po prostu wiosną niewiele osób odwiedza ich siedliska, co ogranicza ryzyko “złapania” tego pasożyta. Pomimo tego już w pierwszych, cieplejszych dniach istnieje realne zagrożenie chorobami takimi, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Z tego powodu warto rozważyć zastosowanie oprysków w ogrodach (zwłaszcza wtedy, gdy masz dzieci lub zwierzęta domowe). Podczas spacerów w parkach i lasach koniecznie noś odpowiednią odzież i stosuj repelenty, a po powrocie do domu każdorazowo sprawdzaj ubrania, skórę oraz sierść zwierząt.
Na lato przypada szczyt aktywności owadów
W gorących miesiącach największe zagrożenie powodują owady, ponieważ ciepło, wilgoć i łatwy dostęp do pożywienia sprzyjają ich rozmnażaniu oraz migracji.
Komary
Komary rozmnażają się w stojącej wodzie, dlatego po intensywnych opadach deszczu często obserwujemy ich plagi. W praktyce jednak wystarczy im kałuża, a kilkadziesiąt larw rozwinie się nawet w ilości wody, która zmieści się do zakrętki od typowej butelki.
Skutecznie ochronisz się przed komarami, instalując moskitiery we wszystkich oknach i drzwiach. Profilaktycznie usuń źródła stojącej wody z balkonu, otoczenia domu, a najlepiej z całego ogrodu. Rozważ zastosowanie profesjonalnego oprysku, który zabezpiecza teren nawet przez kilka miesięcy.
Osowate (osy, szerszenie)
W lecie osowate budują gniazda i chronią potomstwo, dlatego wtedy stają się wyjątkowo agresywne (zwłaszcza w sierpniu i wrześniu). Oprócz zniszczeń w budynkach i elewacjach, stanowią także realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia (dla osób uczulonych na ich jad, ale nawet dla zdrowej osoby wielokrotne użądlenie może być bardzo groźne).
Z tego powodu nie zbliżaj się do ich gniazd i nie próbuj samodzielnie ich usuwać. Tym bardziej że bez specjalistycznego sprzętu lokalizacja gniazda os w elewacji zwykle kończy się jej podziurawieniem. Tymczasem profesjonalna firma DDD za pomocą kamery termowizyjnej precyzyjne namierzy gniazdo i zlikwiduje owady przez tylko jeden otwór, który łatwo naprawić. Zadbaj również o szczelne zamknięcia artykułów spożywczych, zwłaszcza dla świeżych owoców.
Karaluchy i prusaki
Latem karaluchy i prusaki mnożą się w zastraszającym tempie. Samica prusaka niemieckiego składa w ciągu życia od 4 do 8 kokonów, a w każdym z nich może się znaleźć od 30 do 50 jaj. Młode wykluwają się po 20 – 30 dniach i zaczynają rozmnażać już po 6 tygodniach. Oznacza to, że jedna tylko samica może dać początek ponad 300 – 400 osobnikom w ciągu kilku miesięcy.
Dlatego reaguj natychmiast, gdy zauważysz prusaki lub karaluchy. Wezwij specjalistyczną firmę, która rozwiąże problem szybko i skutecznie, zamiast stosować domowe metody, które zwykle okazują się niewystarczające. Profilaktycznie zadbaj o maksymalną czystość pomieszczeń i regularnie sprawdzaj okolice odpływów, rur oraz wnętrza szafek, czyli ulubione kryjówki tych insektów.
Jesień to czas migracji szkodników do wnętrz
Kiedy temperatura zaczyna spadać, wiele szkodników szuka bezpiecznych, ciepłych miejsc na przetrwanie zimy. Dla pająków jesień to czas migracji samców w poszukiwaniu partnerek. Chociaż same nie stanowią dużego zagrożenia, większość osób nie akceptuje ich obecności. Aby nie dopuścić do ich infestacji, dokładnie sprzątaj zakamarki kąty i przestrzenie pod meblami. Uszczelnij także drzwi i okna.
Biedronki azjatyckie
Schronienia przed nadciągającą zimą szukają także biedronki azjatyckie. Tworzą one duże skupiska i wydzielają żółtą ciecz o nieprzyjemnych zapachu, która może pozostawiać trwałe zabrudzenia, a co gorsze powodować reakcje alergiczne. Mogą nawet ugryźć człowieka.
Dlatego w celu ochrony przed ich inwazją dokładniej uszczelnij okna i drzwi. Zainstaluj moskitiery i gęste siatki w otworach wentylacyjnych. Regularnie odkurzaj zakamarki, w których mogą się gromadzić. Unikaj miażdżenia owadów, aby nie uwolnić wydzieliny. W przypadku masowej inwazji, skorzystaj z usług firmy DDD.
Pluskwy
Chociaż w odpowiednich warunkach pluskwy są aktywne przez cały rok, często to właśnie jesienią notuje się najwięcej ich infestacji, co jest efektem letnich podróży. Pasożyty te przywlekamy z hoteli, pociągów i lotnisk, a nawet ze szpitali i komunikacji miejskiej.
Aby ochronić się przed pluskwami, po powrocie z podróży bagaż najlepiej rozpakować poza sypialnią. Ubrania wypierz w 60°C i wysusz w suszarce bębnowej. Warto także regularnie sprawdzać zakamarki konstrukcji łóżka. W przypadku zauważenia pluskiew, ich wylinek lub odchodów, natychmiast wezwij firmę DDD, ponieważ tylko profesjonalne odpluskwianie (i to wykonane dwukrotnie) daje gwarancję usunięcia pasożytów w 100%.
Zimą szkodniki są ukryte, ale nadal aktywne
Podczas gdy zimą natura zwalnia, niektóre osobniki tylko zmieniają swoje środowiska życia. Zwykle przenoszą się do pomieszczeń ogrzewanych, ale większości gatunków wystarczą nawet piwnice, strychy i spiżarnie czy magazyny.
Szkodniki magazynowe
Do szkodników magazynowych zaliczamy przede wszystkim mkliki mączne, trojszyki, wołki zbożowe i mole. Powodują skażenie żywności i poważne straty w magazynach oraz sklepach spożywczych.
Ochrona przed ich infestacją wymaga regularnej i dokładnej inspekcji pomieszczeń magazynowych, a w domu szafek kuchennych i spiżarni. Do przechowywania produktów sypkich stosuj szczelne opakowania z grubszego plastiku.
Gryzonie
Myszy i szczury właśnie zimą stają się najbardziej uciążliwe, jeśli jesienna migracja spowodowała wzrost ich populacji w naszych pomieszczeniach. Niszą żywność, izolację, gryzą przewody, a nawet ściany, zanieczyszczają przestrzeń odchodami.
Aby chronić się przed nimi uszczelnij wszelkie miejsca, którymi mogą przedostać się do sąsiednich pomieszczeń. Nie pozostawiaj na noc karmy dla zwierząt w miskach. W piwnicy, garażu, spiżarce oraz na strychu rozłóż pułapki mechaniczne i regularnie kontroluj ich stan. Jeśli nie możesz poradzić sobie z wytępieniem gryzoni, zleć profesjonalną deratyzację.