Chociaż owady te rozmnażają się powoli, prędzej czy później nadejdzie czas, aby skutecznie się nimi rozprawić. W tym celu możesz eksperymentować z amatorskimi rozwiązaniami, albo zdecydować się na profesjonalne zwalczanie rybików cukrowych. Dowiedz się więcej na ten temat.

W tym artykule:

Insekty te najczęściej zasiedlają kuchnie i łazienki, ale możesz spotkać je także w innych częściach mieszkania. Wiodą skryty tryb życia, a ich ulubioną porą na żer jest noc, dlatego zwykle nie zauważamy ich obecności do czasu, w którym srebrzyków mieszka z nami już co najmniej kilka lub kilkanaście. Sprawdź, jak skutecznie zwalczać rybki cukrowe?

Czy to na pewno jest rybik?

Najpierw jednak upewnij się, że robaki w Twoim mieszkaniu to rzeczywiście rybiki cukrowe, a nie np. karaluchy, pluskwy czy prusaki. Od gatunku nieproszonych lokatorów zależą bowiem metody ich zwalczania i sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed ponowną inwazją. W przypadku rybików różnice pomiędzy innymi insektami są tak widoczne, że trudno się pomylić.

Jak wygląda srebrzyk? Oto cechy charakterystyczne rybika cukrowego:

– długość ciała ok. 10 mm,

– płaskie ciało, zwężające się w odwłoku,

– srebrzyste, opalizujące ubarwienie,

– czułki na przedniej części, których długość może sięgać długości całego ciała owada,

– trzy szczeciny na odwłoku,

– sposób poruszania się zygzakiem, który przywodzi na myśl ruchy ryb pod wodą (stąd nazwa rybik).

Jakie zagrożenie stwarzają srebrzyki?

Jeżeli już zidentyfikowałeś swoje rybiki, możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ owady te nie są niebezpieczne. Nie mogą gryźć ludzi ani zwierząt, nie są również uzbrojone w jad czy trucizny. Nie przenoszą nawet żadnych chorób, bakterii, nie powodują uczuleń. W praktyce są zatem zupełnie niegroźne, ale pomimo tego uznaje się je za szkodniki.

Rybki cukrowe odżywają się bowiem celulozą, co powoduje, że żerują na przedmiotach wykonanych z papieru. Potrafią zniszczyć dokumenty, a nawet zbiory bibliofilskie, dlatego w archiwach i innych tego typu obiektach zwalczanie rybików cukrowych jest nie mniej ważne, niż deratyzacja czy inne zabiegi dezynsekcji. W domu czy mieszkaniu rybiki często odżywiają się tapetami i klejem, co sprawia, że te powłoki łuszczą się i odpadają ze ścian szczególnie tuż nad podłogą.

Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Aby rybiki nie zagnieździły się Twoim domu, zadbaj o sprawną wentylację pomieszczeń lub regularne wietrzenie. Warto również obniżyć temperaturę w kuchni i łazience. Rybiki pochodzą z tropików, dlatego najlepiej czują się w miejscach ciepłych i wilgotnych.

Kiedy już zauważysz te insekty w domu, możesz spróbować usunąć je za pomocą domowych sposobów na rybiki cukrowe. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

– cytryna na rybiki – podobno przecieranie miejsc, w których potencjalnie mogą ukrywać się rybiki, sokiem z cytryny może skutecznie je odstraszyć. Takie same efekty ma zapewnić olejek lawendowy, cynamon, goździki i inne naturalne substancje, które wydzielają intensywny zapach.

– pułapka na rybiki – możesz kupić gotową w sklepie gospodarczym, albo wykonać ją samodzielnie. Wystarczy okleić słoik taśmą klejącą. Jego powierzchnia musi być szorstka, żeby rybiki mogły dostać się do środka. Do wewnątrz wsyp pół łyżeczki cukru i zostaw swoją pułapkę na podłodze w łazience lub kuchni na całą noc. Rankiem możesz zaobserwować skuteczność tej metody zwalczania srebrzyków.

– środki chemiczne na rybiki cukrowe. Często polecana jest mieszanina boraksu z cukrem, którą wykłada się w miejscach szczególnie atrakcyjnych dla rybików (np. za sedesem czy w okolicach zlewu w kuchni). Pamiętaj jednak, że boraks jest trujący także dla zwierząt domowych. Preparaty, które w swoim składzie mają permetrynę, to popularne środki owadobójcze. Niestety substancji tej nie tolerują koty. Natomiast składniki takie, jak cypermetryna, butoksylan piperonilu czy deltametryna skutecznie zwalczają nie tylko srebrzyki, lecz również inne insekty, ale stosować należy je z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Profesjonalne metody zwalczania rybików

Warto pamiętać o tym, że rybiki to długowieczne insekty, bowiem żyją od dwóch do nawet ośmiu lat. A na dodatek bez jedzenia potrafią obejść się przez rok. Kiedy dodasz do tego fakt, że to zwierzęta płochliwe, które żerują tylko w ciemnościach, okazuje się, że wcale nie tak łatwo skutecznie wytępić je amatorskimi sposobami.

Dlatego taką popularnością cieszy się wśród naszych klientów tani zabieg profesjonalnego zwalczania rybików cukrowych. Wykorzystujemy specjalistyczne preparaty o działaniu kontaktowo-żołądkowym. Nanosimy je najczęściej poprzez oprysk w pomieszczeniu podłogi oraz ścian do wysokości ok 50 cm (wyżej rybiki nie wchodzą). Preparat tworzy mikrokapsułki, widoczne dopiero pod mikroskopem. Rybiki giną w wyniku kontaktu z kapsułkami, które pozostają aktywne nawet przez kilkanaście dni od wykonania zabiegu. W ten sposób nasi klienci zyskują długotrwałą, skuteczną ochronę przed srebrzykami, a do likwidacji całej populacji często wystarcza już jeden zabieg profesjonalnego zwalczania rybików cukrowych. Po wykonaniu usługi zwalczania rybików przez pracowników Dezpro, otrzymujesz od nas gwarancję na okres trzech miesięcy. Jeżeli w tym czasie insekty powrócą, kolejne ich zwalczanie wykonamy gratis.