Jeszcze do niedawna uważano, że przypadkowe zjedzenie larw moli spożywczych jest dla człowieka niegroźne. Dziś już wiemy, do czego to może doprowadzić. Nie czekaj, aż w Twoim mieszkaniu wylęgnie się kolonia się małych, fruwających motylków. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy masz mole spożywcze w jedzeniu?
W tym artykule:
- Jak pozbyć się moli spożywczych?
- Jak wyglądają mole spożywcze?
- Mole spożywcze w jedzeniu
- Mol spożywczy w przyprawach
- Czy mole spożywcze są groźne dla zdrowia?
Na wstępie rozwiejemy popularny mit: aby uniknąć inwazji moli, nie wystarczy regularnie i dokładnie sprzątać. Owszem, porządki w oczywisty sposób pomagają w walce z tymi owadami. Ale do Twojego mieszkania mogą się one dostać zawsze przez uchylone okno, czy ciągi wentylacyjne. Możesz je także zupełnie nieświadomie przynieść ze sklepu spożywczego.
Jak wyglądają mole spożywcze?
Mol spożywczy w naukowej terminologii to Omacnica spichrzanka (z łac. Plodia interpunctella). Wikipedia podaje, że ta ćma posiada rozpiętość skrzydeł od 14 do 18 mm. Mole w tej postaci nie są już groźne dla artykułów spożywczych, ponieważ praktycznie nic nie jedzą i żyją zaledwie 2 tygodnie. Ale w tym czasie składają jaja (jedna samica nawet 400 szt.), z których wylęgają się larwy.
Gąsienice mają ok. 7 mm długości. Na początku są białe. Potem w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu mogą przybierać barwę żółtą, czerwoną, a nawet zieloną. Mole najczęściej składają jaja:
- na nasionach zbóż,
- w mące, kaszy, ryżu,
- na orzechach włoskich,
- suszonych grzybach,
- czekoladzie i słodyczach,
- w pokarmie dla ptaków, psów, kotów, rybek,
- na krakersach,
- a nawet w pojemnikach z solą.
Larwy przędą charakterystyczną, lepką nić, która przypomina pajęczynę. Na dodatek zanieczyszczają produkty bakteriami i odchodami; znajdowane są również martwe osobniki. Przepoczwarzenie do postaci dorosłej zachodzi zwykle w trudno dostępnych miejscach: w szparach, szczelinach i zakamarkach.
Mole spożywcze w jedzeniu
Obserwacje potwierdziły, że larwy moli spożywczych potrafią przegryźć opakowania foliowe o grubości aż 0,7 mm. Nic więc dziwnego, że z łatwością dostają się do wnętrza fabrycznie zapakowanych produktów. Właśnie teraz gąsienice mogą spokojnie żerować na Twoich ulubionych płatkach śniadaniowych.
Najtrudniej dostrzec mole spożywcze w mące, ponieważ młode larwy są białe. Pomaga nieco fakt, że ich główki mają ciemny kolor. Dużo łatwiej zauważyć na suchych produktach białe nici, którymi gąsienice pokrywają zawartość opakowania. Jeśli znajdziesz w pojemnikach strzępy delikatnej, lepkiej pajęczyny, możesz być pewna, że wewnątrz w najlepsze harcują sobie larwy spożywczych moli.
Mol spożywczy w przyprawach
Kiedy w mieszkaniu niespodziewanie pojawiają się fruwające motylki, niektórzy szukają gniazd moli w przyprawach. Przyjęło się bowiem twierdzenie, że larwy bytują tylko na suchych i sypkich produktach. To fakt, że najczęściej wybierają właśnie takie artykuły, ale nie ma reguły. Gąsienice nie pogardzą również suszonymi owocami, kawą i kakao, a nawet modyfikowanym mlekiem dla dzieci.
Możesz również spotkać się z opinią, że zanieczyszczone larwami sypkie produkty wystarczy przesiać przez gęste sito i dzięki temu nie trzeba ich wyrzucać. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego mole spożywcze są groźne dla zdrowia. Warto pamiętać, że owady te rozmnażają się przez cały rok, a ciemne, ciepłe zakamarki kuchennych szafek to idealne warunki do wzrostu larw. Dlatego produkty najwygodniej trzymać w transparentnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach. Przed dodaniem artykułów do potrawy zawsze sprawdź, czy w opakowaniu nie ma nici lub larw.
Czy mole spożywcze są groźne dla zdrowia?
Powszechna opinia głosi, że soki żołądkowe skutecznie poradzą sobie z trawieniem nawet tych larw, które człowiek połknąłby nawet żywe. Dlatego do niedawna uważano, że przypadkowe zjedzenie moli spożywczych jest niegroźne. Wszystko zmieniło się jednak w 2015 roku.
Właśnie wtedy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odkryto na larwach moli niebezpieczne dla człowieka bakterie:
- Bacillus cereus,
- Enterococcus faecalis,
- Micrococcus luteus,
- Escherichia coli,
- Klebsiella oxytoca,
oraz grzyby z gatunków:
- Aspergillus,
- Penicilium,
- i rodzaju Candida.
Udowodniono, że spożywanie produktów z larwami moli lub ich przędzą i odchodami, może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznych, a nawet poważnych zakażeń bakteryjnych, szczególnie u osób z obniżoną odpornością. Dla zdrowia własnego i domowników natychmiast wyrzuć produkty, w których odkryjesz ślady bytowania larw.
Jak pozbyć się moli spożywczych?
Oprócz pozbycia się produktów zanieczyszczonych molami, możesz również przemyć wnętrza kuchennych szafek roztworem ciepłej wody i octu (w proporcjach 1:1). Natomiast wszelkie środki odstraszające należy używać zapobiegawczo, a nie doraźnie.
Jeśli w Twoi mieszkaniu mole zalęgły się na dobre, domowe sposoby najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne. Do przepoczwarzenia dochodzi bowiem w trudno dostępnych miejscach, do których woda z octem może po prostu nie dotrzeć. Dlatego najlepiej wezwać firmę dezynsekującą zanim odkryjesz, że przegrałaś walkę z inwazją owadów.