Świdrzyk cygarowiec (Lasioderma serricorne) jest chrząszczem osiągającym długość od 2 do 3 milimetrów. Pomimo tak niewielkich rozmiarów może spowodować duże straty nie tylko w magazynach przemysłowych, ale także w domowych kuchniach i spiżarniach. Dlatego w tym poradniku przedstawiamy kompleksowe informacje na temat tego szkodnika oraz sposobów skutecznego zwalczania świdrzyka cygarowca.
Skąd się bierze świdrzyk cygarowiec?
Świdrzyk cygarowiec dostaje się do naszych mieszkań najczęściej wraz z produktami spożywczymi lub materiałami roślinnymi, na których samice tego insekta złożyły jaja. Te formy przetrwalnikowe są podłużne, o barwie białawej lub kremowej, lekko przeźroczyste, a na dodatek bardzo małe — mierzą od 0,3 do 0,5 mm, dlatego łatwo je przeoczyć zwłaszcza w sypkich artykułach.
Nierzadko zdarza się, że do zanieczyszczenia produktów dochodzi już w zakładzie produkcyjnym, a larwy wykluwają się w fabrycznie zamkniętych opakowaniach podczas transportu czy leżakowania na sklepowej półce. Bywa i tak, że larwy dostają się do artykułów spożywczych w magazynach.
Pamiętaj również o tym, że dorosłe świdrzyki cygarowce całkiem sprawnie latają, a najbardziej aktywne są wieczorami i nocą. Przyciąga je światło, dlatego w letnie wieczory mogą dostać się do mieszkania przez uchylone okna.
Kiedy i gdzie świdrzyków cygarowców jest najwięcej?
Świdrzyk cygarowiec pochodzi z obszarów tropikalnych. Dzięki zdolnościom adaptacyjnym rozprzestrzenił się praktycznie na całym świecie (również w Polsce), ale nadal preferuje środowiska ciepłe i wilgotne. Optymalna temperatura do jego rozwoju waha się od 20 do nawet 37,5°C przy wilgotności względnej powietrze dochodzącej do 80%.
Z tych powodów największe nasilenie populacji tego szkodnika obserwuje się w miesiącach letnich. W Polsce świdrzyk cygarowiec rozwija się głównie w pomieszczeniach ogrzewanych, w których składowana jest żywność oraz inne artykuły, będące źródłem pokarmu dla larw (np. susze roślinne, książki, materiały introligatorskie, tytoń i wyroby tytoniowe). Najczęściej świdrzyk cygarowiec spotykany jest w magazynach przemysłowych, przetwórniach tytoniu, aptekach oraz domowych spiżarniach i kuchniach.
Jakie choroby przenosi świdrzyk cygarowiec w Polsce?
Świdrzyk cygarowiec nie jest bezpośrednim wektorem chorób zakaźnych dla ludzi. Oznacza to, że nie przenosi bakterii, zarazków ani innych patogenów. Pomimo tego żerujące larwy zanieczyszczają żywność swoimi odchodami i wylinkami. Często znajdywane są w niej także martwe osobniki.
Spożycie artykułów, na których żerowały larwy, nie jest możliwe ani przez ludzi, ani przez zwierzęta. Może bowiem powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Podejrzewa się także, że spożycie żywność z jajami świdrzyka cygarowca powoduje chorobę zwaną kantariozą, polegającą na rozwoju larw w organizmie człowieka o obniżonej odporności. W przypadku świdrzyka cygarowca choroba ta jest ekstremalnie rzadka, ponieważ do tej pory medycznie udokumentowano tylko jeden przypadek rozwoju larw w organizmie dziewczynki z chińskiej prowincji.
Jak sprawdzić obecność świdrzyka cygarowca w mieszkaniu?
Obecność świdrzyka cygarowca w mieszkaniu można stwierdzić przez zauważanie larw, żerujących w opakowaniach produktów spożywczych również tych sypkich. Twoją czujność powinny zaalarmować także dorosłe osobniki w pobliżu źródeł światła, ale pamiętaj, że szkodnik ten ma długość nieprzekraczającą 3 milimetrów, więc szukaj niewielkich, czarnych punkcików, a nie dużych owadów.
O obecności świdrzyka cygarowca świadczą także drobne otwory w opakowaniach produktów spożywczych. To istotne, ponieważ można zauważyć je jeszcze w sklepie, co pozwala uniknąć przyniesienia szkodników do domu.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje mieszkanie mogły opanować świdrzyki lub inne insekty, warto zamówić profesjonalne oględziny wykonane przez technika Dezpro. Potwierdzi on lub rozwieje Twoje obawy, a jeśli trzeba, również doradzić, jak pozbyć się szkodników lub zabezpieczyć przed nimi dom.
Kiedy zacząć zwalczanie świdrzyka cygarowca?
Mikroskopijna wielkość jaj, która sprzyja ich przeoczeniu oraz duża ich ilość (jedna samica może złożyć do 100 jaj) w połączeniu z długim okresem larwalnym, który może trwać nawet do 20 tygodni sprawiają, że świdrzyk cygarowiec może niepostrzeżenie zniszczyć duże ilości artykułów spożywczych i innych materiałów.
Z tego powodu zaleca się rozpoczęcie jego zwalczania niezwłocznie po zauważeniu larw lub śladów ich żerowania. Tym bardziej że w sprzyjających warunkach w ciągu jednego roku rozwinąć może się nawet 6 pokoleń tego szkodnika. Jego populacja zwiększa się więc bardzo szybko, a likwidacja dużej koloni zawsze jest trudniejsza, niż zwalczenie niewielkiej infestacji.
Domowe sposoby na świdrzyka cygarowca
Domowe sposoby na świdrzyka cygarowca to w zasadzie wyłącznie usunięcie zainfekowanych produktów oraz larw i ewentualnie dorosłych osobników. Żywność oraz inne artykuły, w których odkryto larwy, należy w całości zutylizować. Nie można ich spożywać nawet po usunięciu insektów czy np. przemrożeniu lub wygrzaniu. Larwy i dorosłe świdrzyki najwygodniej jest wciągnąć odkurzaczem, ale należy pamiętać, aby niezwłocznie po zakończeniu odkurzania usunąć z mieszkania worek ze śmieciami.
Wnętrza mebli i półki, na których znajdywały się zainfekowane artykuły, należy dokładnie umyć wodą z detergentem lub octem, albo przetrzeć środkiem dezynfekującym, a następnie wytrzeć do sucha. Zalecamy porządne wywietrzenie kuchennych szafek i spiżarni, co umożliwi również obniżenie w nich wilgotności.
Jak sobie radzić ze świdrzykiem cygarowcem?
W praktyce samodzielne zwalczanie świdrzyka cygarowca jest trudne i czasochłonne. Wystarczy bowiem przeoczyć parę jaj, aby w ciągu kilku tygodni larwy „powróciły”. Warto jednak wdrożyć działania profilaktyczne, które w pewnym stopniu chronią przed infestacjami.
Przede wszystkim artykuły spożywcze przechowuj zawsze w pojemnikach z grubego plastiku i ze szczelnymi zamknięciami. Przed zakupem produktów dokładnie sprawdzaj ich zawartość w poszukiwaniu larw, a opakowania pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Unikaj kupowania suszy roślinnych i produktów zbożowych sprzedawanych luzem (np. na targach czy straganach), ponieważ brak opakowania ułatwia samicom złożenie na nich jaj.
Przydatne może być także rozłożenie w kuchni i spiżarce pułapek feromonowych z warstwą lepu, które umożliwiają monitoring obecności szkodników. Pamiętaj jednak, że wabią one wyłącznie dorosłe samce (nie działają na samice i larwy), dlatego nie zabezpieczają mieszkań ani nie służą do zwalczania szkodników. Dodatkowo wymagają regularnej inspekcji i wymiany na nowe.
Profesjonalne zwalczanie świdrzyka cygarowca
Profesjonalne zwalczanie świdrzyka cygarowca wykorzystuje insektycydy, czyli substancje owadobójcze o działaniu kontaktowo żołądkowym. W odpowiednich stężeniach tworzą one ciecz roboczą, którą rozprowadza się w pomieszczeniu za pomocą zamgławiania ULV lub nanosi na powierzchnie przez oprysk. Wyboru metody aplikacji dokonuje technik Dezpro.
Ciecz robocza zostaje rozpylona w postaci mniejszych (zamgławianie ULV) lub większych (oprysk) kropelek, które osiadają na zabezpieczanych powierzchniach. Po odparowaniu wody powstają z nich mikrokapsułki zawierające insektycyd. Utrzymują się one nawet do kilku tygodni, przez cały ten czas aktywnie zwalczając zarówno dorosłe świdrzyki cygarowce, jak i larwy. Wydłużony okres działania w połączeniu z wysoką skutecznością insektycydu powodują, że zazwyczaj do usunięcia całej populacji wystarczy już jeden zabieg profesjonalnego zwalczania świdrzyka cygarowca.
Ile kosztuje profesjonalne zwalczanie świdrzyka cygarowca?
Zwalczanie świdrzyka cygarowca na terenie Warszawy kosztuje w Dezpro od 400 zł w zależności od ilości i wielkości pomieszczeń oraz wybranej metody. Szczegółową wycenę możesz uzyskać kontaktując się z nami telefonicznie. Zabieg wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie.
Nasz technik porusza się nieoznakowanym pojazdem, a podczas pracy dba o dyskrecję. Przed rozpoczęciem zabiegu poinformuje Cię o dalszych czynnościach. Doradzi także w kwestii kompleksowego zabezpieczenia mieszkania, domu czy innego obiektu zarówno przed insektami, jak i gryzoniami.